Fitre kimlere verilir - fitir sadakası kimlere verilmez

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Zekat Bölümünden Fitre kimlere verilir - fitir sadakası kimlere verilmez ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Fitre kimlere verilir - fitir sadakası kimlere verilmez

  Reklam  Fitre kimlere verilir - fitir sadakası kimlere verilmez

  Forum Alev
  fitre kimlere verilir - fitir sadakası kimlere verilmez  Fıtır sadakasının sarf yerleri ile zekâtın sarf yerlerinin aynı olduğu hususunda fakihler görüş birliği içindedirler. Buna göre, zekât verilemeyen kimselere fitre de verilemez. Şu kadar var ki, gayri müslimlere zekât verilemeyeceği noktasında bilginler ittifak etmiş olmakla birlikte, Ebû Hanîfe’ye göre İslâm ülkesi vatandaşı olan Ehl-i kitaba (zimmî) fitre verilebilir. Ebû Yûsuf’a ve fakihlerin çoğunluğuna göre ise zimmîye fitre verilemez. Hanefî mezhebinde Ebû Yûsuf’un görüşü fetvada esas alınmıştır.


  Fıtır sadakasının verilme yerleri ile zekatın verilme yerlerinin aynı olduğu konusunda fakihler görüş birliği içindedirler.Bir kimse fitresini bir fakire verebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtabilir. Birçok kimseler de, fitrelerini birkaç fakire verebilecekleri gibi, bir fakire de verebilirler. Fakat bir görüşe göre, bir fitre birkaç kimseye verilemez. Birkaç fitre, gerek aynen ve gerek kıymet olarak sahiblerinin izni ile karıştırılmış bir halde fakirlere verilebilir. Her fitreyi diğerinden ayırmaya gerek yoktur. Bununla beraber fitrelerin ayrı ayrı verilmesi ihtiyata daha uygundur. Fakir olmak şartı ile geline, damada, kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa fitre verilir. Hala, amca, dayı, teyze gibi akrabaya fitre vermek daha çok sevap olur.

  Kendilerine fitre verilemeyecek kişiler şunlardır: Dinen zengin sayılanlar, fitre yükümlüsünün zevcesi, usulü (ana-babası, dede ve nineleri), fürûu (çocukları ve torunları), bakmakla yükümlü olduğu yakınları. Zenginlik hakkında değişik ölçüler belirtilmiştir; Hanefîler’e göre, artıcı nitelikte olsun olmasın nisab miktarı malı olan kişiye fitre verilemez.

  Şu kişilere fitre verilmez: Fitreyi, aralarında evlilik veya doğum bakımından ilişki bulunanların birbirlerine vermesi geçerli değildir. Bir kimse fitresini, fakir olan karısına, kocasına, babasına, dedesine, büyükanneye,toruna,oğluna ve kafire veremez. Ayrıca dinen zengin olanlara da verilmez.

  Fitre verilirken, mükellefin bulunduğu yerdeki fakirlere, uzakta otursalar da fakir akrabalara, iyi ahlâk sahibi ve geliri giderini karşılayamayanlara öncelik verilmelidir.

  Bir kimse fitresini bir fakire verebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtabilir.
  alıntı
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Fitre kimlere verilir - fitir sadakası kimlere verilmez

  Reklam  Fitre, zekatta olduğu gibi yine durumu iyi olmayan fakir olan kimselere verilmesi gerekmektedir. Fitre ve zekatın amacı fakirlerin yükünü bir nebze de olsa azaltmaktır.+ Yorum Gönder
fıtır sadakası kimlere verilir,  fıtır sadakası kimlere verilmez,  vitir kimlere verilir,  fıtır sadakası kimlere verilir kimlere verilmez,  fıtır sadakası kime verilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi