Kardeşe Fitre Ve Zekât

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Zekat Bölümünden Kardeşe Fitre Ve Zekât ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kardeşe Fitre Ve Zekât

  Reklam  Kardeşe Fitre Ve Zekât

  Forum Alev
  Kardeşe Fitre Ve Zekât

  Henüz kendisinden ayrılmamış kardeşine kişi zekât ve fître verebilir mi? Babalarından kalan mirasin henüz taksim edilmemiş olması ,bir şey değiştirir mi? Keza bir baba evli kızına zekât verebilir mi?

  Verebilir. Hattâ kardeşi zekât alabilecek durumda ise, herkesten önce ona vermesi gerekir. Çünkü zekât vermeye en yakından başlamalıdır. Zekât veremeyeceği yakınları, üstü ve altıdır. Yani anası-Babası ve onlardan yukarısı ile çocukları ve onların devamıdır. Ayrıca koca karısına zekât veremeyeceği gibi, sâhih görüşe göre, karı da kocasına zekât veremez. (Bk. Mavsilî I/157; Nemenkûnî I/272)

  Sadaka-i fitir da zekatın verildiği yerlere verilir. Baba mirasi henüz taksim edilmemişse, kime ne düşeceği hesaplanır. Sonuç olarak zekât alabilme durumundan kurtulamayanlara yine zekât olarak verilebilir. Baba evli olan kızına zekât veremez; ancak damadına verebilir. (Bu konuda daha geniş bilgi için bk. ibn Hümam N/270)

  Bilezige Zekât

  Yedi bileziği bulunan, ama evleri eşyaları olmayan ve bir maaşla kıt-kanaat geçinen bir kadının zekât vermesi gerekir mi?

  Altınların toplam ağırlığı yakIasik 85 gr. kadar ya da daha fazla ise, borcu yoksa, kıt kanaat yaşamalarına rağmen, altınları bozdurmayıp, tam bir yıl (365 gün) altınları elinde bulundurmuşlarsa, başka bir şeyi olmasa dahi zekatlarını vermesi gerekir. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kardeşe Fitre Ve Zekât

  Reklam  İslam dini birinci dereceden olan akrabaların gözetilmesini emretmiştir. Durumları kötü olan aile ya da akraba varsa zekat öncelikle onların hakkı sayılmaktadır.+ Yorum Gönder
abiye fitre verilir mi,  kardeşe fitre verilir mi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi