Seyyid ve şeriflere zekat verilir mi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Zekat Bölümünden Seyyid ve şeriflere zekat verilir mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Seyyid ve şeriflere zekat verilir mi?

  Reklam  Seyyid ve şeriflere zekat verilir mi?

  Forum Alev
  Peygamberimizin ve o zaman yaşayan ailesinin zekat alması caiz değildir.

  Bu gün için peygamber soyundan gelenlerin zekat alması caizdir.

  Müctehidlerin Hz. Peygamber'in yakınları ile onlara haram olan zekât konusunda farklı görüşleri vardır. Ebû Hanife ile İmam Mâlik onların Hâşimîler olduğunu söylerken, İmam Şafii, Hâşimîler ve Muttaliboğulları'dır demektedir. Ebû Yûsuf Hz. Peygamber (s.a.s.)'in yakınlarının yabancılardan zekât almalarının haram, birbirleri arasında ise câiz olduğunu savunmuşlardır.

  Yûsuf el-Kardâvî günümüzde yaşayan ve Hz. Peygamber soyundan gelenlerin zekât alabileceklerini belirtmektedir. Yûsuf el-Kardâvî buna işaret ederek Âlu Muhammed'in, Hz. Peygamber'in yaşadığı dönemdeki yakınları olduğunu vurgularken; Ebu Hanife, İmam Muhammed ve bir görüşe göre İmam Mâlik'in de böyle anladıklarını belirtmektedir. Yine o, Alu Muhammed'in zekât alamazken nâfile sadaka alabileceklerinin câiz kabul edilmesinin, minneti daha íazla olan nâfile sadakayı alırken farz olan zekâtı almamanın tutarlı olmadığını söylemektedir. Hz. Peygamber'in yakınlarına zekât yasağı koyarken, yakınlarını zekât almaktan menetmek, afif yaşamanın örneğini göstermek, kendisini ve ailesini töhmetten kurtarmak istemiştir. Bu yasağın kıyâmete kadar devam etmesinde bir hikmet bulunmamaktadır. Üstelik ganimet ve fey gelirlerinden de bugün yaşayan yakınlarını mahrum etmenin onları yoksulluğa ve fakirliğe mahkum etmek demek olduğunu savunmaktadır (Kardâvî, Fıkhü's-Zekât, Beyrut 1969, II, 732-733).
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Seyyid ve şeriflere zekat verilir mi?

  Reklam  Peygamber efendimiz döneminde verilemez alınamazdı. Fakat günümüzde böyle bir şart bulunmamaktadır. Maddi durumlarının iyi olmaması zekatın verilmesi için yeterli bir sebeptir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi