Fitre Nedir? (Fıtır Sadakası)

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Zekat Bölümünden Fitre Nedir? (Fıtır Sadakası) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Fitre Nedir? (Fıtır Sadakası)

  Reklam  Fitre Nedir? (Fıtır Sadakası)

  Forum Alev
  FİTRE NEDİR? (Fıtır Sadakası)
  Borcundan ve aslî ihtiyaçlarından başka nisap miktarı malı veya onun değerinde parası olan müslümanın fıtır sadakası vermesi vaciptir. Buna kısaca "Fitre" denir. Fıtır sadakasının vacip olması için, zekâtta olduğu gibi malın üzerinden bir yıl geçmesi ve artıcı nitelikte olması şart değildir. Fitre, Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadakadır.


  Bayramdan önce verilmesi iyidir. Bayram günü veya daha sonra da verilebilir.
  İbn Abbâs (r.a.) Allâh Resûlü (s.a.s.)’in şöyle buyurduğunu bildirir:
  "Kim namazdan (bayram namazından) önce verirse kabul olunan bir sadakadır. Kim de namazdan sonra verirse, bu herhangi sadakadan bir sadakadır."
  Dinî ölçülere göre zengin olan kimsenin, hem kendisinin hem de erginlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vaciptir.
  Fakir olan çocuğun babası ölmüş veya fakir ise babasının babası, torununun fitresini verir.
  Bir kimse karısının ve büyük çocuklarının fitresini vermekle mükellef değildir. Bunlar zengin iseler fitrelerini kendilerinin vermesi lâzımdır.
  Fitre Şu Dört Cins Yiyecek Maddesinden Aşağıdaki Miktarlarda Verilir:
  1. Buğday 1460 Gram (520 dirhem)
  2. Arpa 2920 Gram (1040 dirhem)
  3. Kuru Üzüm 2920 Gram (1040 dirhem)
  4. Hurma 2920 Gram (1040 dirhem)
  Bu gıda maddelerinin kendileri verilebileceği gibi, para olarak değerleri de verilir. Hangisi fakirin yararına ise onu vermek daha uygundur. Bir fitre yalnız bir fakire verilir, ikiye bölünmez. Bir fakire birden fazla fitre verilebilir. Fitre niyet edilerek verilir. Ancak bunun fitre olduğunu fakire söylemek gerekmez. İçinden niyet etmesi yeterlidir.
  Zekât hangi fakirlere verilirse fitre de onlara verilir. Bir özürden dolayı Ramazanda oruç tutmayanlar da, nisap miktarı mal veya paraya sahip iseler fitrelerini vermekle yükümlüdürler.
  Fitre vermek, orucun kabul edilmesine, ölümün şiddetinden ve kabir azabından kurtulmaya vesile olur,
  Günümüzde en az 4-5 milyondan başlar , üst sınır yoktur.. 2. 2
  mum
  Özel Üye

  --->: FİTRE NEDİR? (Fıtır Sadakası)

  Reklam  Fitre Nedir?
  Ramazan Bayramına kavuşan ve dinen zengin sayılan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için fakirlere vermeleri gereken belli miktarda mal ya da paradır. 3. 3
  Zehra
  Üye
  güzel bir paylasim, Allah c.c. razi olsun 4. 4
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Fitre Nedir? (Fıtır Sadakası)

 5. 5
  mumsema
  Özel Üye
  SADAKA-İ FITIR

  Halk arasında fitre de denilen sadaka-i fıtır, sadaka kelimesi ile iftar etme, Ramazan Bayramı, yaratılış anlamına gelen fıtır kelimesinin bileşiminden meydana gelmiştir. Sadaka-i fıtır, dinen zengin olarak Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.
  Sadaka-i fıtır, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisâp miktarı mala sahip olan her Müslümana vaciptir. Bunda, zekatta olduğu gibi, malın nâmî olması ve üzerinden bir yıl geçmesi gibi bir şart söz konusu değildir. Dinen zengin olan çocuk ve delinin malından velî veya vasîsinin vermesi gerekir. Bu sadakanın vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha iyidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir.
  Sadaka-i fıtır, Hz. Peygamber devrinde 1 sa' (2917 gr.) buğday, arpa, kuru üzüm ya da hurma olarak verilmekteydi. Bunlar o dönemde, toplumun temel tüketim maddeleri olup, miktarlar arasında da denklik bulunmaktaydı. Diğer taraftan fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesidir. Bu sebeplerle, günümüzde sadaka-i fıtırın sayılan bu maddelerden ve belirtilen ölçülere göre verilmesi, sadakanın gayesini gerçekleştireceği söylenemez. Bu nedenle, günümüzde sadaka-i fıtrın belirlenmesinde, bir kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması gerekir.
  Dinen zengin sayılanlara, usul (anne, baba, dedeler ve nineler), furua (oğul, kız ve torunlar) ve bakmakla yükümlü olduğu kimselere sadaka-i fıtır verilmez. Bir kimse, fitresini bir fakire verebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtabilir. (İ.P.)

 6. 6
  Ziyaretçi
  teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu ve çok yararlı anlatımlar wardı

 7. 7
  Ziyaretçi
  Çok güzel allah razı olsun :)

+ Yorum Gönder
fitre nedir,  fitre sadakası nedir,  fitre fıtır sadakası nedir,  fitre nedir kısaca,  fıtır sadakası nedir kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi