Tirit Yemeği, Havza Samsun Yöresine Ait Yöresel Yemek, Kaz Asması, Tirit Pilavı

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Yöresel Yemekler Bölümünden Tirit Yemeği, Havza Samsun Yöresine Ait Yöresel Yemek, Kaz Asması, Tirit Pilavı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  Reklam

  Tirit Yemeği, Havza Samsun Yöresine Ait Yöresel Yemek, Kaz Asması, Tirit Pilavı

  Reklam  Tirit Yemeği, Havza Samsun Yöresine Ait Yöresel Yemek, Kaz Asması, Tirit Pilavı

  Forum Alev  Samsun Havza Kaz Tiriti Pilavı (Asması)
  Samsun Havza yöresine ait olan kaz asması nedir ve nasıl yapılır?

  Bu yemeğin birden fazla adı vardır; Tirit, Kaz Pilavı, Kaz Asması… Kaz Pilavı (Asması) Samsun’a özgü bir pilavdır. Kaz etinin haşlanmasıyla elde edilen su ile pişiriliyor ve kaz eti parçalarıyla servis ediliyor.


  Peki Kaz Pilavı Nasıl Yapılır? – Kaz Pilavı Tarifi

  Samsun Havza'ya ait en güzel sohbet ve muhabbet yemeklerinden biridir kaz pilavı (asması) .Gecelerde toplanılır muhabbetler koyulaşır. Her yıl Havzalılar Derneğincede tüm halkın davetiyle de Tirit Geceleri gelenek halinde yapılmaktadır.

  Bir taraftan kaz hazırlanır, bir taraftan saz ve söz. Tıpkı sıra geceleri gibi koyu bir muhabbet başlar ta ki kaz yenmeye hazır oluncaya kadar. Şimdi bir bakalım kaz asma nasıl yapılıyor;

  Kaz kesilir. Kuru olarak yolunur.(Derinin zedelenmemesi ve yağın dışarı akmaması için)içi temizlemeden mevsim kışsa dışarıda, soğuk değilse buzdolabına konularak yağın donması sağlanır. Donan kaz dıştan kepekle yıkanır ve içi çıkarılarak temizlenir. İçi dışı tuzlanarak suyunun akması için bir yerde asılı bekletilir.Artık kaz pişirmeye hazır hale getirilmiş demektir.

  Evlerde bulunan bacalarda özel delikler vardır. Buraya kaz boynundan asılı vaziyette yerleştirilir. Ocak çaprazlama odunların çatılması ile tutuşturulur. Her tarafın iyice pişirilmesi için arada döndürülür. Akan yağların toplanması için tepside yerleştirilebilir. Kor haline gelen ateşin etkisiyle kaz iyice pişer kazın rengi kırmızılaşır ve derisi çıtır çıtır olur. Artık kaz pişmiş demektir. Tepside toplanan yağlar üzerine sürülür.Kalan yağlar iyice yakılarak daha sonra kullanılabilir. Pişen kaz parçalanarak yenir. Kaz asmanın en lezzetli yenilmesi pişirilecek bulgur pilavının üzerine etlerin dökülmesi ve yufka ekmeği ile yenmesidir.

  Kaz asması ilimizin özel olarak kaz beslenen köylerinde kış aylarında sohbet ve davet yemeklerinin başında gelir.

  Uzun kış gecelerinde Kaz tiriti yemek için özellikle Havza’ya gidilebilir. Görüntüler bile işte kaz asma ancak bu kadar güzel olabilir dedirtiyor insana…
  KAZ PİLAVI TRİT (SAMSUN-HAVZA)

  Tüyleri yolunup iyice temizlenen kaz yeteri kadar büyüklükte bir kazanda üzerini su ilave edilerek pişirilir.Pişen kaz kazandan alınarak bir tepsiye kızartılmak üzere konur.Kazanda kalan kazın suyuna bulgur salınarak pişirilir.Pişen pilavın kabarması ve kendine gelmesi için ateşten alınarak ağzı kapatılır ve bir havluya sarılır.
  Şayet kaz asılarak pişirilmişse tavada biriken kazın yağı, kaz iyice kızarıp asıldığı bacadan alındıktan sonra mevcut ateşte iyice yakılır ve normal su içerisine bulgur salınarak pişirilmiş olan bulgur pilavının üzerine yavaş yavaş dökülür. Yanmış yağ pilav üzerine döküldükten sonra pilav tellenir, böylece yağın iyice pilava karışması sağlanır ve servise hazır hale getirilir.

 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Tirit Yemeği, Havza Samsun Yöresine Ait Yöresel Yemek, Kaz Asması, Tirit Pilavı

  Reklam  Saz ve sözler ile hazırlanmakta olan bu yemek kültürel bir yemek olduğu söylenebilir. Hazırlanırken eğlenceler başlar ve daha sonra yemekler yenir.+ Yorum Gönder
yöresel yemekler,  tirit samsun,  samsun tiriti,  havzanın yemekleri,  tirit pilavı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi