Nohutlu Mantı > Bilecik - Yöresel Yemekler

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Yöresel Yemekler Bölümünden Nohutlu Mantı > Bilecik - Yöresel Yemekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Genç.bjk
  Bayan Üye
  Reklam

  Nohutlu Mantı > Bilecik - Yöresel Yemekler

  Reklam  Nohutlu Mantı > Bilecik - Yöresel Yemekler

  Forum Alev
  Nohutlu Mantı (Bilecik)

  Kullanılan Malzemeler:
  1 kg. un
  1 adet yumurta
  0,5 kg. nohut
  0,5 kg. yoğurt
  2 bardak su
  150 gr. Tereyağı
  tavuksuyu
  0,5 çay bardağı sıvıyağ
  1 yemek kaşığı salça
  1 demet maydanoz
  1 baş sarımsak
  karabiber, tozbiber, tuz

  Hazırlanışı:
  Hamur elde etmek için, yukarıda belirtilen miktarlardaki yumurta, su, tuz ve un hamur kıvamına gelinceye dek yuğurulur. Yumruk büyüklüğünde parçalara ayrılarak oklava ile yufka gibi açılır. Açılan yufkalar 4-5 cm. kare biçiminde kesilir. Bir gün önceden ıslatılan nohutlar dövülüp karabiber ilave edilerek bir karışım elde edilir. Bu karışımdan kesilen parçaların içine misket büyüklüğünde konur, dört köşesinden kapatılarak içine sıvıyağ sürülmüş tepsiye dizilir. Tepsi kızgın fırına sürülür ve altı ve üstü iyice pişirilir.
  Pişme işleminden sonda fırından alınarak üzerine mantıların hizasına kadar kaynatılmış tavuksuyu ilave edilerek tekrar fırına sürülür. Fırında suyunu biraz çektikten sonra çıkarılarak üzerine önceden hazırlanmış sarımsaklı yoğurt karışımı dökülerek mantıların üzerine yayılır. Daha sonra üzerine süsleme yapmak için salça, sıvıyağ ve yarım bardak su ateşte karıştırılarak sos elde edilir. Yine mantının üzerine ilave etmek için tereyağ ateşte kızdırılarak tozbiberle renklendirilir. Bu karışımlar da mantının üzerine dökülerek, maydanoz yaprakları ile süslenip, sıcak olarak servis yapılır.
 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Nohutlu Mantı > Bilecik - Yöresel Yemekler

  Reklam  Nohudun onlarca faydası düşünüldüğünde bu tarifi sevdiklerimize yapmamak olmaz. Hem sağlıklı malzemeler ile yapılmış hem de görüntüsü güzel olacak bir tarif.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi