Bitkiler ile hayvanlar arasındaki farklılıklar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Yeni Başlayanlar Acemiler Bölümünden Bitkiler ile hayvanlar arasındaki farklılıklar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  farukk
  Yeni Üye
  Reklam

  Bitkiler ile hayvanlar arasındaki farklılıklar

  Reklam
 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap: bitkiler ile hayvanlar arasındaki farklılıklar

  Reklam  Bitkiler ve hayvanlar arasındaki belli başlı farklar şöyle sıralanabilir:

  1. Genellikle bir bitki bulunduğu yere bağlıdır ve yer değiştirmez. Hayvanlar serbestçe hareket edebilirler. Fakat hayvanlarda süngerler mercanlar gibi sabit canlılar ilkel bitkilerde de su yosunları bakteriler gibi hareketli organizmalar vardır.

  2. Bitkiler ihtiva ettikleri klorofil maddesinin yardımıyle CO2 asimilasyonu (özümleme) yapar ve güneş ışığından da faydalanarak inorganik maddelerden organik maddeler imal ederler. Yani ototrofturlar. Hayvanlar ise klorofil ihtiva etmediklerinden özümleme yapamazlar. Ancak bitkiler aleminde de bakteriler mantarlar parazit ve saprofitler (çürükçül) gibi klorofil ihtiva etmeyen heterotrof organizmalar vardır. Bitkilere zarar veren canavarotu (Orabanche) küsküt (Cuscuta) önemli parazit bitkilerdir.

  3. Bitki hücresi genellikle selüloz çeperden yapılmıştır. Hayvan hücrelerinde böyle bir çeper yoktur.

  4. Bitkiler bölünür. Meristematik hücreleri sayesinde daima yeni dokular meydana getirip süresiz gelişme kabiliyetleri vardır. Buna karşılık hayvanlarda büyüme ve gelişme sınırlıdır ve belirli bir devre sonra durur.

  5. Bitkilerde besinler genellikle yüzeyleri tarafından erimiş halde osmoz olayı yoluyla alınır. Buna karşılık hayvanlar besinlerini bir ağız vasıtasıyla alırlar ve iç kısımlarında sindirirler.

  6. Bitkilerin sinir sistemi yoktur. Uyartıların iletim yoluplazma ve hormonlar vasıtası iledir. Hayvanlar aleminde ilkel formlar hariç bir sinir sistemi vardır. Gerek hayvan gerek bitkilerin müşterek özelliği ise hücrelerden meydana gelmiş olmalarıdır. Hücrenin ana maddesini ise protoplazma teşkil eder.
+ Yorum Gönder
insan hayvan ve bitkilerin farklılıkları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi