Atatürk'ün Türk Tarihine Verdiği önem ile ilgili özdeyişler

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Yazılar Bilgiler Bölümünden Atatürk'ün Türk Tarihine Verdiği önem ile ilgili özdeyişler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi
  Reklam

  Atatürk'ün Türk Tarihine Verdiği önem ile ilgili özdeyişler

  Reklam
 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Atatürk'ün Türk Tarihine Verdiği önem Ile Ilgili özdeyişler

  Reklam  Mustafa Kemal Atatürk ün Türk Tarihine Verdiği Önem Ile Ilgili Özdeyişler

  “İstanbul’u terk ettiğim güne kadar geçmiş bulunan vaziyetleri ayrı bir safha olmak üzere, o günden bugüne kadar cereyan eden olayların saklanmış olan vesikalarını tasnif etmek suretiyle hatıratımı yazmak niyetindeyim. Bunu yapmayı gelecek nesil için, Türk Cumhuriyeti Tarihi için bir vazife de sayıyorum.” (1924 Atatürk’ün S.D.V, s. 101)

  “Bizim milletimiz derin bir maziye maliktir. Bu düşünce bizi elbette altı yedi yüzyıllık Osmanlı Türklüğünden, Selçuklu Türklerine ve ondan evvel bu devirlerin her birine eşit olan Türk Devletlerine kavuşturur.”

  “Evvelâ millete tarihini, asil bir millete mensup bulunduğunu, bütün medeniyetlerin anası olan ileri bir milletin çocukları olduğunu öğretmeliyiz.” (1930)

  “Ben fani bir insanım, bir gün öleceğim, büyüklüğüne ve üstün kabiliyetlerine inandığım Türk Milleti’nin gerçek tarihinin yazılmasını sağlığımda görmek istiyorum. Onun için bu toplantılarda kendimden geçiyor, her şeyi unutuyor, sizi yoruyorum. Beni affedin.” (1933)

  “Kültür işlerimiz üzerine, ulusça gönüllerimizin titrediğini bilirsiniz. Bu işlerin başında da, Türk tarihini, doğru temeller üstüne kurmak, öz Türk diline, değeri olan genişliği vermek için candan çalışılmakta olduğumuzu söylemeliyim. Bu çalışmaların göz kamaştırıcı neticeler vereceğine şimdiden inanabilirsiniz.” (1 Kasım 1935)
 3. 3
  Ziyaretçi
  özdeyişler çok faydalı oldu teşekkürler+ Yorum Gönder
atatürkün türk tarihine verdiği önem,  atatürkün türk tarihine verdiği önem ile ilgili sözleri,  atatürkün tarihe verdiği önem,  atatürkün sanata ve bilime verdiği önem ile ilgili özdeyişler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi