Atatürkün Türk Diline Verdiği önem ile ilgili özdeyişler

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Yazılar Bilgiler Bölümünden Atatürkün Türk Diline Verdiği önem ile ilgili özdeyişler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi
  Reklam

  Atatürkün Türk Diline Verdiği önem ile ilgili özdeyişler

  Reklam
 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Atatürkün Türk Diline Verdiği önem Ile Ilgili özdeyişler

  Reklam  Mustafa Kemal Atatürk ün Türk Diline Verdiği Önem Ile Ilgili Özdeyişler

  Türk milletinin dili Türkçe’dir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. (1929)

  Zengin sözlüğümüzün toplandığı gün, milli varlığımız en kuvvetli bir dal kazanacaktır. Bizim milliyetçiliğimizin esası dil birliğinin korunmasıyla mümkün olacaktır. (1938)

  Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sayısız felaketler içinde ahlakının, geleneklerinin, hatıralarının, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin, kalbidir, zihnidir. (1929)

  Güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Bizim ahenkli, zengin lisanımız yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir. (1928)

  Türk dili zengin, geniş bir dildir. Her kavramı ifade kabiliyeti vardır. Yalnız onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde çalışmak lazımdır. (1930)

  Gaye, bugünkü ve yarınki Türk’ün medeniyetini kucaklayacak en güzel ve en ahenkli Türkçe’dir. (1932)

  Milli duygu ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli duygusunun gelişmesinde başlıca etkendir.

  Büyük Türk tarihine, Türk dilinin kaynaklarına, zengin lehçelerine, eski Türk eserlerine önem veriyoruz. Baykal ötesindeki Yakut Türklerinin dil ve kültürlerini bile ihmal etmiyoruz. (1924)

  Türk dili, dillerin en zenginlerindendir, yeter ki bu dil bilinçle işlensin.

  Milli bilincin ayakta kalabilmesi ve uyanık bulunması için dil ve tarih uğrunda çalışmaya mecburuz.

  Ülkesini yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. (1930)
 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim sizlere 4. 4
  Ziyaretçi
  saol çok tşkr ederşm

+ Yorum Gönder
atatürkün türk diline verdiği önem kısaca,  atatürkün türk diline verdiği önem
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi