Hac ve umre ile ilgili kavramlar ve anlamları

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Yazılar Bilgiler Bölümünden Hac ve umre ile ilgili kavramlar ve anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Asker
  Üye
  Reklam

  Hac ve umre ile ilgili kavramlar ve anlamları

  Reklam
 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: hac ve umre ile ilgili kavramlar ve anlamları

  Reklam  İHRAM
  İhram, sözlükte “Haram etmek , kendini sakındırmak” anlamlarına gelir. Hac için ihrama girmek, “Hac veya umreyi tamamlayıncaya kadar diğer zamanlarda yapılması yasak olmayan bazı davranışlardan uzak durmak.” demektir. Biz buna “ihrama girmek” deriz. İhrama Mekke şehrinin çevresinde belirlenmiş yerlerde girilir. Buralara “Mikat yerleri” denir.

  Hac ibadeti yapılırken giyilen özel giysilere “ihram” denir.

  İhrama girerken hacca niyet edilir. Niyet, kişinin eyleminin önemini ve anlamını kavramasına yardımcı olur. Onun neyi, niçin ve nasıl yaptığı ile ilgili bilinçlenmesini sağlar. İhrama giren kimse bazı şeylerden uzak durmak zorundadır.
  Niyet ettikten sonra “Telbiye” adı verilen dua okunur. Bu dua şöyledir: Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyk lâ şerîke leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülke, lâ şerîke lek. (Anlamı: Davetine sözüm ve özümle geldim ey Rabbim. Emrin baş üstüne. Davetine sözüm ve özümle geldim ey Rabbim! Emrin baş üstüne. Hamd sana, nimet senindir. Mülk senindir. Senin ortağın yoktur.)

  TAVAF

  Tavafın sözcük anlamı, “Bir şeyin çevresinde dolaşmak, dönmektir.” Hac ibadetindeki tavaf ise Haceriesved’in (Siyah taş) bulunduğu köşeden başlayıp Kâbe’nin çevresini yedi kez dönmektir. Kâbe’nin çevresinde her bir dönmeye “şavt” denir. Yedi şavt bir tavaf demektir. Tavaf hac ibadetinin iki farzından birisidir. Bu tavaf Kurban Bayramı günlerinde yapılır.

  Tavaf için, önce niyet edilir.
  Tavaf eden kişi, abdestli olur.
  Tavafa Haceriesved’in bulunduğu hizadan başlanır.
  Yürüyerek tavaf edilir.
  Tavaf bittikten sonra iki rekât tavaf namazı kılınır.

  SA’Y

  Sözlükte “Koşmak, çaba göstermek.” anlamlarına gelir. Hac için yapılan sa’y ise Kâbe’yi çevreleyen duvar içerisinde yer alan Safa ve Merve adlı iki tepe arasında gidip gelmektir. Bu gidiş geliş Safa’da başlayıp Merve’de bitmek üzere yedi defa yapılır.

  VAKFE

  Vakfe, “Bir yerde bir süre durmak, beklemek.” demektir. Hac için yapılan vakfe ise Mekke şehrinin güneydoğusunda bulunan Arafat denen yerde bir süre durmak, beklemek demektir. Bu vakfe olmazsa hac ibadeti yerine getirilmiş olmaz.

  Vakfe Kurban Bayramı’nın arefe günü öğle vaktinden bayramın birinci gününün tan yerinin ağarmasına kadarki vakit içerisinde yapılır. Bu süre içerisinde Arafat’ta toplanan Müslümanlar günahlarının bağışlanması ve bütün insanlığın iyiliği için dua eder-ler. 3. 3
  Ziyaretçi
  tam istediğim şeyler burada çok sağolun+ Yorum Gönder
hac ve umreyle ilgili kavramlar,  umre ve hac aras
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi