Zekat ibadetiyle ilgili ilkeler

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Yazılar Bilgiler Bölümünden Zekat ibadetiyle ilgili ilkeler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Asker
  Üye
  Reklam

  Zekat ibadetiyle ilgili ilkeler

  Reklam
 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: zekat ibadetiyle ilgili ilkeler

  Reklam  zekat ibadetiyle ilgili ilkeler
  Peygamber der ki: Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı büsbütün terk ettiler”. (25/ 30) “O halde (Resulüm onlara), hatırlat. Çünkü sen ancak (Hakki) hatırlatansın”. (88/ 21) Günümüz insanları tıpkı ayeti kerimde söylendiği gibi Kur’an’ın hayat ile ilgili ilkelerinin terk etmiş durumdalar. Bu çalışmanın amacı kitaplarını i terk etmiş insanlara onun en can alıcı ilkelerini hatırlatmaktan ibarettir. Umulur ki, insanlarımızın bu ilkelerden yola çıkarak Allah’ın son Kitabine büsbütün dönerler.

  1. Sadakalar (zekatlar) Allah'tan bir farz olarak ancak, yoksullara, düşkünlere, (zekat toplayan) memurlara, gönülleri (İslam'a) ısındırılacak olanlara, (hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda çalışıp cihad edenlere, yolcuya mahsustur. Allah pek iyi bilendir, hikmet sahibidir. (9/ 60)

  2. Namazı kılın; zekatı verin; Peygamber'e itaat edin ki merhamet göresiniz. (24/ 56)

  3. İnsanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz herhangi bir faiz, Allah katında artmaz. Allah'ın rızasını isteyerek verdiğiniz zekata gelince, işte zekat veren o kimseler, evet onlar (sevaplarını ve mallarını) kat kat arttıranlardır. (30/ 39)+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi