Arif Nihat Asya Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Yazarlar ve Şairler Bölümünden Arif Nihat Asya Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Arif Nihat Asya Kimdir

  Reklam  Arif Nihat Asya Kimdir

  Forum Alev
  Türk Edebiyat Tarihi'ne "Bayrak Şairi" olarak adını yazdıran Arif Nihat Asya, 7 Şubat 1904 yılında Çatalca'nın İnceğiz Köyü'nde dünyaya geldi. Babası Tokatlı Zîver Efendi, annesi Tırnovalı Fatma Hanımdır. Nihat Asya bir aylıkken babasının ölümü üzerine, akrabalarının himayesinde büyümek zorunda kaldı. İlköğrenimine köyünde başladı fakat daha sonra İstanbul'a geldi. Önce Haseki Mahalle Mektebi'ne daha sonra Gülşen'i Maarif Rüştiyesi'ne devam etti. Yatılı olarak girdiği Bolu Sultanisi kapatılınca, Kastamonu Sultanisi'ne aktarıldı. Liseyi bitirdikten sonra, İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu'nun Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu.

  Milli Mücadele Dönemi'nde Ankara'da bulundu. Bu dönem onun şiire başladığı, Türklük ve vatan aşkı ile şiirler kaleme aldığı tarihlerdir. 1828 yılında Darülmuallimin'i Aliye'den edebiyat öğretmeni olarak mezun oldu ve Adana kolej ve öğretmen okullarında edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. 1948 yılında Edirne'ye tayin edildi. 1950-54 döneminde Adana Milletvekilliği, 1954 yılında Eskişehir milletvekilliği yaptı. 1962 yılında ise Ankara Gazi Lisesi'nden emekli oldu. 5 Ocak 1975 tarihinde Ankara'da vefat etti.

  Edebiyatımızda "Bayrak şairi" olarak tanınan Asya, Bayrak şiirini Adana'nın kurtuluş günü olan bir "5 Ocak"ın heyecanı ile yazdı. Bir çok dergi ve gazetelerde yazılar yazdı. Şiirlerinde hece, arûz ve serbest vezinleri kullanan Arif Nihat, nazmın her tür ve şekliyle eserler vermiştir. Fikrin ağır bastığı şiirlerinde milliyetçilik konusu büyük bir yer tutar. Çok renkli ve değişik biçimli şiirler yazmış olan Asya, son şiirlerinde biraz da mistisizme yönelmiştir. Şiirinde daima bir yenileşme çabası içinde olan şair, etkilerden uzak kalarak kendine özgü bol renkli şiir dünyasını yaratmıştır.

  Güzel ve zarif benzetmelerin yanı sıra, keskin zekâsının, şakacı mizâcının mahsûlü olan nükteleri, hicivleri, kelime oyunları üslûbunu tamamlayan önemli unsurlardır. Tarihimizin şanlı sayfalarını şiirleştiren şair, Rubai türünün yeni Türk edebiyatında önemli şahsiyetlerinden kabul edilir. Bayrak ve vatan, onun mısralarında en usta anlatıcısını bulmuştur.

  Şiir Kitapları

  * Heykeltraş (1924)
  * Yastığımın Rüyası (1930)
  * Ayetler (1936)
  * Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor (1946)
  * Enikli Kapı (1964)
  * Kubbe-i Hadrâ (Mevlana üzerine, 1956)
  * Kökler ve Dallar (1964)
  * Emzikler (1964)
  * Dualar ve Aminler (1967)
  * Aynalarda Kalan (1969)
  * Kanatlar ve Gagalar (1946)
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Arif Nihat Asya Kimdir

  Reklam  Ülkemizin kurtuluş mücadelesi verdiği yıllarda bir çok şiirler yapmış asıl mesleği öğretmen olan ve vekillikler de yapan Asya bayrak şairi olarak bilinmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi