Herodot Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Yazarlar ve Şairler Bölümünden Herodot Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Herodot Kimdir?

  Reklam  Herodot Kimdir?

  Forum Alev
  Herodot

  Herodot (Halikarnassoslu Herodotus; Yunanca: Ηροδοτος Herodotos; M.Ö. 484, Halikarnas - M.Ö. 425), M.Ö. 5. yüzyılda yaşamış olan Yunanlı tarihçi ve antik yazar. Tarihin babası olarak anılır. Gezilerinde gördüğü yerleri ve insanları anlattığı, Herodot Tarihi olarak bilinen eseriyle tanınır. Eserinin esas konusu, Persler ve Yunanlar arasında yapılan "Pers Savaşları" (M.Ö. 492-449)dır.
  Ünlü Cicero (De leg. 1,5) tarafından tarih yazarların babası veya ilk tarih yazarı olarak tanımlandı. Latince (pater historiae) tarihin babası.

  Yaşamı
  Herodotus Halikarnassos'da Batı Anadolu'daki bugünkü Bodrum yakınlarında Türkiye'de dünyaya geldi, tiran Lygdamis tarafından sürülmesi üzerine, gençliği o zaman bilinen dünyanın birçok yerine yaptığı gezilerle geçmiştir. Uzun süre Atina'da yaşıyan Herodotos'un Mısır'a gidip Assuan'a kadar indiği, Mezopotamya'yı, Filistin'i, Güney Rusya'yı gördüğü, Afrika'nın kuzey kıyılarında bulunduğu sanılmaktadır. Yaşlılığında İtalya'daki Thurii adlı Yunan koloni'sine çekilmiş, kendisine "Tarihin Babası" olma ününü kazandıran eserini yazmıştır. Herodotos İ.Ö. 424 yılında ölmüştür.


 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Herodot (Herodot Kimdir? - Herodot Hakkında)

  Reklam  Tarihin babası olarak bilinen Herodot yaşadığı olayları ve savaşları kaleme almış ve bilinen ilk tarih kitaplarını oluşturmuştur.Bugün Bodrum diye bildiğiniz bölgede yaşamıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi