Lewis Caroll Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Yazarlar ve Şairler Bölümünden Lewis Caroll Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Lewis Caroll Kimdir?

  Reklam  Lewis Caroll Kimdir?

  Forum Alev
  Lewis CARROLL (1832–1898)

  Alis Harika­lar Diyarında adlı ünlü kitabın yazarı Lewis Carrol'un gerçek adı Charles Lutvvidge Dodg-son'du. Kitaplarında Lewis Carroll takma adı­nı kullandı. Babası İngiltere'deki Cheshire'de din görevlisi olan Charles 11 çocuklu bir aile­nin en büyük oğluydu. Oxford Üniversitesi'n-deki Christ Church'de matematik öğrenimi gördü. 1855'te aynı kurumda matematik öğ­retmenliğine başladı. Hiç evlenmeyen Dodg-son yaşamının büyük bir bölümünü Christ Church'deki odasında matematik öğreterek, matematik kitapları yazarak sessiz bir çalış­mayla geçirdi. Dodgson aynı zamanda başa­rılı bir portre fotoğrafçısıydı.
  Çocukluğundan beri yazı yazmaktan hoşla­nan Charles Dodgson'un komik şiirleri 1856'da Londra dergilerinde yayımlandı. Bundan dokuz yıl sonra, onu tüm dünyada üne kavuşturacak olan Alis Harikalar Diya­rında (Alice's Adventures in Wonderland; 1865) adlı yapıtını tamamladı. Çocukları çok severdi. Küçük arkadaşları arasında Christ Church'ün başrahibi Dr. Liddell'in üç kızı da bulunuyordu. 4 Temmuz 1862'de, Lorina, Alice ve Edith adlarındaki bu üç küçük kız Dodgson'la Oxford yakınlarında bir ırmakta kayıkla gezerken, Dodgson onlara Alice adın­da bir kızın serüvenlerini anlatmaya başladı. Eve döndüklerinde, o zamanlar 10 yaşında olan Alice Liddell, Dodgson'dan Alice'in se­rüvenlerini kendisi için yazmasını istedi. Da­ha sonra bu dileği, Dodgson'un güzel elyazısı ile yazılmış ve resimlerle bezenmiş bir Noel armağanı olarak gerçekleşti. O zamanki adı Alice's Adventures Underground ("Alis'in Yeraltındaki Serüvenleri") idi.
  Alis Harika­lar Diyarında


  John Tenniel'in resimlediği Alis Harikalar Diyarında, beyaz bir tavşanı izleyerek bir de­likten dünyanın derinliklerine doğru dalan Alice'in başına gelenleri anlatır. Alice yeral­tında Vankara Kedisi, Mart Tavşanı, Çılgın Şapkacı ve Uykucu Fare gibi birçok ilginç ya­ratıkla karşılaşır. İskambil kâğıdından kral, vale ve "Kafasını uçurun" çığlıklarıyla gezen kraliçe, Alice'in harikalar ülkesinde karşılaş­tığı tuhaf insanlar arasındadır.
  Bu kitabın getirdiği başarıdan yüreklenen Dodgson, 1871'de gene baş kişisi Alice olan Tılsımlı Ayna (Through the Looking-Glass and What Alice Found There) adlı bir kitap daha yazdı.
  1883'te yayımlanan The Hunting of the Snark ("Snark'ın Avı") adlı yapıtındaki saç­malıklara çocuklardan çok büyükler güldü. Sylvie and Brııno (1889; "Sylvie ile Bruno"), hiçbir zaman Alice'in ününe erişemediyse de, içerdiği düşsel olaylar çocuklar için neşe kay­nağı oldu.
  Dodgson öldüğünde, Alice İngiltere'nin en sevilen çocuk kitabı olmuştu. Kitap bugün de dünyada çocukların ve büyüklerin en çok okuduğu kitaplar arasındadır ve birkaç kez de sinemaya uyarlanmıştır.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Lewis Caroll Kimdir?

  Reklam  Ben bu biyografiyi hiç beğenmedim hiç güzel anlatmıyor ve bu benim performans ödevim iki - üç cümle yazıyorlar.Diğerlerini kıçlarından uyduruyolar amk yhaa :( :(+ Yorum Gönder
lewis carroll hayatı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi