Dünya Kentleri: Prag

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Yabancı Tatil Yerleri Bölümünden Dünya Kentleri: Prag ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Dünya Kentleri: Prag

  Reklam  Dünya Kentleri: Prag

  Forum Alev
  Prag

  (Çekçe Praha) Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehridir. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya birleşikken de başkentti. Orta Bohemya'da Vltava Nehri'nin üzerinde yer alır ve 1.2 milyon nüfusu vardır. İş dünyası istatistiklerine göre bu sayıya ek olarak 300.000 kişi de, resmi kayıt olmadan Prag'ta yaşamaktadır. Prag, geniş bir kitle tarafından, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir.
  Prag'ın takma adları, "Altın Şehir", "Doksanların Sol Bankası", "Masal Şehri", "Şehirlerin Anası" ve "Avrupa'nın Kalbi" gibi isimlerdir. 1992'den beri Prag'ın tarihi merkezi, UNESCO'nun listesinde yer almaktadır.
  Prag'ın bir özelliği de 2. Dünya savaşında pek zarar görmemiş olmasıdır. Onun için birçok eski ev ve tarihi yerler vardır. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali de yer alır.Turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir. 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: Dünya Kentleri: Prag

  Reklam  Prag Turizm BilgileriCharles Köprüsü: Kral 4. Charles'ın baş mimarı "Peter Parler" tarafından 13. yüzyılda yapılan bu köprü Vitava Nehri'ni birbirine bağlayan en meşhur köprüdür. Bu köprü o dönemlerde şövalye turnuvaları için yaptırılmıştır. Ancak günümüzde şehrin ilk ışıklarını seyretmek için mükemmel bir yer halini almıştır. Ayrıca havanın güzel olduğu günlerde, köprünün üzerinde hediyelik eşya satanlar, ressamlar, kukla tiyatroları ile gülücüklü dakikalar yaşanırken, bir köşede müzisyenlerin çaldığı kemanla kendinizi Prag'ın masal aleminde bulacaksınız.
  Old Town Square(Eski Kent Meydanı): Nehrin batı kıyısında yer alan Old Town, Prag'ın tarihi merkezidir.
  Tv Kulesi: 100 metre yüksekliğinde olan kuleyi Prag'ın her yerinden görmek mümkün.
  Saat Kulesi: 500 yıllık bir geçmişi olan bu saat, başlı başına görülmesi gereken bir eser olmanın dışında ilginç bir mühendislik harikasıdır.
  Belediye binası: 1338 yılından itibaren Parlamento Binası olarak kullanılmaya başlamış olan binada şu anda bazı düğünler yapılmaktadır.
  Ayrıca, Jan Hus'un heykeli ve Tyn Kilisesi gibi bir çok görülmesi gereken eserde Prag'da Old Town'da bulunmaktadır
  Yemek
  Prag'da yemek kültürü Avrupa mutfağının izlerini taşımaktadır. Genel olarak et (özellikle domuz eti) ve şarküteri ürünleri ağırlıklıdır. Geleneksel yemekleri ise kızarmış domuz eti ve tuzlama lahanadır. "Wenceslas" meydanında ünlü çek birasını içmeden dönmeyin. Ünlü çek biralarının ve "Besherowka" likörlerinin dışında, çay keyfinin ayrı bir önemi vardır Prag'da. "Kavarna Slavia" adlı cafe zamanında Max Brod ve Prag'da birçok yere ismini vermiş olan Kafka gibi ünlü edebiyatçıların sık sık ziyaret ettiği bir yerdir. Dünyaca ünlü edebiyatçılara ilham kaynağı olan bu atmosferde çayınızı yudumlamanın keyfini yaşayabilirsiniz.
  Alışveriş
  Alışveriş için fazla seçeneğinizin bulunduğu bir şehir Prag, büyük alışveriş merkezlerinde ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Ancak Prag'ın şehir kültürünü yaşamak için kent pazarlarına gitmelisiniz. Antikadan, kullanılmış mobilyalara, elektronik eşyalardan, bilgisayarlara kadar kent pazarlarında her şey mevcut. En çok "Bohemya kristalleri", porselen ve takıları ile meşhurdur.
  Eğlence
  Prag'da eğlencenin en güzel tarafı, biranın çok ucuz olmasıdır. Gece hayatında ise hemen hemen her yerde klasik müzik duymanız, fazlasıyla mümkün. Bu büyülü şehre yakışacak bir müzik zevki olsa gerek. Ama aradığınız daha yüksek sesli müzik, bar kültürü ve eğlence ise bunun içinde merkezde çok sayıda mekan bulabilirsiniz.


+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi