Dünya Kentleri: Karlovy Vary

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Yabancı Tatil Yerleri Bölümünden Dünya Kentleri: Karlovy Vary ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Dünya Kentleri: Karlovy Vary

  Reklam  Dünya Kentleri: Karlovy Vary

  Forum Alev
  Karlovy Vary...  Prag'ın yaklaşık 125 km. batısında yer alan Karlovy Vary, şifalı termal sularıyla meşhur bir şehir. Prag'tan günübirlik turlar düzenleniyor ve bira yapımında kullanılan şerbetçiotu ekilmiş tarlalardan geçerek yol yaklaşık 2 saat sürüyor.
  Şehrin ortasından geçen ve "sıcak" anlamına gelen Tepla Nehri'nin iki kenarındaki, yetenekli bir çocuk tarafından çizilmiş ve kuru boyayla boyanmış izlenimi veren sıra sıra rengarenk evleri, tertemiz havası ve kaplıcalarıyla Prag'a kadar gitmişken görülmesi gereken bir yer bence.

  Şehrin girişinde Atatürk'ün 1918 yılında kaldığı Carlsbad Plaza var. (Şehre Carlsbad da deniyor. Karl'ın banyosu anlamında) Otelin girişinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Kemal Atatürk burada kalmıştır yazan bir levha da var.

  Bu otelde kalan Atatürk, aşağıdaki fotoğrafta görülen otelin hemen karşısındaki Grand Pupp'a kahvesini içmeye gidermiş. Buraya giderseniz sakın Türk kahvesi içmeyin. Biz içtik, gerçekten çok kötüydü.  Şehirde Colonnade denilen ve sularından içme imkanı bulunan 12 kaynak suyu var. Üçü büyük onlarca da tedavi merkezi... Fotoğrafta görülen dantel gibi kenarları olan Market Colonnade. Bu termallerin içinde en çok ziyaretçi çekeni suyun sıcaklığının 73,6 derece olduğu Hot Spring Colonnade. Üçüncüsü ise Mill Spring Colonnade. Bu sular, porselenden yapılma ucu çaydanlığa benzeyen değişik bir fincanla içiliyor. Tabi bir kere içmekle bir tedavi olmuyor ama yine de tüm turistlerin ellerinde o fincanlarla su içmeleri gelenek gibi olmuş. Tadının kötü olduğunu duyduğum için ben denememiştim. Bu sular kemik hastalıkları, bel fıtığı, kireçlenme, solunum enfeksiyonları, mide hastalıkları gibi hastalıklara iyi geliyormuş. Kaynak sularının içindeki temel bileşenler benzer fakat ısıları ve karbondioksit miktarları farklı olduğundan etkileri de farklı oluyormuş.  Çek’lerin meşhur likörü Becherovka, 1807 yılında ilk bu şehirde bir doktor tarafından yapılmış. Birçok farklı baharat ve şifalı bitkiyi karıştırıp ağrıları dindirmek için ilaç yapmaya çalışan doktor, karışıma alkol ekleyince tadının çok güzel olduğunu görmüş. Ve sonrası tarçınımsı/karanfilimsi bir aroması olan bu muhteşem likör ortaya çıkmış. Alkol oranı %38. Bu içkinin ilk defa yapıldığı bu bina, şimdi müze olarak kullanılıyor.  Şehirde köprülerden birinin kenarında da kocaman bir Becherovka şisesi var.

  alıntıdır
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Dünya Kentleri: Karlovy Vary

  Reklam  çok güzel bir yer evler sanki resim gibi çizilmiş hem de tarihi bir yer Çek Cumhuriyeti'nin Bohemya bölgesinde bulunan bir şehir. Çek Cumhuriyeti'nde kaplıcalarıyla ünlü turizm kentidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi