Iguassu Falls (Igunassu Şelalesi) - Brezilya

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Yabancı Tatil Yerleri Bölümünden Iguassu Falls (Igunassu Şelalesi) - Brezilya ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Iguassu Falls (Igunassu Şelalesi) - Brezilya

  Reklam  Iguassu Falls (Igunassu Şelalesi) - Brezilya

  Forum Alev


  Brezilya (República Federativa do Brasil), Güney Amerika'da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı vardır. Komşuları, güneyden kuzeye: Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuella, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası'dır. (Ekvador ve Şili hariç tüm Güney Amerika ülkeleriyle komşudur.)

  Brezilya Bayrağında sarı, topraklarından bol miktarda çıkartılan altını, mavi denizi ve yeşil, ormanları temsil eder.

  1500 yılında Portekizli denizci Pedro Alvares Cabral tarafından keşfedilen Brezilya, önce bir Portekiz kolonisi iken 1822 yılında bağımsızlık ilanından sonra Brezilya İmparatorluğu ve 1889 yılında başkanlık sistemiyle yönetilen Brezilya Federe Cumhuriyeti şekline dönüştü.

  Resmi dili Portekizce olan Brezilya’da başkan, milletvekilleri, senatörler, valiler, belediye başkanları, eyalet ve şehir meclisleri üyeleri dört senede bir yapılan seçimlerle belirlenir. 110 milyon seçmenin katıldığı 2002 yılı seçimlerinde tüm bölgelerde elektronik seçim sandıkları kullanılmıştır.
  Breziyla fiziki haritası ve belli başlı şehirleri
  Breziyla fiziki haritası ve belli başlı şehirleri

  1 milyonun üzerinde nüfusu on üç şehri olan Brezilya’nın en büyük şehirleri São Paulo (10 milyon) ve Rio de Janeiro’dur (5,6 milyon).

  Kişi başına gelirin 3,060 dolar olduğu nüfusunun %81’i Katolik, %18’i Protestan, %1’i ise Müslüman ve Musevidir. Katoliklerden 20 milyon kadarı aynı zamanda Afrika kökenli dinlerin ayinlerine de gitmektedirler.

  Brezilya’da 9 senelik zorunlu eğitim devlet okulları tarafından ve ücretsiz sağlanmaktadır. Bunun yanında, yüksek öğretim de dahil olmak üzere, devlet okullarının yanı sıra özel okullar da etkinlik göstermektedirler.

  Beş kez dünya şampiyonu olduğu futbolun yanı sıra voleybol, basketbol, tenis, yüzme, plaj voleybolu, sörf, otomobil yarışları ve yelkencilik Brezilya’nın dünya çapında başarılar elde ettiği spor dallarıdır. Ayrıca Capoeira ve Samba, özellikle ülkenin Afrika kökenli kültürünün, bütün dünyada dikkat çektiği folk etkinlikleridir.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Iguassu Falls (Igunassu Şelalesi) - Brezilya

  Reklam  Iguassu Falls (Igunassu Şelalesi) - Brezilya
  Bigiler için Teşekküler

  Iguassu Falls (Igunassu Şelalesi) Resimleri


 3. 3
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Iguassu Falls (Igunassu Şelalesi)

+ Yorum Gönder
iguassu falls (igunassu şelalesi) - brezilya
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi