Dünyanın Bir Başka Ucu : Yeni Zelanda

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Yabancı Tatil Yerleri Bölümünden Dünyanın Bir Başka Ucu : Yeni Zelanda ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sen_AY
  Usta Üye
  Reklam

  Dünyanın Bir Başka Ucu : Yeni Zelanda

  Reklam  Dünyanın Bir Başka Ucu : Yeni Zelanda

  Forum Alev
  Dünyanın bir başka ucu:
  Yeni Zelanda


  Yeni Zelanda her yere o kadar uzaktır ki, ülkenin pek çok bölgesinin, günümüzde bile diğer dünya ülkelerine uzaktan bakması şaşkınlık verici değildir. Ülkede, çiftçiler koyunlarını hâlâ köpeklerle güder ve köylerde çalışan postacılar yolları üzerindeki herkesi isimleriyle tanır. Elbette yenilikler ve moda sayesinde bunların pek çoğu değişmiştir, ama ülkede eski ile yeninin beraberliğine hala tanık olabilirsiniz.

  Halkın misafirperverliği, Yeni Zelanda'yı çekici kılar ve bu yüzden bazı yazarlar onun için "kalan son ütopya" demiştir. Ne var ki, Yeni Zelanda'nın uzaklığı çok sayıda turist çekmesine maalesef engel olmaktadır. Bunun yanında, Yeni Zelanda'nın olağanüstü doğal güzelliklere sahip olma gibi bir kozu vardır.


  Nüfusu dört milyondan az olan bu ülkede, turizme yapılan güçlü yatırımlar sonucunda lüks otellerden kamp yerlerine, halkla ilişkiler bürolarından müzelere, kayak merkezlerinden bungee-jumping merkezlerine, çeşitli tesislerin hem sayısı artmış hem de kalitesi yükselmiştir. Elbette, turizme bu kadar dayanan her ülke gibi Yeni Zelanda da, kalabalık ve aşırı gelişmişlik yüzünden bir gün "bozulmuş" kabul edilecektir ancak o gün henüz çok uzaktadır.


  Ekvator çizgisinin güneyinde yer aldığı için, Yeni Zelanda'nın iklimi Türkiye'nin tersidir. Ülkede, ilkbahar Eylül, Ekim, Kasım; yaz Aralık, Ocak, Şubat; sonbahar Mart, Nisan, Mayıs; kış ise Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşir. Genel anlamda ülkenin iklimi ılımandır. İklimler ve mevsimler arasında çok büyük değişikliklere rastlanmaz. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 30 derece civarıdır. Kış ayları rüzgarlı ve çok nadiren sıfırın altındadır.

  YENİ ZELANDA'NIN GELİŞMİŞ YÜZÜ: AUCKLAND

  Bazıları Auckland'ı Sydney'e benzetir. Auckland, son 10 ila 20 yılda önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Auckland'ın elde ettiği başarılardan en önemlisi, 1999/2000 Amerikan Yat Kupası'na ev sahipliği yapması ve ödül kazanmasıdır. Bu turnuva hakkında yapılan haberler, şehirde yeni barlar, kafeler ve restoranlarla dolu olan Viaduct Havzası gibi etkileyici yerlerin yapılmasına neden olmuştur. Mağazalar ve barlar geç saatlere kadar açık kalmaya ilk kez Auckland'da başlamıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen, modernleşme sürecinde Auckland ancak sınırlı bir yol alabilmiştir. Queen Caddesi'ndeki pasajlarında bulunan Amerikan tarzı mağazalar bile muhtemelen şık olmayan vitrin düzenlemeleri ve tabelaları yüzünden pek ilgi çekici değildir.

  Auckland'ın ortamı şehrin etrafına saçılmış volkanik tepelerle de oldukça değişik görünmektedir. Aslında şehir sınırları içinde 60 kadar volkan olduğuna dair kanıtlar vardır ve bilim adamları yakın zamanda şehrin her an patlayabileceği yolunda bir uyarıda bulunmuştur. Gelişigüzel yayılmış şehrin yukarıdan manzarasını ve buralarda otlanan koyun ve ineklerin yarattığı köy ortamını görmek için North Shore'daki Mount Eden veya Victoria Dağı gibi tepelerden birinin zirvesine gezi yapmaya değer.

  Auckland'da çok sayıda tepe ve su yolu olduğu için, caddeler birbirine paralel uzanmaz ve nerede olduğunuzu anlamanız kolay olmayabilir. Kendinize denizi nişangah almak da çok sağlam bir yöntem değildir çünkü güney batıdaki Manukau Rıhtımı ve kuzeydeki Waitemata Rıhtımı arasında yalnızca bir iki kilometre vardır ve Mount Eden'ın tepesinden aşağıya bakan şehre yeni gelen birisi bunları karıştırabilir.

  Halkın misafirperverliği, Yeni Zelanda'yı çekici kılar ve bu yüzden bazı yazarlar onun için "kalan son ütopya" der.

  Auckland'a yoğun dönemde gitmeyi düşünüyorsanız veya gece geç saatte varacaksanız, nerede kalacağınızı önceden ayarlamalısınız. Çok sayıda hotelin havaalanında masaları vardır, size ulaşım konusunda yardımcı olurlar ve hatta kendileri servis sağlar. Oteller arasındaki rekabet çok yoğun olduğundan indirim almak ve pazarlık yapmak için fırsatınız vardır. Şehir merkezinde uygun barınma olanakları olmasına rağmen, bazı yabancılar şehir merkezini Parnell, Ponsonby, Mount Eden gibi yerlerle karşılaştırınca tercih etmez.

  AUCKLAND YERLİLERİ

  Bir milyondan fazla nüfusuna rağmen Auckland pek çok yönden küçük şehir havası taşımaktadır. Auckland'ın nüfusunun büyük bölümü bu şehirde doğmamıştır. Auckland, hem nüfus hem de alan olarak Ankara'nın iki katı kadar bir yere yayılarak hızla büyümektedir

  Maori efsanesi, adını Maui isimli efsanevi bir Yeni Zelanda kahramanından alır. Maui çocukken o kadar zayıfmış ki, onu okyanusa atmışlar ama Ranginui yani Gök Baba onu kurtarmış. Büyüyünce Aotearoa yani "uzun beyaz bulut ülkesini" kurmaya koyulmuş. Kanosundan South Island'ı, çapasından Steward Island'ı ve yakaladığı
  bir balıktan da North Island'ı yaratmış.

  Auckland, limanı, köprüsünün kalabalıklığı, yeni Sky Tower ve sayısı artan restoranları ve kafeleriyle ön plana çıkıyor.

  Denizcilikle uğraşan ve görece ileri bir medeniyete sahip Polinezyalılar, devasa kanolarını Yeni Zelanda kıyılarına 1000 yıl kadar önce yanaştırmış ve büyük ihtimalle artık soyu tükenmiş olan Moa kuşu avlamıştır.

  Auckland Müzesi?ndeki ve Wellington'daki Ulusal Te Papa Müzesi'ndeki Maori Koleksiyonları'nı görmek gerekir. North Island'ın ortasındaki Rotorua Maori, turizminin merkezi konumundadır. Rotorua ve bunun gibi ticari merkezler dışında Maori danslarını, müziğini ve ayinlerini görmek zordur.

  Yeni Zelanda'da vahşi doğayı koruma anlayışı çok gelişmiştir. Bunun bir sebebi bir Maori şefinin 1887'de üç tane kutsal tepeyi, üzerinde yerleşim kurulmaması ve doğanın bozulmaması şartıyla ulusa vermesidir. Bunlar daha sonradan North Island'daki dört ulusal parktan biri olan Tongariro Ulusal Parkı'nın bünyesine alınmıştır. South Island'daki dağ sırası neredeyse tamamen bir ulusal parktır ama güneyde Fiordland Ulusal Parkı'ndan sahildeki Abel Tasman Ulusal Parkı'na dokuz farklı parka bölünmüştür.


  Ulusal parklarda keşfe çıkmak isteyen insanlara tavsiyelerde bulunan ve bölgenin jeolojik tarihinden ilk kaşiflere ve yöresel kahramanlara kadar pek çok konuda bilgi veren minyatür müze görevini üstlenen bilgi merkezleri vardır. Çalışanlar çok bilgili ve naziktir. Sorularınıza bıkmadan yanıt verirler.

  Ulusal parklara veya denizcilikle ilgili parklara giriş ücretsizdir ama gece kalmak ücrete tabidir. 5 dolarlık biletleri önceden Koruma Bakanlığı bürolarından, bilgi merkezlerinden ve mağazala-rından almalısınız. Kulübenin boyutlarına bağlı olarak gece kalmak bir, iki veya üç biletledir ve kulübenin yanına kurulan çadır için de bir bilet alırlar. Kulübede kalma ücreti yıllık 65 Dolar'dır.

  VAHŞİ HAYAT

  Vahşi hayatı sadece izlemek isteyenler için doğal hayatın korunduğu alanlar ve yemleme yerleri vardır. Balina izlemek özellikle Christchurch'ün kuzeyindeki Kaikoura'da çok sevilmektedir.
 2. 2
  Apollo
  Emekli

  --->: Dünyanın Bir Başka Ucu : Yeni Zelanda

  Reklam  bayılıyorum buraya baskenti de wellington dur . Auckland ogrenci sehridir. New York Kadar kalabalık diyebilirim . TV de izlediginiz tum belgesellerin cogu burada national geoprapich canal tarafindan cekilir istanbuldan ucak ile 18 saatte geliniyor. Otomobille gelmek imkansız gibi birşey 2 ayınızı alabilir dunyanın sonu diye hitap ediliyor. Otomobil ile gezilecek yer aslında onlarca gemi yolculugu yaparsınız dehşet bi yer onlarca ada ile cevrilidir etrafı gezilecek yer tavsiye ederim. 3. 3
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Yeni Zelanda
  Bilgiler için Teşekkürler

  Yeni Zelanda resimleri

+ Yorum Gönder
yeni zelanda forum,  yeni zelanda gezilecek yerler,  yeni zelanda nerede
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi