Klasörlere özel simgeler koymak

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Klasörlere özel simgeler koymak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KuRBaN
  Özel Üye
  Reklam

  Klasörlere özel simgeler koymak

  Reklam  Klasörlere özel simgeler koymak

  Forum Alev
  KLASÖRLERE ÖZEL SİMGELER KOYMAK


  1. Önce masaüstünde, simgesini değiştirmek istediğiniz bir klasör oluşturun. Bunu, masaüstünde bos bir yere sağ fare düğmesine tıklayıp ekrana gelecek mönüden YENİ * KLASÖR komutunu çalıştırarak yapabilirsiniz. Klasörün adini örneğin DENEME yapın.

  2. Klasörün içine girin, DOSYA mönüsünden YENİ * METİN BELGESİ komutunu çalıştırın. Oluşturulacak olan yeni metin belgesinin adini DESKTOP.INI yapın.

  3. DESKTOP.INI dosyasının üzerine çift tıklayın. NOTEPAD açılacaktır. Belgenin içerisine aşağıdaki satırları aynen yazın

  [.ShellClassInfo]

  IconFile=C:\WINDOWS\SYSTEM\shell32.dll

  IconIndex=41

  InfoTip=bu klasör için eğer bir açıklamanız varsa buraya yazabilirsiniz

  4. Dosyayı kaydedin ve NOTEPAD uygulamasından çıkın.

  5. DOSYA mönüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. COMMAND yazıp ENTER tuşuna basın. Bir DOS penceresi açılacak. Burada, C:\WINDOWS\DESKTOP klasörüne gelin. Aşağıdaki komut satirini yazın ve ENTER tuşuna basın.

  ATTRIB +S DENEME

  6. DOS penceresini kapatın, bilgisayarı kapatıp açın, masaüstünde bu klasörün simgesinin şirin yeşil bir ağaca dönüştürüldüğünü göreceksiniz.

  Simdi DESKTOP.INI içerisindeki yazdığımız satırlara bakalım. Aslında en önemli satir ikinci satir. Burada, kullanacağımız simgeyi içeren DLL veya ICO dosyasının adresini ayarlamamız gerekiyor. Örneğin C:\WINDOWS klasöründe SİMGE.ICO adında bir simge dosyanız varsa ve klasörün simgesini bu simge dosyası ile değiştirmek istiyorsanız bu satırda

  IconFile=C:\WINDOWS\SIMGE.ICO

  Yazmanız gerekecektir. Bu durumda alttaki ICONINDEX satırına gerek yoktur. Çünkü bu satir, eğer simgeyi içinde bir çok simge bulunan bir DLL dosyasından alıyorsanız kaçıncı simgenin kullanılacağını Windows'a anlatmak için kullanılmaktadır. ATTRIB komutunu çalıştırdığınız DOS satırında DENEME yerine oluşturmuş olduğunuz klasörün adini yazmanız gerekli.

  Internet üzerinde araştırma yaparak isinize yarayacak pek çok beleş simge paketi bulabilirsiniz. Bu simgeleri gönül rahatlığı ile klasörlerinizde kullanabilirsiniz.


  [ !!!! ALINTIDIR !!!! ]
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Klasörlere özel simgeler koymak

  Reklam  simgeler yani iconlar bir dosyanın veya bir programın simgelerini belli etmek için kullanılırlar bunlar genel de shell32.dll ve yeni sistem bilgisayarlar için hem shell32.dll ve imageres.dll de bulunurlar ancak kendi özel simgemizi yapmak için öncelikle resimleri icoya dönüştürecek programar gerekir+ Yorum Gönder
xp klasör simgeleri indir,  klasör simgeleri indir xp,  windows xp klasör simgeleri indir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi