XP iLe iLgiLi NerdeySe Herşey....

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden XP iLe iLgiLi NerdeySe Herşey.... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  merdini_21
  Yeni Üye
  Reklam

  XP iLe iLgiLi NerdeySe Herşey....

  Reklam  XP iLe iLgiLi NerdeySe Herşey....

  Forum Alev
  Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu değerlerin değişmemesini, pencerenin konumunun ve büyüklüğünün sabit kalmasını istiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz.

  Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubuğunu istediğiniz gibi yerleştirin. Daha sonra “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Policies\Explorer” adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD değeri oluşturup bu değere “NoSaveSetting” ismini verin. Ve Değer Verisini “1” yapın.


  Konuşma Balonlarından Kurtulun


  Simgelerin üzerinde bilgi kutucuklarının açılması ve konuşma balonlarının Windows turu hakkında açıklama yapması, haklı olarak birçok kullanıcıyı rahatsız eder.

  Bu yardım metinlerini devre dışı bırakmak için “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Explorer\Advance” anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki “ShowInfoTip” kaydını bulun ve değerini “0” yapın. Ardından “EnableBallonTips” adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve değer verisini “0” yapın.


  Yetersiz Disk Alanı Uyarısının Kapatılması

  Bunun için “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Policies\Explorer

  ” anahtarı altında yeni bir DWORD değeri oluşturup “NoLowDiskSpaceCheck” adını veri ve değer olarak “1” girin.


  Kısayol Menüsü Üzerinden Şifreleme
  NTFS bölümleri, bilgilerin şifrelenmelerine imkan tanırlar. Ancak bunun için menüler arasında uzun bir gezinti yapmanız gerekebilir. Ancak bunun yerine dosya ve klasörlere ait nesne menüsüne yeni bir komut eklemek çok daha kolay olacaktır.

  Bunun için “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Window s\Cur rentVersion\Explorer\Advanced” anahtarını bulun. Burada yeni bir DWORD değeri oluşturup “EncryptionContextMenu” adını verin ardından değerini “1” yapın.

  CD’leri Otomatik Açılması  Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.

  Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM’u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

  XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Cdrom anahtarına ulaşın “Autorun” kaydının değerini “0” yapın.

  XP Pro İçin: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak “gpedit.msc” konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

  XP Pro’da Gelişmiş Dosya Paylaşımı  Dosyalar ve yazıcıların ağ paylaşımına açılmasının olumsuz bir tarafı mevcut: bu kaynaklara herkes ulaşabilir. Windows XP Professional sürümünü kullanıyorsanız okuma ve yazma hakları atayarak kaynakların kullanımını denetim altında tutabilirsiniz. Ancak bunun için bir ağ etki alanına bağlı olunması gerekiyor. Buna rağmen küçük bir hile yardımıyla herhangi bir firma ağına bağlı olmadan da erişim haklarını kontrol altında tutabilirsiniz.

  Başlat menüsündeki Bilgisayarım komutunu kullanarak aynı isimli pencereyi açın. Ardından Araçlar menüsündeki Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın. Görünüm kartındaki Basit dosya paylaşımı kullan (Önerilen) seçeneğindeki işareti kaldırın.

  Windows’u Eski Ayarlarıyla Yeniden Kurun  Bunun için XP CD’sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır ‘a şunu yazın. “<CD Sürücü İsmi>:\i386\winnt32.exe /unattend” . bundan sonra kurulum işlemi başlaycaktır.

  Internet Explorer’in Yeniden Kurulumu  Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE’ yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için XP CD’sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın.

  rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%\inf\ie.infü

  Windows XP Altında Google  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main anahtarında iki yeni dize değeri oluşturun (eğer varsa değer değişilecek). İlkine “Search Page” adını verin ve değer olarak “http://www.google.com.tr” girin. İkincisine ise “Search Bar” ismini verin ve değer olarak “http://www.google.com/ie” girin. Ardından HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchUrl anahtarına ulaşın ve “Varsayılan” değerini “http://www.google.com/keyword/%s” şeklinde girin. Bunu da yaptıktan sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Search anahtarına ulaşın. Burada bulunan “SearchAssistant” değerini açıp “http://www.google.com/ie” olarak değiştirin.  XP Home Altında Kullanıcı Paylaşımları  Windows XP işletim sisteminin ev kullanımına özel versiyonunu kullananlar dosyalarını paylaşıma açabiliyor ancak bunları parola ile koruyamıyor veya kişiye özel atamalar yapamıyor. Ancak küçük bir hile ile bu durumu değiştirebiliriz. Başlat/Çalıştır ‘ a “shrpubw” yazın. Karşınıza gelen programla paylaşım hakları üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

  Güncel Kullanıcının Masaüstünde Görüntülenmesi  XP sistemindeki kullanıcı sayısı ne kadar artarsa o anda hangi kullanıcının sisteme kayırlı olduğunu tespit etmek o kadar zorlaşır. Ancak bir Kayıt Defteri öğesi yardımıyla o an kullanılan hesabın ismini Bilgisayarım simgesi altında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Explorer\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}” anahtarı altında yeni bir dize değeri oluşturun ve “Bilgisayarım %USERNAME%” olarak isim verin.

  Ancak bu kayıt sadece etkin kullanıcı içindir aynı işlemi diğer kullanıcılar altında da tekrarlamak gerekir.

  Rezerve Bant Genişliğinin Serbest Bırakılması  Windows XP, ağ aktarım hızının standart olarak yüzde onunu özel işlemler için rezerve eder. Söz konusu sınırlandırmayı kaldırmak için Başlat/Çalıştır ‘a “gpedit.msc” yazın. Karşınıza gelen ekranda Bilgisayar Yapılandırması altında bulunan Yönetim Şablonları / Ağ / QoS Paket Zamanlayıcı dizinini etkinleştirin. Buradaki Ayrılabilir bant genişliğini sınırla kaydına çift tıklayın ve ayarını Devre Dışı olarak değiştirin.

  Otomatik Kullanıcı Kaydı  Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabına sahipseniz, ancak çoğunlukla sadece bir tanesini kullanıyorsanız otomatik kayıt fonksiyonundan faydalanmanız tavsiye edilir. Bu fonksiyonu aşağıdaki gibi etkinleştirebilirsiniz.

  Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon kaydına ulaşın ve buradaki “AltDefaultUserName” kaydına etkin olmasını istediğiniz hesabın adını girin. Daha sona “AutoAdminLogon” adında bir dize değeri oluşturun ve değerini “1” yapın. Daha sonra “DefaultPassword” adında bir dize değeri oluşturun ve buna da kullandığınız hesabın şifresini girin. Windows bir sonraki açılışında otomatik olarak yazılan kullanıcıyı açacaktır. Şayet açılış sırasında farklı kullanıcı ile açılış yapmak isterseniz “Space” tuşuna basmanız yeterli.

  Dialer Programlarına Karşı Koruma  Çevirmeli Ağ Bağlantısında, bilginiz haricinde bir değişiklik yapılmasını, çevirmeli ağ telefon defterini yazmaya karşı koruyarak rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Bunun için Windows gezgini penceresini açın ve “C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Microsoft\Network\Connections\Pbk” klasörüne gidin. buradaki “RASPHONE.PBK” özelliklerine girin ve bunu Salt Okunur hale getirin.

  Masaüstünü Göster Simgesinin Oluşturulması  Öncelikle Not Defterinden yeni bir metin belgesi açın ve içine şunları ekleyin.  [Shell]  Command=2  IconFile=Explorer.exe,3  [Taskbar]  Command=ToggleDesktop  Daha sonra bunu “Masaüstünü Göster.SCF” adıyla kaydedin. Daha sonra bunu hızlı başlat üzerine sürükleyin.

  Saat Dilimi Penceresine Şehrinizi Ekleyin  Regedit “Düzen-Bul” deyip İstanbul kelimesini aratın. “(GMT +02:00) Atina, İstanbul, Minsk” yazan değeri buluğunuzda “Display” yazan değere çift tıklayarak içinde yazılanları değiştirin.

  XP’nin Konuşma Balonlarını Kapatmak  Eğer çalışmanız sırasında sürekli ekranın sağ alt tarafında çıkan “d: sürücüsünde az yer” türevi konuşma balonları sizi rahatız ediyorsa HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Advanced” altında “EnableBallonTips” DWORD değerini “1” den “0” a çevirmeniz onu kapatacatır.

  Dosyaların Takas dosyasına Atılmasını Engellemek  Windows XP bilgisayarınızdaki anabellek miktarı yüksek olsa bile bir çok dosyayı sabit diskinizin üzerindeki takas dosyasına yazacaktır. Sabit diskler bellek modüllerinden daha yavaş oldukları için bilgisayarınızın performansı düşecektir. Eğer bilgisayarınızda 256Mb’dan fazla bellek varsa takas dosyanızı kapatmanız olumlu olabilir. “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Contr ol\Session Manager\Memory Management” klasörü altındaki “DisablePagingExecutive” değerini “1” yapmanız yeterli olacaktır.

  Sistemle İlgili Olan Dosya Yollarını Değiştirmek  Windows XP ile çalışırken, tüm ayarların ilk kurulduğu zaman belirlenmiş olan klasörlere göre yapılması hoşunuza gitmiyorsa, bu dosya yollarını değiştirebilirsiniz.” HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Shell Folders” altında sistem klasörleriyle ilgili yollar tanımlıdır. Burada istediğiniz değişikliği uygulayabilirsiniz.

  Büyük Arabellek Ayarıyla Performansı Arttırmak  Windows XP bir performans canavarıdır. Windows’unuzu hızlandırmanın yollarından biri sistem arabelleğiyle ilgili değerleri değiştirmektir. Windows sistem ve dosya arabelleğini dinamik olarak değiştirir. Bu şu anlama geliyor: dosya işlemleri ile ilgili çok bellek gerektiğinde, Windows tüm sistem arabelleğini bu işlem için kullanır, bu da sistem takas dosyasının şişmesine yol açar. 256 MB üzeri ana belleğe sahip bilgisayarlar için yapacağınız bir değişiklik sisteminizin performansını arttıracaktır. “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Contr ol\Session Manager\Memory Management” altında “LargeSystemCache” değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.

  Takılan CD’lerin Otomatik Çalışmasını Engellemek  Bilgisayarınıza yeni bir CD taktığınızda onun otomatik çalışması sizi rahatsız ediyorsa “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Servi ces\Cdrom” altındaki “AutoRun” değerini “0” yaparak bunu kaldırabilirsiniz.

  Windows XP’ nin CD Yazma Programını Kaldırmak  Regedit “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Policies\Explorer” anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve adını “NoCDBurning” verin. Ve değerini “1” yapın.  Kişisel Sistem Öğesini Başlat Menüsüne Eklemek  Başlat menüsün de en önemli bağlantılar bulunur. Ancak çalıştır komutu altında boş bir alan mevcuttur ve isterseniz buraya kendi öğelerinizi de ekleyebilirsiniz. Bunun için olarak Regedit ‘e gidiyoruz. “HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}” anahtarını bulun, sağdaki “Varsayılan” değerini açın ve Başlat menüsün de Görünmesini istediğiniz ismi girin. Daha sonra boş bir alana tıklayın ve Yeni/Anahtar diyerek bu anahtara “DefaultIcon” adını verin. Bu anahtara ait “Varsayılan” değerine koymak istediğiniz iconun adresini yazın. Sol taraf da ki listede bulunan “Instance/InitPropertyBag” al anahtarına geçin. Sağdaki “method” öğesine değer olarak “ShellExecute” girin. Şimdi aynı yerde “Command” adında yeni bir dize değeri oluşturun ve buraya öğenin sahip olacağı açıklama bilgisini girin. Daha sonra bu anahtar altında “Param1” adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değer olarak buna girmek istediğiniz program, link veya klasör yolunu yazın. Bu yaptığınız işlem Windows reboot olduktan sonra aktif hale gelecektir.

  Kullanıcıları Kayıt Penceresinden Çıkarmak  Bilgisayarınızda çalışabilecek tüm kişiler Login penceresinde isimleri ile listelenir. Şayet bu durumdan rahatsız oluyorsanız, isimlerin ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Regedit’i açın ve “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Window s NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserLis t” anahtarını bulun. Daha sonra burada yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak kaldırmak istediğiniz kullanıcının adını girin.

  Cevap Vermeyen Uygulamayı Daha Hızlı Kapatmak  bunu için Regedit’de “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına ulaşıyoruz. Bu anahtar altındaki “HungAppTimeout” değerini 500 yapın.

  Açılış Ekranında ClearType  Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına ulaşın. Burada “FontSmoothing” ve “FontSmoothing” değerlerini “2” yapın.

  Internet Explorer Hızlı Açılsın  bunu için Explorer kısayolunun sonuna –nohome satırını ekleyin.

  Schedule Task Kapansın  I.E 6 sunucuya her bağlandığında “Schedule Task” çalıştırmak ister. Bu da kullanıcıya yavaş surf olarak geri dönmektedir. Bunu kapatmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Window s\Cur rentVersion\Explorer\RemoteComputer\NameSpace\{D62 77990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}” bu anahtarı bulun ve silin.

  BSDOS Çıktığında Yeniden Başlasın  BSDOS yani bildiğimiz ismiyle ünlü MaviEkran Çıktığında bilgisayarınızın otomatik yeninden başlaması için Regedit’de “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Contr ol\CrashControl” anahtarında AutoReboot değerini bulun ve “1” yapın.

  Açılış Diskinin Otomatik Optimize Edilmesi  Bunun için Regedit’de “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\B ootOp timizeFunction” anahtarında “Enable” değerini bulun ve “Y” yapın.

  Başlangıç Menüsünü Değiştiremesinler  Sistemdeki diğer kullanıcıların Start Menu de değişiklik yapmalarını istemiyorsanız. Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Policies\Explorer” anahtarına ulaşın. Burada yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve isim olarak “NoChangeStartMenu” yazın ve değerini “1” yapın.

  Sistem Bip’leri Kapansın  Arada çık “bip” seslerinden sıkıldıysanız Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound” anahtarına ulaşın. “Beep” değerini “no” olarak değiştirin.

  Ekran Koruyuculardan Kurtulun  Eğer XP ekran koruyucularını kullanmıyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız Çalıştıra C:\WINDOWS\system32\dllcache (eğer sistem D ye kurulu ise D yapın) yazın ve klasörü açın.. buradaki bütün Ekran koruyucuları silin.daha sonra C:\windows\system32 içindeki ekran koruyucuları silin ve kurtulun.

  Shared Document’i Kaldırın  Bilgisayarımdan Shared Document’i kaldırmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Window s\Cur rentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace\Delegate Folders” anahtarına ulaşın ve buradaki “{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}” alt anahtarını kaldırın. 2. 2
  merdini_21
  Yeni Üye
  Reklam  DewamI ....


  A&#231;ılış Disketi Oluşturmak  Disketi disket s&#252;r&#252;c&#252;n&#252;ze takın.. formatlayın.daha sonra “Create MS-DOS Startup Disk” i &#231;alıştırın.

  XP’nin Firewall &#214;zelliğini Kapatmak  Bu &#246;zellik o kadar b&#252;y&#252;k bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının hızınıda b&#252;y&#252;k oranda d&#252;ş&#252;r&#252;r. Bunu kapatmak i&#231;in: Start-Connect to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- B&#252;t&#252;n Bağlantıları G&#246;ster) b&#246;l&#252;m&#252;ne girin. Firewall koruması olan bağlantılar &#252;zerinde bir kilit işareti g&#246;r&#252;rs&#252;n&#252;z. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties (&#246;zellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden &#231;ıkarın.

  Windows XP’yi Hızlı Kapatma  Regedit “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına gidin ve “AutoEndTask” DWORD değerini “1” yapın.

  Windows Daha da Hızlansın  Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klas&#246;r i&#231;in son erişim ve son g&#252;ncelleme bilgilerini tutar. Bu &#246;zellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı i&#231;in pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak i&#231;in Regedit den“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Co ntrol\FileSystem” anahtarına ulaşın ve “NtfsDisableLastAccessUpdate” değerini bulun ve “1” yapın.

  A&#231;ıklama Yapmasın  Windows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klas&#246;r&#252;n &#252;zerine gittiğinizi zaman o dosya/klas&#246;r bilgilerini verir. Bu &#246;zelliği kapatmak i&#231;in “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Explorer\Advanced” anahtarını bulun ve “ShowInfoTip” DWORD değerini bulup değerini “0” yapın.

  Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor  Windows XP’den &#231;ıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek i&#231;in Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına ulaşın ve “PowerOffActive” DWORD değerini bulup değerini “1” olarak değiştirin.

  A&#231;ılış S&#252;resini Kısaltın  NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde “NTFS Check” e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın a&#231;ılış s&#252;resini kısaltabilirisiniz. “CHKNTFS” komutu “AUTOCHK” başlangı&#231; sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşağıya &#231;ekmeniz m&#252;mk&#252;n. Bunun i&#231;in komut satırına

  “CHKNTFS/T:4” (4 yerin eherhangi bir sayıda olabilir) yazmanız yeterli olacak.  Ve Bunun i&#231;in regeditden HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManag er\MemoryManagement\PrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki EnablePrefetcher değerini “5” yapın.

  Boot Dosyaları İle A&#231;ılışı Hızlandırın  Regedit’e giirp “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\B ootOp timizeFunction” anahtarına gidin, burada “Enable” adındaki string anahtarını bulun ve değerini “Y” yapın.

  Windows XP’ yi Hızdan U&#231;urun  Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Contr ol\PriorityControl” anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini “1” yapın.

  Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden Başlatılması  Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak i&#231;in Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Window s\Cur rentVersion\Winlogon” anahtarına ulaşın. Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak “EnableQuickReboot” yazın ve dize değerini a&#231;ın değer olarak “1” verin. Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile kapatabilirsiniz.

  Bir Explorer Hatasında T&#252;m Explorer’ları Kaybetmeyin  Bunu yapmak i&#231;in herhangi bir Windows penceresinde &#252;steki men&#252;den Ara&#231;lar-Klas&#246;r Se&#231;enekleri-G&#246;r&#252;n&#252;m sekmesi i&#231;inde Gelişmiş Ayarlar ‘da “Klas&#246;r Pencerelerini Ayrı Bir İşlemde Başlat” se&#231;eneğini aktif hale getirin.

  Sisteminizi Sunucuya &#199;evirin  Bunu yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak &#231;alışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun i&#231;in 512 MB ve &#252;st&#252; bellek tavsiye ediliyor. Bunu yapmak i&#231;in Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Contr ol\Session Manager\Memory Management” anahtarına ulaşın ve “LargeSystemCache” DWORD değerinin değerini “1” yapın.

  Explorer Gibi Masa&#252;st&#252;n&#252;zde Ayrı &#199;alıştırın  Bunu yapmak i&#231;in Regedit’ den “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Explorer” anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değeri oluşturun. İsim olarak “DesktopProcess” yazın ve değerini “1” yapın.  Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı Arttırın  Bunu yapmak i&#231;in Başlat-&#199;alıştır ‘a “services.msc” yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum &#231;ubuğu ile &#231;alışma durumuna g&#246;re sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak i&#231;in ise &#231;ift tıklayıp Başlangı&#231; T&#252;r&#252;n&#252;de Devre Dışı Veya Elle olarak Se&#231;ebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere ve g&#246;revlerine bakalım.

  a-DHPC İstemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.

  b-DNS İstemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.

  c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ‘nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.

  d- Internet Bağlantı G&#252;venlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.

  e-G&#246;rev Zamanlayıcı : G&#246;rev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

  f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.

  g-Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif m&#252;zik &#231;alarınızın seri numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)

  h-Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.

  j-Hata Bildirim Hizmeti : Bir &#231;ok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.

  k-Otomatik G&#252;ncelleştirme : Windows’un otomatik g&#252;ncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.

  l-Messenger: Eğer bir Windows2000 domain’e bağlı değilseniz durdurun.

  Sistemi Hızlı Kapatın  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Wa itToKillServiceTimeout anahtarındaki değeri d&#252;ş&#252;r&#252;n.

  Boot performansını Y&#252;kseltin  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki “EnablePrefetcher” değerini “5” yapın.

  NumLock A&#231;ılsın  Her a&#231;ılışta NumLockun a&#231;ılması i&#231;in HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard anahtarına ulaşın ve buradaki “InitialKeyboardIndicators” değerini 2 yapın. Eğer değer yoksa Yeni/Dize Değeri diyerek yeni bir dize değeri oluşturun.

  Sağ Men&#252;ye “Klas&#246;re Kopyala” , “Klas&#246;re Taşı” &#214;ğelerini Eklemek  Bunun i&#231;in &#246;ncelikle HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\Con textMenuHandlers anahtarına ulaşın ve burada iki tane yeni anahtar oluşturup bunlara “Copy To” ve “Move To” adlarını verin. Ardından soldaki men&#252;lerde Varsayılan değerlere şunları girin.  Move To i&#231;in : {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

  Copy To i&#231;in : {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

  Pencereler Bıraktığınız Gibi Kalsın  Herhalde bir&#231;ok kullanıcı bundan rahatsızlık duyuyor hatta sinir bozucu bir hale geliyordur. Bundan kurtulmak i&#231;in Regedit den HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Shell NoRoam anahtarı altındaki BagMRU anahtarını silin.

  İstenmeyen XP Bileşenlerini Kaldırın  C:\Windows\Inf klas&#246;r&#252;n&#252; a&#231;ın. Ara&#231;lar/Klas&#246;r Se&#231;enekleri nden gizli klas&#246;rleri a&#231;ın. Klas&#246;r i&#231;inde bulunan SYSOC.INF dosyasını metin edit&#246;r&#252; ile a&#231;ın her satırdaki hide s&#246;zc&#252;ğ&#252;n&#252; kaldırın ve dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Ekle-Kaldır/Windows bileşenlerini ekle-kaldır d&#252;ğmesine tıklayarak istemediğiniz bileşenleri kaldırın.  Sistemdeki Gizli Programlar.


  Sesli okuyucu system32 nin i&#231;inde : narrator.exe

  Windows kısa kapan a&#231; : logon.exe
  Yazı karakteri oluşturucusu : eudcedit.exe
  Ger&#231;ek bağlantı kurduğunuz yerin IP adresini bulun : nslookup.exe
  Paylaşılan klas&#246;r oluşturmak i&#231;in : shrpubw.exe
  Windows şifreleme : syskey.exe (not şifreyi bir kez girerseniz bir daha devre dışı bırakamazsınız)
  Sistemi 60 saniyede kapatır : C:\WINDOWS\system32\tsshutdn.exe

  Sistemdeki diyalogları siler kurar : C:\WINDOWS\system32\webfldrs
  Sistemdeki .dll .exe .inf vs.. uzantılı dosyaları listeler : C:\WINDOWS\system32\attrib.exe
  Windows Tanıtım Animasyonu : C:\WINDOWS\Help\Tours\mmTour\tour.exe
  Not:Bir arkadaşdan alıntı..
  made by sakıncalı\jenderme23...... 3. 3
  KASIRGA
  Üye
  paylaşımın i&#231;in ger&#231;ekten teşşek&#252;rler &#231;ok yararlı bilgiler i&#231;eriyor fakat konunun &#246;nemli (sabit) olması daha iyi olurdu. 4. 4
  sgokbulut
  Üye
  arkadaşım vermiş olduğun bilgiler i&#231;in ve paylaşımlar i&#231;in &#231;ok sağolasın.

 5. 5
  ZooMaKaLovE
  Üye
  Kullanıcıları Kayıt Penceresinden &#199;ıkarmak  Bilgisayarınızda &#231;alışabilecek t&#252;m kişiler Login penceresinde isimleri ile listelenir. Şayet bu durumdan rahatsız oluyorsanız, isimlerin ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz. Bunun i&#231;in ilk olarak Regedit’i a&#231;ın ve “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Window s NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserLis t” anahtarını bulun. Daha sonra burada yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak kaldırmak istediğiniz kullanıcının adını girin.

  Cevap Vermeyen Uygulamayı Daha Hızlı Kapatmak  bunu i&#231;in Regedit’de “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına ulaşıyoruz. Bu anahtar altındaki “HungAppTimeout” değerini 500 yapın.


  demiş ya arkadaş bu HKEY_CURRENT_USER\Control Panel falan nereden bulunuyor arkadaşlar :D
  biraz sa&#231;ma oldu ama :D:D:D


 6. 6
  CaptainBlack
  Yeni Üye
  paylaşımın i&#231;in teşekk&#252;rler

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi