Kaldırılamayan Yazılımlar Nasıl Kaldırılır ve Nası

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Kaldırılamayan Yazılımlar Nasıl Kaldırılır ve Nası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aslan-67
  Üye
  Reklam

  Kaldırılamayan Yazılımlar Nasıl Kaldırılır ve Nası

  Reklam  Kaldırılamayan Yazılımlar Nasıl Kaldırılır ve Nası

  Forum Alev
  Kaldırma Kısmı


  Sisteminize kurup da kaldıramadığınız programlar varsa ya da böyle bir durumla karşılaşacağınızda ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra artık bunlar sizin için sorun olmaktan çıkacak. Öncelikle sisteme kurulan bir program neden Program Ekle-Kaldırdan ya da direk uninstall seçeneğiyle kaldırılamaz onu söylemeliyim.

  Bu durumun temel olarak iki nedeni vardır. Bunlardan birincisi sisteminize kurmuş olduğunuz programın uninstall(kaldırma-geri yükleme) yardımcısının olmamasıdır. Bu durum daha çok eski programlarda geçerliği olduğu için pek sık rastlanmaz.

  İkinci neden ise programın uninstall seçeneğini kullanabilmesi için ihtiyaç duyduğu dosyaların silinmiş ya da hasar görmüş olmasıdır.Sıklıkla rastlanan sorun da budur.Ayrıca kaldırılmaya çalışılan uygulama eğer sistemde çalışır durumda ise yine sorun çıkarabilir.

  Gelelim bu sorunları nasıl çözeceğimize:
  1.
  Size ilk uyarım kaldırmak istediğiniz programın o anda sisteminizde çalışıp çalışmadığını
  kontrol etmenizdir.Bu kontrolü yapmak için "Ctrl+Alt+Delete" tuş kombinasyonunu kullanarak
  Windows Görev Yöneticisini açıp işlemler sekmesine gelin. Eğer uygulamanın adını görüyorsanız üzerine gelip işlemi sonlandır butonuna basın.  2.Programın sisteminizden kaldırılamamamasının en büyük nedenlerinden biri eksik ya da hasarlı dosyalar olduğu için bu programı sisteminize yeniden kurun ve kaldırmayı bir kez daha deneyin. Bazı programlar size bu kurulum sırasında bir sorun olduğunu tespit ederek seçenekler sunar.Çıkan seçenekler Remove,Repair,Update olabilir. Burada seçim size kalmış ister programı update diyerek yeniden kurun, ister repair diyerek onarın, istersenizde remove seneneğini kullanarak programı sisteminizden kaldırın. Bu yapacağınız şey sorununuzu büyük ihtimalle çözecektir fakat inaçtı bir uygulamayı sistemden kaldırmak bu kadar kolay olmayabilir. O nedenle diğer seçenekleri de okumanızı öneririm.

  3.Bunları yapmanıza rağmen halen programı kaldıramadıysanız Pc'nizi yeniden başlatın ve Güvenli Kipte açın. Pc'nizi güvenli kipte açmak için Pc'niz açılırken F8 tuşuna basın ve karşınıza çıkan menüde "Güvenli Kip"'i seçin. Güvenli kipte açtıktan sonra normal bir şekilde Program Ekle-Kaldır aracı ile programı kaldırmayı deneyin. Aklınıza normal modla, güvenli mod arasında ne fark var diye bir soru gelebilir. Fark şudur: Sisteminizi Güvenli Kipte
  açtığınızda Windowsunuz normal modunda açılan uygulamalarının bir çoğu açılmaz. Eğer bu şekilde de yani güvenli moddada programı kaldırmaya çalıştığınızda hata mesajı alıyorsanız güvenli moddan çıkmadan programı tekrar kurun. Çünkü verilen hata mesajı büyük ihtimalle
  uygulamanın kaldırma yardımcısının bulunamdığını söylüyordur.Programı tekrar kurun ve bir kez
  daha kaldırmayı deneyin çok büyük bir ihtimalle sorununuz ortadan kalkacaktır.

  Temizlik Kısmı

  Eski yazıma burada bir yeni bölüm daha eklemek istiyorum.Bunun nedeni de Ava Find programı ile tanışmam.
  Ava Find arama programı ne alakası var diyebilirsiniz fakat işimize çok yarayacak.
  Şimdi arkadaşlar durum şu: Sistemden bir programı kaldırdığınızda çoğunlukla(bazı uygulamaların kaldırma araçları çok iyidir) Program Files,Recent,Prefect vb. klasörlerde dosyalarını bırakırlar.
  Ava Find programı mükemmel bir şekilde adını yazdığınız programın tüm dosya ve klasörlerini bulabildiği için bir programı kaldırdıktan sonra ilk iş Ava Find programını çalıştırmak ve Find kısmına kaldırdığınız programın adını yazıp C sürücüsünde bulduğu dosyaları silmektir.  Programın kullanımı çok basit Find bölümüne arayacağınız şeyi yazıp Enter'a basıyorsunuz.
  Dikkatli olun ama aradığınız programla ilgisi olmayan dosya ya da klasörleri silmeyin.

  Aynen eski yazıdan devam ediyorum...
  Gelelim temizlik bölümüne. Birçok uygulama sistemden kaldırıldığı halde bilgisayarınızda artıklar bırakır. Örneğin kaldırmış olmanıza rağmen Program Ekle-Kaldır bölümünde programın adı halen yazıyor olabilir ve büyük ihtimalle kaldır seçeneğide pasif durumdadır. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için:Başlat/Çalıştır bölümünü açın ve çıkan yere "regedit" yazarak
  tamam deyin.Şu an Windowsun kayıt defterindesiniz.HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Micros oft\Windows\Current Versiyon\Uninstall
  sekmelerini takip edin Uninstall sekmesinin içinde kaldıramadığınız uygulamayı bulun ve silin.
  Sorununuz çözülecektir.
  Ayrıca Uninstall sekmesinin içinde Pc'nizden kaldırdığınıza emin olduğunuz programların kayıtları varsa onları da silebilirsiniz.

  Sistemden kaldırmış olduğunuz uygulamanın büyük ihtimalle Program Files'taki klasörü duruyordur. O klasörüde silebilirsiniz. Eğer bu klasör içindeki dosyalar sistemde
  kullanılıyor ise sorun çıkartıp silinmeyecektir. Bu nedemle bu dosyaları silemezseniz Windows
  Görev Yöneticisini açarak işlemler sekmesinde kullanımda olan dosyanın uygulamasını sonlandırın. Yine de silinmiyorsa Pc'nizi güvenli kipte açın ve o şekilde silmeye çalışın.

  Windowsunuz bu programları kaldırdığınızda eğer yüklenmeye çalışılan bir uygulamayı
  bulamadığına dair bir uyarı veriyorsa sorunu çözmek için şu yolu takip edin:Başlat/Çalıştır
  açılan kutucuğa "msconfig" yazın tamam deyin. "Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı" (System
  Configuration Utility) açılacaktır. Burada "Başlangıç" (Startup) sekmesine gelin


  ve kaldırmış olduğunuz programın Başlangıç Öğesini bularak işaretini kaldırın sisteminizi yeniden başlatın sorun çözülecektir.

  Şimdi gelelim kaldırdığınız programın Windows Kayıt Defterindeki artıklarını silmeye. Şu yolu
  takip edin:Başlat/Çalıştır çıkan kutucuğa "regedit"yazın.

  Şimdi Ctrl+F kombinasyonunu kullanarak


  aranan bölümüne kaldırmış olduğunuz programın
  tam adını yazın. Lütfen burada çok dikkatli olun doğru ad yazmazsanız başınıza kötü şeyler
  gelebilir. Örneğin Sisteminizden Winrar programını kaldırdıysanız buraya dikkatlice "winrar"
  yazın "enter" deyin.Her sonuç çıktıktan ve onu sildikten sonra F3'e basarak Windows Kayıt Defterindeki winrar öğelerini tekrar aratabilirsiniz. Çıkan sonuçları rahatlıkla silebilirsiniz. Fakat burayı uykuluyken falan yapmayın mazalllah yanlış bir şey silebiirsiniz. Bir başka önerim ise şu: Örneğin Windows Güvenlik Duvarı tanıdığı Anti-Virus programlarının Windows Kayıt Defterinde bilgilerini tutar. İşte bu gibi istisnai durumlar vardır. Örneğin sistemden kaldırdığınız bir Anti-Virus programının kaydını buradan silerseniz Windows Güvenlik Duvarı artık o programı tanımaz. Bu nedenle bu işte biraz emek harcamanız gerekir. Ya da üçüncü parti yazılım kullanmanızı öneririm.

  Bu yazılımlardan en iyisi Registry Mechanic'tir.Sizin yerinize kayıt defterinizdeki artıkları temizler. Zamanla bu işi kendiniz de yapabilirsiniz. Bilen arkadaşalrımız için zaten bir sorun yok.
  Ayrıca tavsiye edeceğim bir programm daha var o da Crap Cleaner.
  Crap Cleaner hem sistemdeki gereksiz dosyaları siler hem de Registry'deki gereksiz girdileri. 2. 2
  Dermaht SS
  Emekli

  --->: Kaldırılamayan Yazılımlar Nasıl Kaldırılır v

  Reklam  Verdiğiniz harika bilgiler için ne kadar teşekkür etsem azdır, evet çok dikkatli olmak gerekiyor silerken zira ben kayıt girişleri arasından system mechanick programını silerken system32 dosyasının içinden bir kaç farklı dosya daha silmişim, :( Windows açılmadı format atmak zorunda kaldım.. Onun için gerçekten silmeden önce en az ikid efa düşünmek gerek.. 3. 3
  buldozer
  Yeni Üye
  Evet Cok Deyerlİ Bİlgİlerİ BaylaŞtiginiz İcİn TeŞekkÜr Ederİm 4. 4
  50curtis50
  Usta Üye
  bu koNuda REVO UNİNSTALLER programının üstüne program tanımam ama buda gercekten faydaLı emegine sagLık++++

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi