Bilgisayar alacaklara altın öğütler

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Bilgisayar alacaklara altın öğütler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  flasman
  Üye
  Reklam

  Bilgisayar alacaklara altın öğütler

  Reklam  Bilgisayar alacaklara altın öğütler

  Forum Alev
  Bilgisayar mı alacaksınız? Dizüstüyle masaüstü arasında karar veremiyor musunuz? Toplama mı, marka mı almayı planlıyorsunuz? İşte bilgisayar almanın kuralları.

  Eğitim hayatının başladığı eylül ve ekim ayları, bilgisayar satışlarının zirve yaptığı dönemlerden. Bilinçli tüketici açığının en ciddi yaşandığı sektörlerden biri bilgisayar sektörü. Bazıları sırf ucuz olduğu için toplama bilgisayarı tercih ediyor, kaybediyor… Bazıları kulaktan dolma bilgilerle uzman kesilen yakınları dinleyerek gereğinden fazla harcama yapıyor; bazıları da üstün özelliklerine rağmen ihtiyaçlarıyla örtüşmeyen ürünleri alarak bilgisayardan soğuyor.

  Bilinçli tüketiciler, öncelikle ürünün kullanım amacını belirliyorlar: oyun mu oynanacak, çizim mi yapılacak, ofis programları mı kullanılacak, yoksa prodüksiyon işleri mi yapılacak? Amaç farklılaşınca karne hediyesi alınırken dahi farklı donanımlara sahip bilgisayarlara odaklanmak gerekiyor. Veliler bu sebeple toplama bilgisayarları tercih ediyorlar ve birbirine uyum sağlayamayan, performansı düşüren veya gereksiz parça eşleştirmeleri yapılabiliyor. Örneğin en iyi işlemcinin kullanıldığı bir bilgisayara düşük bir hafıza takmak veya kalitesiz ekran kartı kullanmak işlemciden beklenen performansın alınmasını engelleyebiliyor.

  Önümüzdeki 5 yıl içerisinde internete girmek ve oyun oynamak dışında bilgisayarını hiçbir işle meşgul etmeyecek bir ilköğretim öğrencisine en iyi tasarımcıların dahi hayalini kurduğu ürünler sırf en iyisi olsun diye alınabiliyor. Oysa son teknolojinin her zaman çok pahalı olduğu göz önünde bulundurularak birkaç ay önce çıkan modeller tercih edilerek performanstan hiçbir ödün vermeksizin hesaplı alımlar yapılabilir.

  Masaüstü bilgisayarlar kolay kullanım, yüksek performans, düşük maliyet, ucuz servis ve kolay güncellenebilme avantajlarına sahip. Sabit mekanda çalışma avantajı olanların tercihi masaüstüler. Dizüstü bilgisayarlar gerek hafifliklerinden, gerekse pilli olduklarından taşınabilirlik avantajı sunuyorlar. Dizüstülerin alım ve bakım maliyetlerinin yüksek olması ve güncelliklerini daha hızlı yitirmeleri olumsuz yönleri. Yaz aylarında masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar arasındaki fiyat farkının azalması ile birlikte tüketici tercihlerinin dizüstü modellere kaydığı görülüyor. Özellikle yaz sonu alışverişlerinde en önemli paya sahip olan üniversite öğrencileri ve seyahat eden çalışanlar bu modelleri tercih ediyor. Firmalar da dönemsel müşterilerin ihtiyaçlarına göre kampanyalar ve ödeme planları düzenleyerek sezonu olabildiğince kârlı geçirmeye çalışıyor.

  BİLGİSAYAR ALACAKLARA TÜYOLAR


  Masaüstü bilgisayar mı alıyorsunuz?

  • Neye ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin.

  • Bir profesyonel değilseniz toplama bilgisayardan uzak durun. Toplama alıyorsanız her parçanın garantisi ile ilgili teminat isteyin.

  • Marka değil, özellik tercihi yapın.

  • Garanti süresini ve şartlarını hesaba katarak karar verin.

  • Ödeme süresi ve döviz kuruna dikkat edin.

  • Türk malı alıyorsanız şirketin itibarına bakılmalı. İkinci gidişinizde firmanın iflas etmiş olduğunu öğrenebilirsiniz!

  • Bütçe belirleyip markette bunun dışına çıkmayın. Rengarenk bilgisayar kasaları ve monitörler hesaba katmadığınız kadar harcamanıza yol açabilir. Bilgisayar satıcılarının hepsinin uzman olduğu zannıyla hareket etmeyin.

  Dizüstü bilgisayar mı alıyorsunuz?

  • Taşınabilirlik için performanstan ödün verildiğini unutmayın.

  • Küçük daha güzel olabilir ama daha iyi demek değildir.

  • Servis ve güncelleme maliyetlerinin masaüstü modellere kıyasla daha yüksek olduğunu hesaba katın.

  • Kullanıcı tarafından tamir olanaklarının kısıtlı olduğunu bilin.

  • Markalar arasında kalite farkı yok denecek kadar az olduğundan modeller arasında kıyaslama yapın.

  • Aldığınız ürünün üç yıl sonra birçok güncel programı çalıştıramayacağını hesaba katın.

  • Masaüstü modellere kıyasla ergonomik imkânlarının daha az ve ürünün daha hassas olduğunu, çocuğunuzun oyun oynaması için dizüstülerin çok da uygun olmadığını unutmayın.

  alıntıdır. 2. 2
  EagLeEyes
  Üye
  Reklam  Birşeyleri düzeltmek lazım bu yazıda...

  Bütçe belirleyip markette bunun dışına çıkmayın. Rengarenk bilgisayar kasaları ve monitörler hesaba katmadığınız kadar harcamanıza yol açabilir. Bilgisayar satıcılarının hepsinin uzman olduğu zannıyla hareket etmeyin.

  Evdeki hesap hiç bir zaman çarşıdaki hesaba uymaz büyük bir marketin günlük ciro 50-60 bin dolar olurken bir taraftanda teknik servisinin olmayışı ürününen kadar cazip olursa olsun kötü olmasını sağlamaktadır.

  Bir marketten alacağınız ürünü bir bilgisayarcıdan 5-10 dolar daha fazlaya alırsınız. Ama ürününüz arıza yaptığında karşınızda muhatap bulursunuz. Ürününüzle ilgilenirler, size gerekirse yeni bir ürün ise bire bir değişim sunarlar. Montajda dahi yardımcı olurlarki ben seve seve yardım ediyorum.

  Bir çok diz üstü bilgisayar şuan masaüstü bilgisayarlardan çok daha iyi performans veriyor Core2Duo işlemcili bir bilgisayarda minimum 1 Gb Ram 100 Gb Hdd 256 MB PCI-EX Ekran kartı mevcut bunun yanında en iyi soğutum için o ürüne özel KASA da zaten dünyanın parası toshiba nın bir ürünü var her özellikleri aynı fakat 1 tek kasadan 700 dolar fark ediyor. Diz üstülerinde soğutma çok önemlidir.

  Servis olayına gelince yerel bir marka almaktansa ulusal bir marka alınki her tarafta servisinden faydalanın ama bu ürünüde düşünürken CASPER yada BEKO demeyin... Çünkü bunların servisi gerçektende yetersiz...

  Toshiba alın en azından 10 yıl sonra bile parcasını rahatlıkla bulabilirsiniz.

  Tek dikkat edeceğiniz nokta küçük ufacık bir yerden pc almayın çünkü onlar günü birlikcilerdir.

  Her yerde 10'a olan malı 9'ada almayın çünkü vardır bir bit yeniği.

  Ve satıcı ile konuşun herşeyi yaparız ederiz şöyledir böyledir diyorsa eyvallah hayırlı işler deyin bu kadar yalan bir arada olamaz çünkü

  Teknik servisine daha önce bir arkadaşınızın işi düştümü düştüyse ilgilenme ve durum nasıl anlıyorlarmı sallıyorlarmı ?

  5-10 dolar fazla ödeyeceksiniz ama unutmayın o adam sizin 2 yıl daha (garanti süresince) kahrınızı çekecek...

  Saygılarla Bir Bilgisayarcı Görüşü 3. 3
  flasman
  Üye
  bilgi paylaşımından dolayı teşekkür devamını beklerim 4. 4
  EagLeEyes
  Üye
  Alıntı flasman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bilgi paylaşımından dolayı teşekkür devamını beklerim
  devamlı olmaz ama arada bir söz :)

 5. 5
  bahtiyar
  Üye
  paylasımın için teşekür ederim

 6. 6
  fotoibrahim
  Üye
  Alıntı EagLeEyes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Birşeyleri düzeltmek lazım bu yazıda...

  Bir marketten alacağınız ürünü bir bilgisayarcıdan 5-10 dolar daha fazlaya alırsınız. Ama ürününüz arıza yaptığında karşınızda muhatap bulursunuz. Ürününüzle ilgilenirler, size gerekirse yeni bir ürün ise bire bir değişim sunarlar. Montajda dahi yardımcı olurlarki ben seve seve yardım ediyorum.

  5-10 dolar fazla ödeyeceksiniz ama unutmayın o adam sizin 2 yıl daha (garanti süresince) kahrınızı çekecek...

  Saygılarla Bir Bilgisayarcı Görüşü
  akradaşımza bilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum ve söylediklerine bir o kadar da destek oluyorum......

  çünkü insanlar 15~20 $ ucuz diye büyük marketlerden alıyorlar fakat sonraları incik boncuk bir hata yüzünden servis ilgilenmiyor....

  halbu ki....

  bir bilgisayarcıdan alındığı takdir de mutlaka ilgilenir..... ve garanti dolmuş olsa

  bile o esnafa sizin krediniz yüksek olur her zaman.... Büyük marketlerde bunu

  bulamazsınız....

 7. 7
  cannabist06
  Yeni Üye
  ibrahim bana çok hızlı bir bilgisayar lazım senin dükkan ankarada mı eğer değilse buraya hangi parçaları toplamam gerektiğini yazarmısın mesela bazen internette oyun vs araştırırken sistem gereksinimleri diye yazıyo gerçekten bazı oyunlar çok sağlam makine istiyor bu konuda yardımcı olmanı bekliyorum

 8. 8
  PeriliKral
  Yeni Üye
  paylaşım için çok teşekkürler..

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi