XP'de Maximum Performans

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden XP'de Maximum Performans ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Polcex
  Yeni Üye
  Reklam

  XP'de Maximum Performans

  Reklam  XP'de Maximum Performans

  Forum Alev
  Evet arkadaşlar konumuz Windows'u optimum hale getirmek ama ben daha çekici olsun diye başlığı bu şekilde açtım.Amacım bir yığın optimizasyon programlarından ve yığınla işe yaramayan c/p yapılmış eski dökümanlardan sıyrılıp kullandığınız işletim sistemini en hızlı ve en sağlıklı şekilde kullanmanızı sağlamak.Şunuda belirtmek isterim ki burada okuyacaklarınız daha çok ev kullanıcıları içindir.

  HackHell'in farkı işte böyle kendine özgü dökümanlarının olmasıdır! Eminim girdiğiniz birçok sitede bir yığın gereksiz döküman okumuş ve bunları uygulayıp hiçbir sonuç alamamışsınızdır. Zaten birçoğuda sallamadır.Kayıt defterine gir üçü beş yap windowsun uçsun, şaha kalksın gibi komik komik şeyler.Sonuçta elinizdeki donanım ve işletim sistemi bellidir ve öyle kayıt defterinden 2 tane ayar değiştirmekle bilgisayarınız turboya geçmez (: Ama birazdan anlatacağım basit ayarları yapıp, vereceğim basit programlarlada dediğim şeyleri yaparsanız eminim yorgun ve yıpranmış olan (yada yeni kurduğunuz) işletim sisteminizi oldukça iyi duruma getirebilirsiniz.


  1-) İlk olarak bozulmuş yada değiştirilmiş sistem dosyalarımızı onaralım! Bunun için önce cd sürücünüze XP cd'nizi takın ve daha sonra başlat'tan çalıştır'a şunu yazalım: SFC /SCANNOW
  Bir süre bekledikten sonra windows hiçbir soru sormadan gayet basit bir şekilde hasar görmüş yada değiştirilmiş sistem dosyalarını orjinalleri ile değiştirecektir.(SP2 Yüklü olsada sorun çıkmaz)


  2-) Şimdide aslında hiç işimize yaramayan fakat ne olduklarını bilmediğimiz için boşuna sisteme yük olan, windows'la beraber devreye giren servisleri iptal edelim.Bunun için yine başlat'tan çalıştıra sunu yazalım: SERVICES.MSC

  > HATA BİLDİRİM HİZMETİ --> Devre dışı bırakın
  > HIZLI KULLANICI DEĞİŞTİRME UYUMLULUĞU --> Devre dışı bırakın
  > YARDIM VE DESTEK --> Manuel başlasın (yani oradaki adıyla; elle)
  > DİZİN OLUŞTURMA HİZMETİ --> Devre dışı bırakın
  > PERFORMANS GÜNLÜKLERİ VE UYARILAR --> Manuel başlasın
  > TAŞINABİLİR ORTAM SERİ NUMARASI --> Manuel başlasın
  > REMOTE DESKTOP HELP SESSİON MANAGER --> Devre dışı bırakın
  > UZAKTAN KAYIT DEFTERİ --> Devre dışı bırakın
  > AKILLI KART --> Devre dışı bırakın
  > AKILLI KART YARDIMCISI --> Devre dışı bırakın
  > KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI --> Devre dışı bırakın
  > WEB CLİENT --> Manuel başlasın
  > KABLOSUZ SIFIR YAPILANDIRMA --> Manuel başlasın
  > NVIDIA DRIVER HELP SERVICE --> Devre dışı bırakın
  > INTERNET BAĞLANTI GÜVENLİK DUVARI --> Firewall'u kullanmıyorsanız devre dışı bırakın
  > GÖREV ZAMANLAYICI --> Devre dışı bırakın
  > TERMINAL HİZMETLERİ --> Devre dışı bırakın
  > MESSENGER --> Sonradan MSN kurduğumuz için devre dışı bırakın
  > OTOMATİK GÜNCELLEŞTİRME --> Kullanmıyorsanız fışşşt
  > MACROMEDIA LICENSING SERVICE --> Devre dışı bırakın

  Bu servislere sağ tıklayıp ÖZELLİKLER'i seçtiğimizde aşağıdaki DURDUR butonuna tıklıyoruz ve BAŞLANGIÇ TÜRÜ'nü yukarda yazdıklarımla değiştiriyoruz.Eğer ufak bir sorun yaşasanız bile yine aynı adımları uygulayarak basitçe servisi tekrar aktif hale getirebilirsiniz.Kısaca ölümcül bir sorun çıkarmaz.


  3-) Bu adımda ise birçok insanın ÇOOOK İŞE YARIYOR dediği ama benim şimdiye kadar hiçbir işime yaramayan SİSTEM GERİ YÜKLEMEYİ kapatıcaz.Bazıları sistem geri yükleme hizmetini aynı norton goback gibi çalıştığını sanmakta ve geri yükleme noktasını seçtiğimizde o tarihteki ayarlara geri döndüğünü sanar.Ancak bir çökme durumunda sistemin bununla kurtarıldığı efsaneleri dilden dile dolaşmaktadır (: Bu özellik fazla bi işe yaramamakla beraber hem performansınızdan çalmakta hemde sabit disklerinizde bolca yer işgal etmektedir! Benim tavsiyem BİLGİSAYARIM'a sağ tıklayın ÖZELLİKLER'i seçin ve SİSTEM GERİ YÜKLEME sekmesine gelerek BÜTÜN SÜRÜCÜLERDEKİ SİSTEM GERİ YÜKLEMEYİ KAPAT kutucuğunu işaretleyin ve hem
  işlemcinize hemde sabit diskinize bir iyilik yapın.


  4-) Şimdi gelelim 3.party dedikleri extra programlara.Bu konuda birçok alternatif mevcut, bende size sıkça kullandıklarımı önericem! Hem disk temizliği hemde kayıt defteri (registry) temizliği ve onarımı için en sık kullandığım program WINTOOLS.NET PRO.Bunun yanı sıra sadece disk temizliği için CCLEANER programını ve sadece kayıt defteri temizliği için REGVAC programını öneririm.CCLEANER ve REGVAC hem çok etkili hemde kullanımı çok basit programlardır.İkisinde de CLEAN butonuna tıklamanız yeterli olur.Bu programların linklerini en altta ayrıca vericem! Ben bu işlerden pek anlamam diyorsanız Size CCLEANER ve REGVAC ikilisiniz şiddetle tavsiye ederim.


  5-) Başlangıçtan gereksiz programları temizlemek size her zaman +performans olarak geri döner! WinTools.NET programını açıyoruz ve soldaki menüden BAŞLANGIÇ'a geliyoruz. Burada biraz dikkat ederseniz zaten bellek'te fazladan yer kaplayan programları görürsünüz. Örnek vermek gerekirse; winamp'ın görev çubuğunda durmasının bir anlamı yoktur yada Nero programının çalışması için nerocheck yazılımının başlangıçta başlamasına gerek yoktur. Sizde kendi yüklü programlarınıza göre (antivirüs yada firewall hariç) başlangıç menünüzden fazlalık programların başlamasını ve belleğinizde fazladan yer kaplayarak bilgisayarınızı yavaşlatmasını engelleyin.


  6-) Sabit diskinizi kontrol edin ve çok fazla dolmamasına dikkat edin! Windows'un kullandığı sanal bellek yani takas dosyası dolu bir diskte tabiri caizse genişleyip daralırken zorlanır ve buda performans kaybına sebep olur.Eğer sabit diskte 1gb'dan daha az yer kalmışsa bu performansınızı olumsuz olarak etkileyecektir! Kullanmadığınız programları kaldırın yada disk size yetmiyorsa yeni bir diske terfi edin.


  7-) Service Pack2 yada güncellemeler bilgisayarınızda yüklü ise çok güzel, ama birde bunların uninstall dosyaları vardır! Yanlış hatırlamıyorsam fazladan 600-650 Mb kadar yer kaplarlar.Bu adımda XP LITE programı ile bu fazlalıklardan kurtulucaz. Programı aşağıdaki linkten indirin ve lisanslayın, çalıştırdıktan sonra yukardaki SHRINK sekmesine gelin ve aşağıdaki ANALYZE butonuna tıklayın.Tarama bittikten sonra windows içerisinde saklanan uninstall dosyalarını silebilirsiniz.Programın diğer seçenekleride mevcuttur ama bence gerek yok.


  8-) Tüm bu adımları tamamladıktan sonra sıra sabit diskimizi birleştirmeye geldi.
  Birleştirme işlemini (kısaca defrag) sadece c: sürücümüze uygulamamız yeterli olacaktır. Tercihe göre windows disk birleştiricisini kullanabilir yada benim önerdiğim O&O DEFRAG PRO yazılımını kullanabilirsiniz.Tabii ki benim önerdiğim programı kullanmanızı tavsiye ederim.


  İşte tüm işlemler sadece bu kadar, eğer atladığım önemli bir ayrıntı varsa daha sonra yine buraya ekliyeceğim.Gördüğünüz gibi basit bir şekilde 8 adımda XP'yi nasıl optimum hale getireceğinizi anlattım.Bu işlemleri uyguladığınız zaman (doğru şekilde) bilgisayarınızdaki performans artışını sizde göreceksiniz.

  NOT: 4.104 kişi bu dökümana bakmış ama sadece 130 kişi teşekkür butonuna tıklamış! Doğrusu çok üzücü bir durum ): Pornografik film verip bundan daha fazla teşekkür alanlar oluyor buda beni çok üzüyor...

  ADI GEÇEN PROGRAMLAR
  --------------------------------

  Ccleaner Download (free):
  http://www.ccleaner.com/ccdownload.asp


  O&O Defrag Pro Download:
  http://www.oo-software.com/files/ood..._5_851_enu.exe
  Lisans: 2. 2
  erera
  Yeni Üye
  Reklam  rar sifrelerini verirmisin ellerine saglık umarım ıyı seyler oluyordur denıcem... 3. 3
  vterzioglu
  Yeni Üye
  Dostum çok teşekkür ederim sağ ol makbule geçti 4. 4
  seka44
  Yeni Üye
  sağolasın iyi iş gördü yazdıkların

 5. 5
  dunyadabiryer
  Yeni Üye
  Akşam sağlam kafayla evdeki bilgisayrımda denicem. Rar şifrelerini alabilirmiyim. Teşekkürler...

 6. 6
  des_perado
  Yeni Üye
  emeğine sağlık kardeş teşekkürler

 7. 7
  alııhsan
  Yeni Üye
  Dostum çok teşekkür ederim sağ ol makbule geçti

 8. 8
  soon
  Yeni Üye
  Ellerinize sağlık verdiğiniz bilgiler çok faydalı iyiki sizler varsınız

 9. 9
  ahfa
  Özel Üye
  çok saol arkadaşım dediklerini uyguladım bakalım bir sonuç alabilecekmiyiz

  yalnız kimi arkadaşlarımız rar şifreleri istiyor bi yardım edersen iyi olur

 10. 10
  eren_erdal
  Yeni Üye
  owowowoow ben bunları yuklıyecegıme daha az performensla calsıırm daha ıyı:D


  amma usengecmısım beaaaaaaa

 11. 11
  CrazySoldier
  Yeni Üye

  --->: XP'de Maximum Performans

  Reklam  eyvallah çok sağol babacan çok makbule geçti teşekkür ederim.

 12. 12
  NewAge24
  Yeni Üye
  arkadaşım saol guzel bilgiler+pro lar +REP gonderdim teşekürler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi