2003 Server Disk Management

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden 2003 Server Disk Management ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  kovboy_18
  Emekli
  Reklam

  2003 Server Disk Management

  Reklam  2003 Server Disk Management

  Forum Alev
  C:>Diskpart (enter) Disk,partition,volume kontrolu yapar

  C:>listdisk (enter) Disk,partition,volume listeler

  ** "Basic" tipi disklerde mantıksal sürücüye "partition" , Dynamic tip disklerde "volume" denir

  İşletim sisteminizin disk birimini ögrenmek için Bilgisayarıma sag tıkla***** yönet,disk yönetimi kısmına girerek ögrenebilirsiniz.

  DOSYA TURLERI :

  FAT: Maksimum 4gb partition.Cluster genişligi 16-64 kb tır.200mb ve altında iyi çalışır
  FAT32: Maksimum 32gb partition.Cluster genişligi 4kb dır.500mb ve üzerinde saglıklı çalışır.Win98 ve üzerindeki O/S ler içindir.
  NTFS:Maksimum 2tb partition yazılabilir.Cluster genişligi 4kb dır.Dosya ve klasor sıkıştırma ve şifreleme gibi gelişmiş özelliklere sahiptir.

  FAT FAT32 NTFS
  4GB 32GB 2TB => MAXIMUM PARTITION
  16-64 kb 4 kb 4 kb => CLUSTER GENISLIGI


  FAT32’yi NTFS’ye çevirmek için="convert"
  C:>convert d: /fs:ntfs (enter) d=>degisecek volume

  DISK TURLERI :

  BASIC (temel) DISK : Win2000 ve Win2003 sistemlerinin default disk tipidir.4primary veya 3 primary 1 extended partition oluşturabilir.1 extended partition içerisinde 24 adet logical Drive oluşturulabilir.
  Biraz açıklarsak; diskinizi 4 temel parçaya ayırabilirsiniz veya 3’e bölüp 1 parçasını extend yani genişletebilirsiniz.Genişlettiginiz yuvayıda 24 parçaya bölmeniz mümkün.

  DYNAMIC DISK :

  Sınırsız volume oluşturabilme imkanı tanır.Mırrored,Strıped,Raid-5,Extended volume tipleridir.Basic diskten Dynamic’e geçilir fakat aksi durum veri kaybı yaşanmadan gerçekleştirilemez.Bu durumda önce yedek alınır daha sonra convert to basic disk işlemi yapılır.

  MIRRORED DISK :

  Bir disktekivolume üzerine yazılan datanın aynısının farklı bir disk üzerinde aynı boyuttaki başka bir volume üzerinede yazılması için oluşturulan volume tipidir.Mirrored Volume oluşturabilmek için 2 adet diske ihtiyaç vardır.Hata toleransı vardır,disklerden biri çöktügünde veri kaybı yaşanmaz.Oluşturulan her iki diskin boyutu aynı olmak zorundadır.

  STRIPPED VOLUME :

  Birden fazla disk üzerinde oluşturulan, datayı kullanılan disk sayısına bölerek her diske eşit parçalar halinde yazılmasına olanak sunan volume tipine Striped Volume denir.Diskler üzerinde Stripe yapmak için kullanılacak alan aynı olmak zorundadır.Veri aynı anda birden fazla diske bölünerek yazıldıgından hız açısından kazanç saglanır,fakat hata töleransı yoktur.Disklerden herhangi biri bozulursa veri kaybı yaşanır.Yüksek hız gerektiren uygulamalarda,veri Striped Volume’lar üzerine yazılabilir.

  EXTENDED VOLUME :

  Mevcut bir volume’un boyutunu buyutmek için aynı disk veya farklı bir diskten bir volume ile birleştirilmesine extend denir.Mevcut volume’u extend edecegimiz alanın tanımlanmamış veya NTFS ile formatlı bir volume olması gerekmektedir.

  **NOT** : Sadece Dynamic Disk üzerinde oluşturulmuş volume’ları extend edebilirsiniz.Basic Disk üzerinde partition olarak yer alırken convert işlemi sonucu volume’a dönüşen pertitionları extend edemezsiniz.XP default basic olarak kurulur,yani extend edemezsiniz.bilgisayarım>yönet>disk yonetimi

  SPANNED VOLUME :

  Birden fazla disk üzerinde bulunan tanımlanmamış alanlardan oluşturulabilecek ortak volume lere Spanned Volume denir.Spanned Volume oluşturabilmek için kaç tane disk kullanırsanız kullanın sürücü harfi bir tane atanır.Diskler üzerinde Spanned Volume oluşturabilmek için kullanılan alanların boyutlarının aynı olması **gerekmemektedir**.Data önce birinci disk üzerine yazılmaya başlar,birinci disk dolduktan sonra ikinci diske yazılmaya başlanır.Hata toleransı yoktur.Disklerden herhangi biri bozulursa tüm data kaybolur.

  RAID-5 VOLUME :

  En az 3,en fazla 32 disk üzerinde oluşturulmuş eşit bıyutlardaki volume’ları kullanarak oluşturulan,veriyi kullanılan disk sayısının bir eksigine bölüp eşit şekilde yazan ve son kısmada diger disklere yazılan verileri bir fonksiyona sokup çıkan sonucu (parity) yazan volume tipidir.Parity yani verilerin fonksiyona girmiş halleri tum disklere eşit olarak en son yazılır.Hata toleransı vardır.Disklerden biri çökerse/bozulursa data kaybı yaşanmaz fakat çöken disk üzerindeki datalar diger disklerdeki dataları ters fonksiyona sokacagından sistem agırlaşır.

  **NOT** : RAID-5 kullanılan sistemlerde disklerden birinin çökmesi durumunda ,çöken disk kurtarılmadan veya yerine yeni bir disk kurulmadan bir tane daha disk çökerse verileri kurtarmak mümkün olmaz,yedeklerden geri yukleme yapılması gerekir (recovery)
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: 2003 Server Disk Management

  Reklam  Disk yönetiminde bu adımları uygularken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır diskinizde önemli veriler varsa taşıyın ikincisi ise diski bölümlerken windows ntfs ile daha güzel çalıştığından ntfs dosya sistemi üzerinden bölümlendirin+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi