Vistanın Yanına XP Kurmak???

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows Vista Bölümünden Vistanın Yanına XP Kurmak??? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ibrahim06
  Üye
  Reklam

  Vistanın Yanına XP Kurmak???

  Reklam  Vistanın Yanına XP Kurmak???

  Forum Alev
  Arkadaşlar öncelikle herkese slm Ben Vistanın Yanına XP kurmak istedim ve birtakım araştırmalar yaptım ve genellikle "önce xp kurun sonra vista kurun" diye msjlar vardı, bende aynen yaptım ama önceden vista kuruluydu C ve D sabit disklerim vardı C:20Gb=Vista D:60Gb.Vista kuruluydu zaten XP yi boot ederek yerel disk D ye kurdum.Ama başlangıçta direk XP yi açıyordu, ama C deki sistem biryere gitmedi duruyordu."önce xp kurun sonra vista kurun" sözü aklıma geldi ve vistayıda C ye tekrar kurdum bu seferde bilgisayarı açtığımda direk Vista açılıyor:D.Arkadaşlar benim sorum şu Vista ve XP'yi BOOT ederek nasıl açabilirim?Cevabınızı bekliyorum... 2. 2
  RocKFoREveR
  Emekli

  --->: Vistanın Yanına XP Kurmak???

  Reklam  EasyBCD-Vista boot PRO
  http://rapidshare.com/files/16350762...otPRO.rar.html
  Rar Şifresi:www.mumsema.net
  net framework ister yoksa
  TR NET Framework 2.0 (x86)
  http://www.microsoft.com/downloads/d...d-aab15c5e04f5

  ENG NET Framework 2.0 (x86)
  http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=en

  ENG NET Framework 2.0 (x64)
  http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=en
  uygun olanı kur
  Programı kuruyoruz ve tabiki başlatıyoruz.


  Programı açtığımızda yukarıdaki ekranın karşımıza gelmiş olaması lazım.....
  Add/Remove Entires tuşuna basıyorum ve diğer menüye geçiyorum....  1 ile işaretli olan alandaki ilk kutudan Windows NT/2k/XP/2k3'ü seçiyorum ve aşağıya bilgisayar açılırken menüde görünecek bir yazı yazıyorum. Ben Microsoft:Windows XP yazdım. Siz herangi bir şey yazabilrsiniz....

  2 ile işaretli olan kısımdan ise Add Entry tuşuna basarak Microsoft:Windows XP yi ekliyorum... Eklediğim sistemin yukarıda görünmüş olması lazım. Kare içine almayı unutmuşum kusura bakmayın... Resmi iyi inceleyin....

  3 ile işaretli olan Save tuşu ilede yaptığımız değişiklikleri kayıt ederek Change Setting tuşuna basıyorum...

  Tabi diğer menüye geçmeden önce başka sisteminiz varsa onlarıda ekleyebilirsiniz... Linux,Mac vb. gib...  Yukarıdaki resimdeki işaretli yerdeki Default Os kısmında varsayılan işletim sistemini seçebilirsiniz. Ben eklediğim XP yi seçtim...
  BootLoader Timeaut kısmından bilgisayar açılırken karşınıza çıkacak menünün ekranda ne kadar kalacağını ayarlayabilirsiniz. Bu varsayılan olarak 30 saniyedir. Çok uzun bir süre. Ben 5 saniye şeklinde ayarlıyorum...

  Ayarlama işiniz bittikten sonra Save Setting tuşuna basıp yaptığımız değişiklikleri kayıt ediyoruz.....

  Daha sonra Menage Bootloader tuşuna basarak son menümüze geçiyoruz....  Burda Reinstall Vista Bootloaderi seçip Write MBR tuşuna basıyoruz...
  İşimiz biti. Programı kapatabilirsiniz...

 3. 3
  RocKFoREveR
  Emekli
  Eğer adımları düzgün takip ettiyseniz bilgisayar açılırken aşağıdaki ekranın karşınıza geliyor olması lazım. O ekrandan istediğiniz işletim sistemini başlatabilirsiniz.... Tabi eğer sorun yoksa kurduğunuz EasyBCD programını kaldırınız. Birisi kurcalarsa istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz....
  (anlatım alıntıdır)
  Şimdi Vistayı açtıktan sonra tekrar XP yi nasıl çalıştıracağımızı göreceğiz...
  Windows Vista kullanıyorsunuz ve Windows Vista üzerine ikinci bir işletim sistemi kuracaksınız ancak bu işletim sistemi Windows Vista'dan eski [örneğin Windows XP] bir işletim sistemi. Aklınızda iki soru var. Birincisi, böyle bir durumda, kuracağınız eski işletim sistemi ile yeni işletim sistemini aynı anda nasıl kullanacaksınız? İkincisi, Windows Vista üzerine Windows XP kurduğunuzda, yeni işletim sistemi çalışmaz ise bunun altından nasıl kalkacaksınız? Bu iki soru, gerçekten de bir çok kullanıcının aklını bulandırıyor. Peki nasıl yapacaksınız?

  Bildiğiniz üzere Windows, sadece daha yeni bir sürüm yüklendiğinde / yükseltildiğinde her iki işletim sistemi için açılışı düzenliyor. Yani kuracağınız yeni işletim sistemi, varolan eski işletim sisteminizin açılış sistemini kendisine göre düzenliyor ve eski işletim sistemi seçeneğini de buna dahil ediyor. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan her iki işletim sistemini de kullanabiliyorsunuz.

  Yeni kurduğunuz bir işletim sistemi üzerine [örneğin konumuz Windows Vista], eski bir işletim sistemi kurduğunuzda [örneğin konumuz Windows XP], yeni işletim sisteminin açılış bilgilerini bilemeyeceğinden, daha önceden belirlenmediğinden, sadece son kurduğunuz eski işletim sistemi için açılış seçeneği bulunacak, yeni işletim sistemini tanımlayamayacak ve siz yalnızca eski işletim sistemini kullanmak zorunda kalacaksınız.

  Windows Vista kurdunuz. Kullanıyorsunuz. Ancak çok sık kullandığınız yazılımlar henüz Windows Vista desteği ile birlikte yayınlanmadı ve bunun üzerine Windows XP işletim sistemini de kurmaya karar verdiniz. Gayet mantıklı. Kurulumu gerçekleştirdiniz, bilgisayarınız yeniden başladı. Windows XP gayet güzel başladı. Bir dakika, o da ne? E Windows Vista'm nerede? Bir reset attınız. Windows XP açıldı. "Ya sabır" dediniz, bir reset daha. Olamaz, Windows Vista nerede? Diskleri kontrol ettiniz yerli yerinde ama açılışta karşınıza gelen "İşletim Sistemi Seçenekleri" listesinde yok, daha doğrusu öyle bir liste yok!

  Windows XP'nin açılışını düzenleyen ve işletim sistemi seçenekleri listesinin bulunduğu Boot.ini dosyasını açtınız. Gerekli düzenlemeleri yaptınız ve Windows Vista işletim sistemi seçenekleri arasında yerini aldı. Açmaya kalkıştınız. Açamadınız. Paniklediniz ya da sinirlendiniz. Her ikisini de yapmayın. Bunun bir çözümü var. Hatta iki çözümü var.

  1. Çözüm:

  Microsoft, bu tür durumlarla karşılaşılabileceği düşüncesi ile [ister istemez] bir araç geliştirdi ve Windows Vista ile birlikte yayınladı: " BCDEdit". BCDEdit [Boot Configuration Data Editor] bir komut satırı aracı. Komut satırında bu komutu kullanarak ve çeşitli parametreler yardımı ile açılış sisteminizi düzeltebiliyorsunuz. İkinci çözümün dışında uygulayabileceğiniz tek çözüm, bu komut satırı aracını kullanmak. Windows\System32 klasörü içerisinde bulunan " bcdedit.exe" dosyası aracılığı ile gerçekleştirebileceğiniz işlem, geçiş anahtarları / parametreler ve seçenekler kullanılacağından bir çok kullanıcı için karmaşık gelecektir. Bu yüzden hiç değinmeden ikinci çözüme geçiyoruz.
  2. Çözüm:

  İkinci çözüm oldukça kolay. İlk yapmanız gereken şey VistaBootPRO isimli ufak yazılımı indirmek. VistaBootPRO, Windows Vista Açılış Yapılandırmasını [BCD] düzenleyebilmek ve kayıt defterinde hızlı ve kolay bir şekilde değişiklik yapmanızı sağlayabilmek için geliştirilmiş bir araç. Sorunu zaman kaybetmeden gayet kolay bir şekilde düzeltebilmeniz için kullanabileceğiniz alternatif yöntem. Windows üzerinden, GUI [Grafiksel Kullanıcı Arabirimi] olarak çalıştırıldığından, herşeyi bizzat görerek ve bilerek yapıyorsunuz.

  VistaBootPRO, orta seviye ve gelişmiş kullanıcıların, bcdedit.exe komut satırı aracının karmaşıklığından kurtularak Açılış Yapılandırma sisteminde değişiklik yapabilmelerini sağlıyor.

  Gelişmiş ayarları sayesinde, mevcut yapılandırmayı yedekleyebiliyor ve daha sonra kullanabilmek için bir dosya olarak saklayabiliyor, gelişmiş "işlevsel" değişiklikleri yapabiliyor, Windows Vista açılış yapılandırma verilerini onarabiliyor ya da Windows Vista açılış ayarlarını etkili bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz.

  VistaBootPRO 3.3.0, Windows Vista, 2008 Server [Longhorn Server], Windows XP [ Home, PRO, x64, MCE 2005] ve Windows Server 2003 üzerinde çalışabiliyor.

  Windows XP sistem açılışı için üç ana dosyaya ihtiyaç duyuyor;

  1. boot.ini
  2. NTDETECT.COM
  3. ntldr

  ve Windows Vista'nın sistem açılışı için ihtiyaç duydukları;

  1. Boot [klasör ve içerikleri]
  2. bootmgr

  Şimdi, kısaca yapılması gereken adımlara geçelim.

  1. Windows Gezgini'ni açın ve Araçlar > Klasör Seçenekleri menüsünü seçin. Karşınıza gelen pencerede Görünüm sekmesine gelin ve Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyerek Tamam düğmesine basın ve pencereyi kapatın.

  2. Windows Vista yüklü sürücünüzdeki Boot klasörünü ve bootmgr dosyasını kopyalayın ve Windows XP yüklediğiniz sürücüye yapıştırın.

  3. Daha önce indirdiğiniz VistaBootPRO yazılımını çalıştırın ve Bootloader sekmesine geçin. " Reinstall the Vista bootloader" seçeneğini seçip " Apply" düğmesine basın.  4. Şimdi " Manage OS Entries" sekmesine gidin ve " Add new operating system entry" seçeneğini işaretleyin ve " Windows Legacy" seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Yeni işletim sisteminin adını yazıp [örn. Windows XP] yüklü olduğu sürücüyü seçin [XP için ntldr dosyasının olduğu sürücü] ve " Apply" düğmesine basın.  Hepsi bu! Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve istediğiniz işletim sistemini seçerek çalıştırın.

  Anlatım Kenan Balamir'e aittir
  ama önce xpyi sonra vistayı tam tersini yaptıysan
  http://www.mumsema.net/windows-vista...a-yontemi.html
  vistayı bu yöntemle kaldırabilirsin 4. 4
  ibrahim06
  Üye
  Maalesef olmadı arkadaşım \NTLDR eksik diyo:(

 5. 5
  bomber
  Yeni Üye
  Slm Arkadaslar Ben Vıstanın ıcıne Lınux Ubuntuyu Kurdum Kurudugmda Son Soylesı Reset At Dedı Ben Attım Ve Karsıma Cıkan Hangı Sıstemı Secmemı ıstedı Vısta Yada Yada Lınux Ubuntu Ubuntuyu Secıyorum Ve Karsım A Sıyah Bır Ekran Cıkıyor Ve ıcınde Hıc Bır Sey Yok Sadece Ust Sol Kosesınde Yanıp Sonen Kucuk Bı Rtıre ısaretı Bekledım 2 Saat Ama Degısen Bısı O Lmadı Bı Rbılgınız Varsa Ltf Bıldırırsenız Cok Sevınırım Tsk Ederım..emege Saygı.

 6. 6
  farukilbay
  Yeni Üye
  selam uzun zamandır kimse yazmamış ama resimlerden bazılarının linkleri ölmüş,bu konu daima lazım olabilecek bir konu yenilerseniz sevinirim...

 7. 7
  Hasan
  Özel Üye
  birde bu bilgileri gözden geçiriniz.

  Eğer daha önce denemediyseniz “ne var kardeşim vista yanına xp kurmakta” diyebilirsiniz. Ancak denediğinizde bunun o kadar da kolay bir olay olmadığını göreceksiniz. Eğer mevcutta Windows Vista kullanıyorsanız, Windows XP cdsini cd sürücünüze taktığınızda “Windows XP Install” seçeneğinin inaktif olduğunu göreceksiniz çünkü Windows Vista, kendisinden önceki bir Windows sürümünün kurulumunu engelliyor. Bunun nedeni ise, önceki Windows versiyonlarının Vista’nın başlangıç (boot) yöntemleriyle uyumlu olmamasından kaynaklanıyor. En kısa tabiriyle, Windows’un önceki versiyonlarındaki “boot.ini” dosyası Windows Vista’yı başlatmak için kullanılamıyor. Bu nedenle de Vista üzerinden XP kurulumu tam bir işkenceye dönüşüyor.
  Dün bir ihtiyaçtan dolayı, kullandığım Vista’nın yanına XP kurmam gerekti. Bu sorunları çözebilmek için Microsoft’un kendi yazdığı orjinal çözümler dahil bazı araştırmalar yaptım ve en sonunda Vista yanına sorunsuz bir şekilde XP’yi kurabildim. Eğer bir Windows Vista kullanıcıysanız ve Vista yanına XP kurup, her ikisini de boot menüsünden seçerek başlatabilmek istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip etmelisiniz. Ayrıca hatırlatayım, aşağıda anlattıklarım bizzat tarafımdan denenmiş ve doğruluğu onaylanmıştır (:
  Adım 1: Öncelikle temiz bir partisyon oluşturun, XP’yi bu partisyona kuracağız.
  Adım 2: Bilgisayarınızı Windows XP cd si ile boot edin ve az önce oluşturduğunuz partisyona Windows XP’yi kurun.
  Adım 3: Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra direkt olarak Windows XP ile açıldığını göreceksiniz. Korkmayın, Vista’nız bir yere gitmedi hala oralarda bir yerde Windows Vista DVD’si ile bilgisayarınızı boot edin, ilk kurulum ekranında dil ayarlarınızı seçip NEXT butonuna basın.
  Adım 4: Bir sonraki ekranda sakın Install seçeneğine basmayın. Amacımız tekrar Vista kurmak değil, Vista’nın boot kaydını yeniden yaratmasını sağlamak. Sol alttaki Repair Your Computer seçeneğine tıklayın.
  Adım 5: System Recovery Options ekranında Windows Vista’yı seçin ve Next butonuna basın. Bir sonraki ekranda Command Prompt seçeneğini tıklayın. Karşınıza komut penceresi gelecek.
  Adım 6:Komut penceresinde aşağıdaki her komutu yazıp ardından enter’a basın.
  bootrec.exe /fixMBR
  bootrec.exe /fixBoot
  Adım 7: Boot sektörünü onardığımıza göre bilgisayarı yeniden başlatabiliriz. Gördüğünüz gibi Windows Vista geri döndü! (:
  Adım 8: Vista sorunsuz bir şekilde açıldıktan sonra Başlat menüsüne tıklayın ve cmd.exe yazıp CTRL+Shift+Enter tuşlarına basın. CRTL+Shift+Enter yapmamızın nedeni, komut satırını, az sonra yapacağımız işlemler için yetkilendirmek. Bu nedenle sadece “Enter” yapmayın.
  Adım 9: Aşağıdaki her bir komutu tek tek komut penceresine girin. Bu arada eğer Vista “C:” sürücüsü dışında bir sürücüye kuruluysa sürücü harfini ona göre değiştirin. Her komutu girip enter’a bastıktan sonra “The operation completed successfully” uyarısını görmeniz gerekiyor. Eğer bu uyarıyı göremiyorsanız bir şeyler yolunda gitmiyor demektir ve bir önceki girdiğiniz komutu tekrar girmeniz gerekir.
  bcdedit -set {ntldr} device partition=C:
  bcdedit -set {ntldr} path \ntldr
  bcdedit -displayorder {ntldr} -addlast
  bcdedit -set {ntldr} description “Microsoft Windows XP”
  Artık bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda boot menüsü üzerinde Windows Vista ve Windows XP‘yi göreceksiniz. İstediğinizi seçerek, kendinizi Microsoft’un sevgi dolu kollarına bırakabilirsiniz (:


 8. 8
  Hasan
  Özel Üye
  Easybcd linki

  http://neosmart.net/dl.php?id=1

  .net framwork ise googleden yazaran indirebilirsiniz.

 9. 9
  farukilbay
  Yeni Üye
  teşekkürler cesaretim gelince vistanın yanına xp yi kurcam..

 10. 10
  drtarkan
  Yeni Üye
  inşallah işe yarar.......

+ Yorum Gönder
vistanın yanına xp kurmak,  vista yanına xp kurmak
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi