Oscommerce E-ticaret Kurulumu (Resimli Anlatım)

+ Yorum Gönder
Webmaster ve Webmaster Genel Bölümünden Oscommerce E-ticaret Kurulumu (Resimli Anlatım) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Small_Devil
  Özel Üye
  Reklam

  Oscommerce E-ticaret Kurulumu (Resimli Anlatım)

  Reklam  Oscommerce E-ticaret Kurulumu (Resimli Anlatım)

  Forum Alev
  Dosyaları Ftp aracılığıyla gönderin.
  Daha önceden MySQL oluşturmuş olmanız gerekmektedir.
  Dosya gönderimi bittikten sonra

  http://www.sitenizinadi.com/install ya da açtığınız bir klasör varsa http://www.sitenizinadi.com/klasör_adi/install link ini yazarak kurulum işlemini başlatabilirsiniz.. Kurulum işleminde karşınıza ilk olarak aşağıdaki gibi bir sayfa gelicek..


  Burda install butonunu tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir sayfa gelicek.. Bu sayfada, kurulum esnasında veritabanının tablolarının oluşturulup, örnek verilerin girilip girilmeyeceğini ve yine kurulum esnasında sitemizde bulunan 2 adet configure.php(includes/configure.php ve admin/includes/configure.php) dosyalarının otomatik olarak editlenmesini isteyip istemediğimizi işaretliyoruz.. Bu alanlar şuralarda işimize yarıyacaktır..
  Örneğin:
  1- Sitemizi localde kurduk ve yeni eklentiler ekledik, dolayısıyla veritabanımız editlenmiş olacaktır(her eklentide olmaz.), biz de tekrar upraşmamak için localde aldığımız veritabanı yedeğini phpmyadmin den import ettik.. Bu durumda veritabanı tablolarının ve örnek verilerin girilmesine ihtiyacımız kalmayacağından, o seçenketi işareti kaldırırız..

  2- Sitemizi "shop" adında bir klasöre kurduk ve şimdi bunu "magaza" olarak değiştirmek istiyoruz.. configure.php dosyalarını kendimiz editlemektense, otomatik olarak editlenmesi daha iyi olacağından, yine veritabanı tablolarının ve örnek bilgilerin girileceği seçeneği kalsırıp install işlemine devam ediyoruz..

  3- sitemizi kurduk, şimdi sıra ssl eklemeye geldi.. 1. ve 2. örnekteki gibi veritabanı tablolarını oluşturan ve örnek bilgileri giren seçeneği kaldırarak install işlemine devam ediyoruz..

  Bu sayfada install seçeneğini seçtikten sonra karşımıza aşağıdaki sayfa gelicek..


  Continue Butonuna basarak devam ediyoruz..

  Bu sayfayı da geçtiğimizde karşımıza aşağıdaki sayfa gelicek..


  Sayfadaki gerekli bilgileri doldurduktan sonra, continue butonuna basarak aşağıdaki sayfaya geçiyoruz.. Burda da unutmaması gereken, eğer sitemise bir ssl kurulu ise, ssl ile ilgili işareti seçersek, sitemiz otomatik oalrak ssl ayarları ile birlikte kurulacaktır..  Geri kalan sayfaları da continue butonuna basarak geçiyoruz.. Kurulumumuz tamamlandı..

  daha sonraki tablolarda çıkarsa aynıları onlar bilgileri onaylamak içindir.

  Kurulum Sonu:

  Eğer ekranda “The configuration was successful!” mesajını görüyorsak kurulumu başarı ile tamamlamışız demektir. Bu sayfadan “Catalog” linkine tıklayarak sitemizin müşterilerin gördüğü kısmına, “Administration Tool” linkine tıklayarak da sitemizin yönetim kısmına ulaşabiliriz.

  NOT: osCommerce belgelerinde söz edilmemesine karşın yaptığımız kurulumda son adımdan önce veritabanı bilgilerinin istendiği ekranın tekrar gösterildiğini ve veritabanı ile ilgili bilgilerin tekrar girilmesinden sonra kurulumun bittiğini belirten son sayfanın görüntülendiğini gördük.

  Kurulum sonrası Yapılacaklar:

  Güvenlik nedeniyle kurulum yaptığımız install dizininin silinmesi veya web dizini altından taşınması gerekmektedir.
  Kurulum yaparken girdiğimiz değişkenlerin yazıldığı ayar dosyalarının web üzerinden yazılabilir olması özelliğinin kaldırılması. Bunun için includes/configure.php ve admin/includes/configure.php dosyalarının salt-okunur haline getirilmesi:

  chmod 644 includes/configure.php
  chmod 644 admin/includes/configure.php

  osCommerce Yönetim Kısmından resim eklenebilmesi için images ve admin/images/graphs dizinlerine yazma izni verilmesi:

  chmod 777 images
  chmod 777 admin/images/graphs

  osCommerce Yönetim Kısmında Tools bölümünde veritabanı yedeklemesi yapıldığında yedeklerin tutulacağı klasörü admin/backups olarak oluşturup yazma izni veriyoruz.

  mkdir admin/backups
  chmod 777 admin/backups

  Hayırlı olsun arkadaşlar... 2. 2
  MucoTr
  Yeni Üye

  --->: Oscommerce E-ticaret Kurulumu (Resimli Anlatım)

  Reklam  Şuan oscommerce yi türkçe bir script yani türkçe bir script derken düzenleyip yeni bir oscommerce yapmaya çalışıyoruz.Yani notbil.com (not reklam değil zaten şuan site host değişikliği yüzünden kapalı) Çalışmalarımız sırasında gitti gidiyor gibi bir alışveriş portalı yaptık ayrıca yepyeni temalarda var.Hani orman için alışveriş gibi birçok seçenecek sunuyor.Ayrıca Türkçe olması ayrı bir konu.

  Saygılar Sevgiler+ Yorum Gönder
oscommerce kurulumu resimli anlatım
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi