Türk SiLahLı KuvvetLeri Özel KuvvetLer (Bordo BereLiLer)+ResimLer

+ Yorum Gönder
Resimler ve Wallpaper / Resim Bölümünden Türk SiLahLı KuvvetLeri Özel KuvvetLer (Bordo BereLiLer)+ResimLer ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BADMAN
  Usta Üye
  Reklam

  Türk SiLahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler (Bordo Bereliler)+ResimLer

  Reklam  Türk SiLahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler (Bordo Bereliler)+ResimLer

  Forum Alev


  İkinci Dünya Savaşının ardından başlayan kutuplaşmalar devletlerin güvenlik açısından yeniden organize olmalarını gerektirmiştir.Bu gereksinimler özellikle soğuk savaş döneminde ordularında kendi bünyesi içinde asimetrik tehditleri analiz edip karşı koyabilecek yeni birimler oluşturmasını sağlamıştır.

  Bu maksatla 1952 yılında dönemin Yüksek Savunma Kurulu'nun kararıyla Milli Avcı Birlikleri kurulmuştur.Kuruluş aşamasında özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin desteği alınmış birliğin temel eğitimi ve teçhizat ihtiyacı A.B.D.den karşılanmıştır.
  Kurulduğu dönemde görevi kabaca, silahlı kuvvetlerin düşman hatları ötesindeki faliyetlerini kolaylaştıracak çalışmalar yapması olarak belirlenmiştir,bu kaba tanımlama kısaca ordunun ihtiyaç duyduğu istihbarat bilgilerinin toplanması ve cephe ötesinde belirlenen kilit operasyonlarda görev almak olarak açıklanabilir.

  İlerleyen zaman içerisinde Milli Avcı Birlikleri gelişimini modern çağın gereklerine uygun olarak sürdürmüş ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin reorganizasyonu kapsamında 1992 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığı adını almıştır.

  Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın Görevleri

  Özel Kuvvetler Komutanlığı sıcak çatışma,asimetrik tehditlere karşı koyma,düşman hatlarının ötesinde istihbarat toplama,düşman derinliklerinde özel harekat,arama-kurtarma gibi görevlerin yanı sıra seferberlik ve savaş hallerinde halkın örgütlenmesi silahlandırılması ve kontrolü gibi görevler üstlenir.

  Özel Kuvvetler Komutanlığı Personelinin Genel Özellikleri

  Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın personel ihtiyacı gönüllülük esasına göre kıtalardan ve sınıf okullarından karşılanır.
  Subay ve astsubaylardan oluşan personelin seçiminde ağır görev şartlarına uyum sağlayabilecek bedeni ve fikri yeteneğe sahip kişilerin aranması esas alınır.

  Özel Kuvvetlere seçilen her personel 42 ay sürecek zorlu eğitim sürecini başarıyla tamamladığı takdirde bu komutanlık bünyesindeki özel birliklerde görev almaya hak kazanır.
  Halk arasında Bordo Bereliler olarak bilinen bu birliğin mensupları üstün savaş yeteneklerine sahip şartlar ne olursa olsun verilen görevi yerine getirme konusunda uzman politik ve ekonomik konuları çok yakından takip eden gerektiğinde diplomatlık görevi üstlenebilecek kadar devlet-dünya siyasetine yakın,farklı kültürlere çok kolay adapte olabilen bunun yanında komando, paraşüt, hayat-ı idame,su altı savunma-taaruz istihbarat konularında uzmanlaşmış elit askerlerdir.

  Yurt içinde 72 haftalık temel nitelik kursu gören personel, akabinde ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimi alır.Bu süre zarfında aldıkları eğitimler şunlardır;

  -Muharebe temel eğitimi
  -Göğüs göğüse muharebe
  -Uzak mesafeli keşif devriye
  -Sızma
  -Teşhis- tanıma ve tanımlama
  -Hayatı idame
  -Kaçma kurtulma
  -Hedef tarifi - Ateş tanzimi
  -Psikolojik Harekat
  -Tahrip
  -Paraşüt
  -Kurbağa adam
  -Gayri nizami savaş
  -Özel harekat türleri
  -Yer ekip komutanlığı
  -Tahrip teknikleri - mayın ve bubi tuzakları
  -İlk yardım
  -Cerrahi müdahale teknikleri
  -Mühimmat imha
  -Hafif ve ağır silah uzmanlığı
  -İstihbarat uzmanlığı
  -Muhabere kursları
  -Psikolojik harekat kursları
  -Ranger
  -Hava İndirme
  -Sivil İşler
  -Halkla İlişkiler
  -En az bir yabancı dil eğitimi
  -Yöresel dil ve kültürel eğitimler

  Ayrıca 2000 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde kurulan Doğal Afet Arama Kurtarma ( DAK ) birliği her türlü doğal afetde arama-kurtarma faliyeti icra edecek kabiliyete sahiptir.DAK timleri yurdun her köşesine 3 saat gibi kısa sürede ulaşıp afet bölgesinde hem halkın güvenliğini sağlayacak çalışmaları organize eder hemde elindeki modern cihazlarla arama-kurtarma çalışmalarda yer alır.

  Bordo Bereliler, ileri teknoloji ürünü cihazlar ve silah sistemleri ile donatılmış üstün eğitim ve esnek bir komuta sistemine sahip çok maksatlı bir kuvvettir.


  Türk SiLahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler (Bordo Bereliler)+ResimLer


 2. 2
  arapfree
  Emekli

  --->: Türk SiLahLı KuvvetLeri Özel KuvvetLer (Bordo BereLiLer)+ResimLer

  Reklam  ben bordo berelileri dünyanın en eğitimli askerleri diyebiliyorum ki Türk askeri her zaman en iiiiyisidir 3. 3
  hackeremin
  Emekli
  işte bizim askerlerimiz bea valla sizin gibi asker tanımıyorum ben 4. 4
  Ziyaretçi
  slm ben vandan kenan aracı bu vatan için seve seve canımı verırım bende katıla bılırmıyım teşkilata

 5. 5
  Ziyaretçi
  Rabbim sizleri korusun...

 6. 6
  Ziyaretçi
  Onları çok merak ediyorum onlar gibi olmak isterdim

+ Yorum Gönder
bordo bereliler duvar kağıtları,  bordo bereliler wallpaper,  bordo bereli wallpaper,  bordo bereli resmi indir,  özel kuvvetler amblemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi