Şefik Bursalı ve Eserleri ...

+ Yorum Gönder
Resimler ve Wallpaper / Resim Bölümünden Şefik Bursalı ve Eserleri ... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Şefik Bursalı ve Eserleri ...

  Reklam  Şefik Bursalı ve Eserleri ...

  Forum Alev
  Şefik BURSALI


  1903 yılında Bursa'da doğdu. O zamanki adı Sanayi-i Nefise Mektebi olan İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde İbrahim Çallı Atölyesinde öğrenim gördü. Okulu, birincilikle bitirdi. 1923'ten itibaren Galatasaray ve Akademi sergilerine Bursa manzaraları ile katıldı. Bir süre Avrupa'daki sanat merkezlerinde resim çalıştı. Yurda döndükten sonra İzmir, Konya ve İstanbul'da resim öğretmenliği yaptı; 1936'dan itibaren Ankara Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretim üyesi oldu. 1987'de Mimar Sinan Üniversitesi tarafından kendisine profesörlük ünvanı verildi. 20 Nisan1990'da hayatını kaybetti.
  Tablolarında genellikle Konya, Bursa ve İstanbul’un tarihi ve turistik görünümlerini ele alan ressam, doğduğu kent Bursa'yı ölümsüzleştirmeyi başarmıştır. Konya'da öğretmenlik yaptığı dönemin etkisi ile yaptığı Selçuk, Mevleana temalı resimleriyle ün kazanmıştır. Eserleri Atatürk'ün isteği üzerine 1937-1938 yıllarında Sovyetler Birliği ve Avrupa'nın çeşitli kentlerinde sergilenmiştir.
  Ankara'da yaşamış oldugu ev ressamın vasiyeti üzerine Kultür Bakanlığı tarafindan Şefik Bursalı Müzesi olarak duzenlenmiştir. Bu müze-ev, resim alanında ilk özel müzedir.
  Bursa'da yaşadığı sokağa ve bir sanat galerisine adı verilmiştir. Bursa'daki Kültürpark'ta büstü bulunur.
  2000 yılından bu yana her yıl Kültür Bakanlığı tarafından ressamın adına resim yarışması düzenlenmektedir.
  ESERLERİ

 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Şefik Bursalı ve Eserleri ...

  Reklam  Okul eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra Avrupa'da resim sanatı ile ilgili eğitim almıştır. Tabloları büyük ilgi görünce Avrupa'da sergileme kararı almıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi