Tiyamin B1 Vitamininin Eksikliği

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden Tiyamin B1 Vitamininin Eksikliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Tiyamin B1 Vitamininin Eksikliği

  Reklam  Tiyamin B1 Vitamininin Eksikliği

  Forum Alev
  Tiyamin B1 Vitamininin Eksikliği

  Tiyamin, bir diğer ismiyle B1 vitamini, kimyasal formülü C12H17ClN4OS olan renksiz bir bileşiktir. Suda çözülebilen bir vitamindir.


  İlk keşfedilen B vitaminidir. 1926 yılında saf olarak elde edildi. 1890 yılında Hollandalı hekim Eijkman, yıkanmış beyazlatılmış pirinçle tavukları beslediğinde, tavukların bacaklarında felçler, başlarında kasılmalar gördü. Sonra bu tavukları tesadüfi olarak kabuklu pirinçle beslemek zorunda kaldı ve bu hastalıkların yok olduğunu hayretle gördü. Uzak Doğudaki beriberi hastalığının sebebini kabuğu soyulmuş pirinçlerin çok yenmesine bağladı. Pirincin kabuğunda beriberi hastalığını tedavi eden maddenin olduğunu söyledi. Bundan sonra, bu madde elde edilmeye çalışıldı. 1936 yılında suni olarak elde edildi.


  Karbonhidrat metabolizması için çok önemlidir. Tiamin pirofosfat (TPP) tiyaminin aktif şeklidir ve pirüvat dehidrogenaz, a-keto-glutarat dehidrogenaz, transketolaz enzimlerine koenzimdir. Pirüvat dehidrogenaz ve a-keto-glutat dehidrogenaz karbonhidrat metabolizması için gerekliyken, transketolaz pentoz fosfat yolunda aktivite gösteren bir enzimdir.


  Eksikliği

  Tiyamin eksikliğinde, hücrelerin bazı amino asitlerin ve pirüvik asidin kullanılması azalırken, yağ kullanımı artar. Tiyamin eksikliğinde görülen sorunların ve bozuklukların ana nedeni de budur. Tiyamin eksikliğinin semptomları olarak şunları sıralayabiliriz:

  * İştahsızlık,
  * Depresyon,
  * Yorgunluk,
  * Sindirim rahatsızlıkları,
  * Kas ve sinir rahatsızlıkları,
  * Beriberi hastalığı.

  Merkezi sinir sistemi enerji ithiyacını karbonhidrat metabolizmasından karşıladığı için tiyamin eksikliğinde en çok etkilenen vücut bölümlerinden biri de merkezi sinir sistemidir. Nöronlardaaksonlarını saran miyelin tabakasının aşınmasına ve yok olmasına neden olabilir. Bu ise ciddi nörolojik hastalıklara ve bozukluklara neden olabilir. kromatoliz görülmesi riski yükselir.  Merkezi sinir sistemi ile beraber karbonhidrat metabolizmasıyla enerji ihtiyacını karşılayan diğer bir yapı da kalptir. Tiyamin eksiği ile beraber gelen karbonhidrat metabolizmasındaki düşüş ve sorunlar kalp kasını zayıflatır ve bu zamanla ciddi kardiyovasküler sorunlar yaratabilir.


  Bunların dışında tiyamin hastalığı sindirim sistemi (gastrointestinal) bozukluklara neden olabilir. Tiyamin eksikliğinin en belirgin sonucu da beriberi hastalığıdır. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Tiyamin B1 Vitamininin Eksikliği

  Reklam  B vitaminlerinin hepsinde beyin fonksiyonları için faydalı olmaktadır.Bu nedenle sinir ve beyin sistemi için çok önemlidir.Suda çözülen ve depo edilmediği için her gün alınması gerekmektedir.Kabuklu çerezlerde ve kuru yemişlerde bulunabilmektedir.Aynı zamanda bakliyatta da bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi