D Vitamini Faydaları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden D Vitamini Faydaları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  D Vitamini Faydaları Nelerdir

  Reklam  D Vitamini Faydaları Nelerdir

  Forum Alev
  Bilinenin aksine D Vitamininin öneminin çok fazla olduğu ve insan üzerinde 200 üzerinde gene etki ettiği, bu genlerin içinde D Vitaminin bağışıklık ve kanser hastalıkları ile bağlantılı bulunduğu belirtiliyor.

  D vitamini eksikliğinin ciddi bir durum olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu çalışmaları yapan kişi ve kurumlar dünya üzerinde 1 milyar üzerinde insanın D vitamini eksikliğinin olduğunu belirtiyor.

  D vitamini yapılan araştırmalara göre insan genomunun bazı noktalarında bulunan D Vitamini Alıcıları üzerinden DNA’yı etkilediği ortaya konulmuştur.

  Diş ve kemik yapısı için D vitamininin etkisi çok önemlidir.

  D Vitamini Faydaları
  Kemikler ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Raşitizmi engeller. Vucut üzerindeki gelişim etkilileri sebebiyle özellikle büyüme çağındaki çocuklarda D Vitamini çok önemlidir. Sindirim sistemine çok iyi gelir ve bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Kan pıhtılaşmasını önler.

  D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
  Vücuda alınan güneş ışınları sayesinde D vitamini vücut tarafından üretilir. Buna ek olarak D Vitamini; balıketi, balıkyağı, süt, yumurta sarısı gibi besinlerde D vitamini bol miktarda bulunur.

  D Vitamini Eksikliği
  D Vitamini eksikliği sonucunda kemik ve diş yapılarında bozulma görülür, kemikler gücü kaybeder. Raşitizm denilen dişlerin geç çıkması ya da kemiklerde gelişim bozukluğu gibi hastalıklara neden olabilir. Diş çürümesi, kemik yumuşaması, huzursuzluk, uyku bozukluğu D vitamini eksikliği sonucu ortaya çıkan bazı rahatsızlıklardır.

  D Vitamini Fazlalığı
  Bu vitamin eğer çok fazla alındıysa mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, Tansiyon, baş ağrısı gibi belirtiler görülmektedir. D vitamininin gereğinden fazla alınması durumunda kemikler aşırıya kaçan kalsiyum birikmesi sonucunda bebeklerde zihinsel geriliklere ve çocuklarda ise kemiklerin gelişimini durdurarak ileride boyun kısa olmasına sebep olur.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: D Vitamini Faydaları Nelerdir

  Reklam  benim çok işime y
  aradı ben çok beğendim 3. 3
  Ziyaretçi
  benim çok işime y
  aradı ben çok beğendim+ Yorum Gönder
d vitaminin faydaları nelerdir,  d vitamininin faydaları,  d vitamini faydaları,  d vitamini faydaları nelerdir,  d vitamini yararı nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi