A Vitamini Nedir - A Vitaminleri Nelerdir? A Vitamini Yararları Nelerdir? A vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden A Vitamini Nedir - A Vitaminleri Nelerdir? A Vitamini Yararları Nelerdir? A vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  A Vitamini Nedir - A Vitaminleri Nelerdir? A Vitamini Yararları Nelerdir? A vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  Reklam  A Vitamini Nedir - A Vitaminleri Nelerdir? A Vitamini Yararları Nelerdir? A vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  Forum Alev
  A Vitamini Nedir - A Vitaminleri Nelerdir?

  A Vitamini doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen yağda eriyen bir maddedir. Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür.
  Diğeri karoten olarak bilinen pro-vitamin şeklindedir, o da ihtiyaç halinde sadece retinole dönüşür. Bu hem hayvansal hem de bitkisel gıda kaynaklarında bulunmaktadır.
  A Vitamini Yararları Nelerdir?

  Bu vitamin göz sağlığını muhafaza etmek için temel bir besleyicidir. Gece körlüğüne karşı etkilidir ve birçok göz bozukluklarının tedavisine yardımcı olması A vitamini faydaları arasındadır.
  Vücudunuz bu mikro besleyiciye cilt, saç, dişler ve kemiklerin oluşum ve muhafazası için de ihtiyaç duyar.
  A vitaminin yararları arasında enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinin bulunmasından dolayı aynı zamanda “enfeksiyona karşı vitamin” olarak da bilinir. Zira vücudun doğal savunma sistemini akyuvarları (T-hücreleri) ve antikor üretimini artırarak güçlendirir.
  A Vitamini İçeren Besinler

  A vitamini kaynakları : Hazır şekli karaciğer, balık yağı, yumurta ve süt gibi hayvansal kaynaklarda bulunur. Pro vitamin tipi brokoli, havuç, biber, kabak dâhil sarı ve yeşil sebzelerde ve aynı zamanda sarı meyvelerde mevcuttur.
  A vitamini ısıya ve pişirmeye karşı dayanaklıdır. Ultra-viyole ışınlarına karşı ise dayanıksız olduğu için renkli şişede muhafaza edilmelidir.
  A vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  A Vitamini karaciğerde depolanır ve retinol veya karoten alımı düşük olduğunda vücut onu bu kaynaktan kullanır. Dolayısıyla, bir eksiklik kısa vadede meydana gelmez. Ancak bu maddenin emilimi yağ varlığına bağlı olduğundan, herhangi bir yağ emilim problemi bir eksikliğe yol açabilir.
  A vitamini eksikliği, gözde kornea hasarı sonucunda gece körlüğü gibi göz bozukluklarına sebep olabilir. Göz altı lekeleri görülür. Eksiklik bağışık sistemini zayıflattığından, aynı zamanda vücudun enfeksiyonlarla mücadele kapasitesi de azalır.
  A vitamini Fazlalığı: Yüksek dozda sürekli kullanım halinde A vitamini zararları ortaya çıkar. A vitamini fazlalığı baş ağrıları, eklem ağrıları, bulantı, kusma, saç dökülmesi, karaciğer sorunlarına ve riskli doğuma sebep olur. Hamile kadınlar doktorun önerdiği doza uymalıdır.
  A vitaminleri akne ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.
  A Vitamini Dozu

  A vitamini kullanımı : RDA (Önerilen Günlük Kullanım) değeri günlük 4,000-5,000 IU dür. Beta karoten için resmi bir RDA yoktur ancak 10,000 ve 15,000 IU arası RDA değerinin eşdeğeridir. Bu maddenin fazla miktarları kemik ağrısı, saç dökülmesi, halsizlik ve baş ağrıları gibi toksik yan etkilere sebep olabilir ve günlük 15,000 IU ‘yu aşan dozları yalnızca mutlak doktor gözetimi altında almalısınız.
  A vitamininin faydaları etkin bir şekilde görülebilmesi için çinko kalsiyum fosfor mineralleri ile C, D, E ve B vitaminleri ile birlikte alınması gerekir. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: A Vitamini Nedir - A Vitaminleri Nelerdir? A Vitamini Yararları Nelerdir? A vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  Reklam  A vitamini kaynağı arasında havuç,balık yumurta süt en başta gelmektedir.Özellikle göz ve cilt sağlığı için çok önemli olan A vitamini yeterli miktarda alındığı zaman kemiklere de iyi gelmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi