B12 Vitamini (Kobalamin)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden B12 Vitamini (Kobalamin) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  B12 Vitamini (Kobalamin)

  Reklam  B12 Vitamini (Kobalamin)

  Forum Alev
  B12 Vitamini (diğer adıyla Kobalamin), protein, DNA sentezi, besinlerden enerji üretimi ve sinir sisteminin düzenli çalışması gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. Bu bölümde, B12 Vitamininin yararları, önemi ve bulunduğu besinler, B12 Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.
  Yararları, Kaynakları, Eksikliği

  • B12 Vitamininin başlıca yararları: Protein kullanımı, DNA sentezi, enerji üretimi ve sinirler için gereklidir. Kanda oksijenin taşınmasına yardımcı olur, sigara dumanı ve diğer zehirlerle savaşta rol oynar. B12 vitamini doğurganlığı, hücre oluşumunu ve uzun yaşamasını sağlar, sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştırır.
  • Özellikle hayvansal gıdalarda bulunur. B12 Vitamini açısından, karaciğer, böbrek, tavşan ve koyun eti, hindi eti, yağlı balıklar, süt, yumurta akı, peynir oldukça zengin besinlerdir. Bitkilerde ise son derece az bulunur. Bu nedenle vejetaryen beslenenlerin B12 vitamini açısından yetersiz beslenmeleri söz konusu olmaktadır.
  • B12 vitamini eksikliği, kansızlığa (anemi) neden olur. Ayrıca; iştahsızlık, ishal, hafif sarılık, saç sağlığının bozulması, cilt sorunları, ağzın sıcak veya soğuğa aşırı duyarlılığı, gerginlik, enerji azlığı, kabızlık, kaslarda hassasiyet ve zihinsel bozukluklar ortaya çıkabilir.
  • B12 vitamini eksikliği sık görülür. Kobalaminin yetersiz alımının yanında ince barsaklardan yeteri kadar emilememesi gibi nedenler de B12 vitamin eksikliğine neden olabilir. Ayrıca, yaş ilerledikçe B12 vitamin eksikliğinin görülme sıklığı artmaktadır.
  • Kobalamin vücutta uzun süre depolanabilir. Bu nedenle, vücutta yeteri kadar depo edilmiş olması kaydıyla, hergün alınması gerekmez.
  • Günlük Vitamin İhtiyacı: 1-10 mg.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: B12 Vitamini (Kobalamin)

  Reklam  Halsizlik yorgunluk gibi şikayetlerimiz olduğu zaman hemen doktora gitmek ve vitamin B 12 değerlerine baktırmak gerekmektedir.Bu vitamin eksikliğinde bunlar başımıza gelmektedir.Aynı zamanda sinir sistemi ve beyin sağlığı açısından da önemlidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi