B1 Vitamini (Tiamin)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden B1 Vitamini (Tiamin) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  B1 Vitamini (Tiamin)

  Reklam  B1 Vitamini (Tiamin)

  Forum Alev
  B 1 Vitamini (diğer adıyla tiamin), protein sentezi, beyin ve sinir sistemindeki pek çok hayati fonksiyonun yürütülmesi gibi konularda görev alan önemli bir vitamindir. Bu bölümde, B 1 Vitamininin Yararları, Görevleri ve bulunduğu besinler, B1 Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.
  Yararları, Kaynakları, Eksikliği

  • B1 Vitamininin Yararları, vücudun proteinleri kullanabilmesini, karbonhidratlardan enerji üretimini sağlamasıdır. Ayrıca, Beyin fonksiyonları ve sindirim sistemi için gereklidir. B1 Vitamini kan hücrelerinin ve sağlıklı bir dolaşım sistemin oluşumuna yardımcı olur. Kalp ve sindirim sistemi kaslarının korunmasında rol alır
  • B1 vitamini hangi besinlerde bulunur? B 1 vitamini açısından zengin besinleri saymak gerekirse; buğday, baklagiller (bamya, fasulye...), ıspanak, Brüksel lahanası, pancar, badem, ceviz, fındık, yulaf, mısır gibi sebzelerde ve karaciğer, böbrek gibi birçok besinde bol miktarda bulunur.
  • B1 vitamini eksikliği'nde depresyon, huzursuzluk, kas güçsüzlüğü, konsantrasyon güçlüğü, bellek zayıflığı, çabuk kızma, ayaklarda karıncalanma, çarpıntı, kabızlık gibi belirtiler görülebilir.
  • Tiyamin eksikliği zamanla kalp kaslarının zayıflamasına ve dolaşım sistemi bozuklularına, ayrıca sindirim sisteminde sorunlara ve Beriberi hastalığına neden olabilmektedir.
  • Günlük B1 Vitamini İhtiyacı: 11,5 mg.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: B1 Vitamini (Tiamin)

  Reklam  B gurubu vitaminler hemen hep aynı besinlerde bulunmaktadır.Ceviz her gün az da olsa tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.Balık tavuk yumurta ve süt ürünlerinde ve yeşil sebzelerde olmaktadır.B1 vitamini de ruh ve sinir sağlığı üzerinde etkilidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi