Demir Eksikliği Safhaları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden Demir Eksikliği Safhaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Demir Eksikliği Safhaları

  Reklam  Demir Eksikliği Safhaları

  Forum Alev
  Demir Eksikliği Safhaları

  PRELATENT : Prelatent ( depo-) demir eksikliği. Tanı koymak için detaylı tetkik gerektirir. Daha çok akademik açıdan önemlidir. Klasik olarak bakılan kan tetkikleri ile tanı koymak mümkün değildir. Bu dönemde organizma demir açığını depolardan ve emilimi artırarak kapatmaya çalışır. Kemik iliği incelendiğinde makrofajlarda demir depolarının hiç olmadığı ya da çok az kaldığı gözlenir. Demir emiliminde meydana gelen artış ise radyoaktif olarak işaretlenmiş Fe ‘in tüm vücutta tutulumunu ölçen test ile mümkündür. Bu dönemde serum ferritin düzeyi ancak bu testler ile birlikte değerlendirildiğinde anlamlıdır.

  LATENT DEMİR EKSİKLİĞİ : Demir deposunun tamamen boşalması ile karakterizedir. Organizma transport halindeki demiri tüketmeye başlamıştır. Total demir bağlama kapasitesinde ve serbest ve total transferrin miktarında artış olur. Serum demir miktarı düşer. Nadiren bu evrede serum demir miktarı sabit kalabilir.

  ANEMİ İLE BİRLİKTE AÇIK DEMİR EKSİKLİĞİ : Bütün kan değerleri ( hematolojik parametreler) normalin dışına çıkarlar
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Demir Eksikliği Safhaları

  Reklam  Demir kan için ve vücut için önemlidir.Demir eksikliğinde düşünme hafıza ve vücut dirençlerinde düşmeler görülmektedir.Halsizlik yorgunluk ve diğer yaşam kalitesini düşüren olaylar meydana gelmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi