Vitamin Nedir ? Hangi Vitamin Hangi Besinlerde Bulunur ?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden Vitamin Nedir ? Hangi Vitamin Hangi Besinlerde Bulunur ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Vitamin Nedir ? Hangi Vitamin Hangi Besinlerde Bulunur ?

  Reklam  Vitamin Nedir ? Hangi Vitamin Hangi Besinlerde Bulunur ?

  Forum Alev
  Vitamin Nedir ?
  Hangi Vitamin Hangi Besinlerde Bulunur ?

  Vitaminler, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir. Vitamin Latince yaşam anlamına gelen “vita” sözcüğünden kaynaklanır. Vitaminler yağda ve suda eriyenler olarak iki gruba ayrılır .

  YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER : A, D, E ve K vitaminleridir .

  SUDA ERİYEN VİTAMİNLER : B grubu vitaminler ile C vitaminidir .

  ÖNEMİ

  A vitamini Enfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi, görme için gereklidir. Cildin tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Diş ve dişetleri için büyük önem taşır .


  Kayısı,kuşkonmaz,maydanoz,ıspanak, havuç,kereviz, marul, portakal, erik, domates


  D vitamini İnce bağırsaklardan kalsiyumun emilmesine yardımcı olur, kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde tutulmasını sağlar .


  Balık yağı, balık, yumurta, tereyağı, karaciğer, et, sebzeler, güneş

  E vitamini Antioksidan etkilidir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlar .


  Buğday, tohumlu besinler, soya fasülyesi yağı, arı sütü, ceviz, marul, tere, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana, mısır yağı, mısır, yulafta

  K vitamini Karaciğere gelen Kvitamini burada üretilen bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapımında rol alır. Kvitamini takviyesi yanlızca kanamalı hastalarda verilir.


  Ispanak,kabak, marul, yeşil domates, yeşil biber, inek sütü, peynir, tereyağı, yumurta, kırmızı et, pirinç, karaciğer, mısır, muz, şeftali, çilek

  B1 vitamini Kasların ve sinir sisteminin faliyeti için gereklidir.Yetersizliğinde iştahsızlık, huzursuzluk, bellek zayıflığı ve dikkat azalması görülür.

  Buğday, kepek, bira mayası, taze sebze meyve, koyun eti, sığır eti, balık eti, yumurta, süt

  B2 vitamini Eksikliğinde dilde kızarma, yanma hissi, ağız çevresi ve dudaklarda kızarma, tahriş, çatlaklar, gözlerde kaşıntı, yanma hissi, katarakt oluşumu, saçların dökülmesi, çocuklarda büyüme yavaşlaması, kilo kaybı, sindirim sorunları oluşur .


  Karaciğer, böbrek, buğday unu, patates, et, süt, yumurta, peynir, kepek, yeşil sebzeler, havuç, fındık, yer fıstığı, mercimek

  B3 vitamini Yetersiz beslenme sonucu deriyi sinir sistemini tutan pellegra adlı hastalık ortaya çıkar. Hücrelerin oksijeni kullanabilmeleri için gereklidir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar.


  Bira mayası, kepek, yer fıstığı, sakatat, kırmızı et, balık, buğday, baklagiller, un, yumurta, süt, limon, kabak, incir, portakal, hurma

  B5 vitamini Doğada bol olduğu için eksikliğine rastlanmaz. Ayrıca bir miktar bağırsaklarda da yapılmaktadır. Eksikliği kan şekerinde düşme, ellerde titreme, kalp çarpıntıya neden olur .


  Karaciğer, kırmızı et, tavuk, yumurta, ekmek, sebzeler

  B6 vitamini Sinir sistemi ve hormonların çalışmasını düzenler.Vücudun savunmasında antikor ve akyuvar oluşumunda rol oynar. Eksikliğinde migren tipi baş ağrısı, kansızlık, ciltte kuruluk, görme problemleri, uyuşukluk, adele zayıflığı ve krampları oluşur .


  Karaciğer, böbrek, kırmızı et, balık, yumurta, ekmek, sebzeler  B11 vitamini Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir. Bu etkisi ile büyümeyi de sağlar. Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de gereklidir. Eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı gibi bazı kalp sorunları oluşabilir .


  Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal, muz

  B12 vitamini Besinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir. Eksikliğinde dilde hassasiyet, şişme, kızarma, hayal görme, depresyon, adalelerde kasılmalar, sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma şikayetleri oluşur .


  Karaciğer, yürek, böbrek, kırmızı et, tavuk, balık, süt, peynir, yumurta

  C vitamini Vücudumuz C vitaminini üretemez bitkiler ve bazı hayvanlar bu vitamini üretebilmektedir. Besinlerle alınan vitamin 2 saat içersinde kullanılır 4 saat sonunda kandan uzaklaşır. Yaraların iyileşmesini, damarların sağlıklı olamalarını sağlar.Vücudun savunma sistemini artırıcı etkisi vardır. Histamin yapımını azaltarak allerjik olayların şiddetini düşürür. Eksikliğinde diş eti kanamaları ve çekilmeleri olur.


  Siyah üzüm, narenciye, çilek, kavun, karpuz, yeşil biber, maydanoz, brokoli, havuç, soğan, bezelye
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Vitamin Nedir ? Hangi Vitamin Hangi Besinlerde Bulunur ?

  Reklam  çok teşekkürler aradığım şeyi zorla buldum.:PPP 3. 3
  Ziyaretçi
  cok mutluyum bu tür şeyler dünyada olduğu için yanı böle seylerle herseyı bulabildiğimiz için cok ama cok mutluyum !! :P 4. 4
  Ziyaretçi
  yahu heryerde başka veriolar dorumu

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler ödevime çok yarayışlı :)

 6. 6
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim

 7. 7
  Ziyaretçi
  teşekkürler

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler

 9. 9
  Ziyaretçi
  cok tesekkur ederım odevıme yardımcı oldu

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldu

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Vitamin Nedir ? Hangi Vitamin Hangi Besinlerde Bulunur ?

  Reklam  tşk edrm çok yardımcı oldunuz

 12. 12
  Ziyaretçi
  acayip mutluyum teşekkürler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
a vitamini nedir hangi besinlerde bulunur,  Vitamin çeşitleri nelerdir Hangi besinlerde hangi vitaminler bulunur,  d vitamini nedir hangi besinlerde bulunur,  vitamin nedir hangi besinlerde bulunur,  vitamin nedir ve hangi besinlerde bulunur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 14 kişi