E Vitamini, E vitamini eksikliği, E vitamini nelerde bulunur?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden E Vitamini, E vitamini eksikliği, E vitamini nelerde bulunur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  E Vitamini, E vitamini eksikliği, E vitamini nelerde bulunur?

  Reklam  E Vitamini, E vitamini eksikliği, E vitamini nelerde bulunur?

  Forum Alev
  E Vitamini, E vitamini eksikliği, E vitamini nelerde bulunur?
  E Vitamini

  E VİTAMİNİ

  Yararları: En iyi antioksidandır. Serbest radikallerin oluşmasını engelleyerek kanser gibi dejeneratif hastalıkların oluşmasını engeller.

  Hücre zarı ve taşıyıcı moleküllerin lipid kısmını stabilize ederek hücreyi serbest radikaller, ağır metaller, zehirli bileşikler, ilaç ve radyasyonun zararlı etkilerinden korur. Bağışıklık sisteminin aktivitesi için gereklidir. Timus bezini ve alyuvarları korur. Virütik hastalıklara karşı bağışıklık sistemini geliştirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Retina gelişimi için gereklidir. Serbest radikallerin katarakt yapıcı etkilerini önler. Yaşlanmaya karşı koruyucudur. Serbest radikallerin; dokular, deri ve kan damarlarında oluşturduğu dejenaratif etkiyi önler. Yaşlanmayla ortaya çıkan hafıza kayıplarını da önleyici etkisi vardır.

  Hangi besinlerde bulunur?
  Başta tahılllar olmak üzere yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur. Badem, ayçiçeği yağı, soya yağı, balık yağı, mısırözü yağı ve buğday tanesi en iyi kaynağıdır.

  Eksikliği nelere yol açar?
  E vitamini eksikliği ender görülür. Kansızlığa neden olabilir. E vitamini eksikliğinde kalp hastalıkları ve kanser riski artar. Çocuklarda hemolitik anemi ve göz bozuklukları, yetişkinlerde dengesiz yürüme, konsantrasyon bozukluğu, düşük tiroid hormonu seviyesi, sinir harabiyeti, uyuşukluk, anemi, bağışıklık sisteminde zayıflama görülebilir.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: E Vitamini, E vitamini eksikliği, E vitamini nelerde bulunur?

  Reklam
  E vitamini için tüketmeliyiz tahılları :)
  Bilgiler için teşekkürler 3. 3
  Ziyaretçi
  kısırlığada yol açar 4. 4
  Ziyaretçi
  işime yaradı forumalev sağol

 5. 5
  Ziyaretçi
  tşk ellerinize sağlık

+ Yorum Gönder
e vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar,  e vitamini eksikliğinde ne olur,  e vitamini eksikliği,  e vitamini eksikliğinde neler olur,  e vitaminin eksikliğinde görülen hastalıklar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 22 kişi