C Vitamini, C vitamini eksikliği, C vitamini nelerde bulunur?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden C Vitamini, C vitamini eksikliği, C vitamini nelerde bulunur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  C Vitamini, C vitamini eksikliği, C vitamini nelerde bulunur?

  Reklam  C Vitamini, C vitamini eksikliği, C vitamini nelerde bulunur?

  Forum Alev
  C Vitamini, C vitamini eksikliği, C vitamini nelerde bulunur?


  C Vitamini  C VİTAMİNİ Yararları: C vitamininin başlıca rolü doku bağlarını tutan ana protein maddesi olan kollojeni üretmek ve bağışıklık sistemi, sinir sistemi, hormonlar ve besinlerin emilimi fonksiyonlarına (E vitamini ve demir gibi) destek olmaktır. Göz merceği ve akciğer gibi yapılarda antioksidan olarak çalışır. C vitamini ayrıca antioksidan yapıda olan E vitaminine dönüşebilir. Yüksek dozda alınması halinde ne gibi yararlar getireceği yolunda çalışmalar sürmekle birlikte; beta karoten gibi, antioksidan etki nedeniyle, kanser, kalp-damar hastalıkları ve katarakta yakalanma ihtimalini azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı da direnci arttırmaktadır.

  Hangi besinlerde bulunur?
  Turunçgillerde bol miktarda bulunur. Ayrıca; muzda, taze sebzelerde, maydanozda, kabakta, soğanda, domateste, lahana, ıspanak, kıvırcık salata gibi yeşil yapraklı sebzelerde ve biberde bulunur.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: C Vitamini, C vitamini eksikliği, C vitamini nelerde bulunur?

  Reklam  C Vitamini (Askorbik Asit)

  C vitamini veya askorbik asit, turunçgiller, koyu yeşil sebzeler ve patateslerde bulunan ve kollajen sentezinde yer alan, antioksidan bir vitamindir. Ayrıca demir emilimini de olumlu etkiler. Yetersizliğinde eklem ağrıları, yaraların geç iyileşmesi, skorbüt gibi sorunlara neden olabileceği gibi enfeksiyonlara karşı kişiyi daha zayıf kılar. Küçük yaşlarda diş eti kanaması ve grip C vitamini eksikliğinde, fazlalığında da ishal görülür.+ Yorum Gönder
c vitamini nelerde var
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi