Aşure Mineral ve Vitamin Deposu

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden Aşure Mineral ve Vitamin Deposu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Aşure Mineral ve Vitamin Deposu

  Reklam  Aşure Mineral ve Vitamin Deposu

  Forum Alev
  Aşure mineral ve vitamin deposu  Birçok besin maddesini bünyesinde barındıran aşure, demir, çinko, fosfor, kalsiyum gibi mineraller ile B, C ve A vitaminlerince zengin.


  Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Çelebi, yapılışı bölgelere göre değişse de aşurenin genellikle buğday, nohut, fasulye, kuru üzüm, kayısı, badem, ceviz ve bazı meyveler gibi 10'a yakın gıda maddesinden oluştuğunu söyledi.

  Çelebi, şöyle dedi: ''Bunların dışında sadece üzerinin süslenmesi için ceviz, fıstık, haşhaş ve nar gibi ürünler de eklenebiliyor. Bu haliyle aşure, Türk ve İslam mutfağının en eski tatlısı olmasının yanında yüksek enerjiye sahip en besleyici ve sağlıklı ürünüdür. Birçok besin maddesini bünyesinde barındıran aşure, demir, çinko, fosfor, kalsiyum gibi mineraller ile B, C ve A vitaminlerince zengindir.

  Ayrıca yüksek protein içeriği ile aşure, etle beslenemeyenler için de çok önemli bir tatlıdır.'' Çelebi, bu özelliklere sahip olduğu için aşurenin özellikle çocuklar için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, sözlerini söyle sürdürdü: ''Kış mevsiminde vücut direncinin düştüğü soğuk günlerde yüksek enerji kaynağı olan aşure, çocukların direncini artırarak hastalıklara karşı daha dayanıklı olmalarını sağlayacaktır. Sadece bu dönemde değil, hastalıklara karşı dirençli olunması için kış aylarında sık aralıklarla tüketilebilir.'' İçinde hayvansal yağ olmayan aşurenin, sağlıksız bir yönünün bulunmadığını belirten Çelebi, ceviz, badem ve fıstık gibi ürünler sayesinde aksine kalp ve damar sağlığı için çok faydalı olduğunu söyledi.

 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Aşure Mineral ve Vitamin Deposu

  Reklam  Aşure içinde bulunan nohut buğday gibi tahılların çok yüksek oranda vitamin ve karbonhidrat değeri bulunmaktadır.Bunun yanında kuru üzüm ve kuru yemişlerin de kendilerine göre besin değerleri bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi