Rüzgarın oluşumu fizik bilimiyle ilgili hangi kanun veya teoriyle açıklanmaktadır

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Videolu Ders Anlatımları Bölümünden Rüzgarın oluşumu fizik bilimiyle ilgili hangi kanun veya teoriyle açıklanmaktadır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi
  Reklam

  Rüzgarın oluşumu fizik bilimiyle ilgili hangi kanun veya teoriyle açıklanmaktadır

  Reklam  Rüzgarın oluşumu fizik bilimiyle ilgili hangi kanun veya teoriyle açıklanmaktadır

  Forum Alev
  Rüzgarın oluşumu fizik bilimiyle ilgili hangi kanun veya teoriyle açıklanmaktadır ?? 2. 2
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator

  --->: Rüzgarın oluşumu fizik bilimiyle ilgili hangi kanun veya teoriyle açıklanmaktadır

  Reklam  Doğada ki bazı fiziksel büyüklük ve değerler tek başına anlamlı olsalarda bütün haliyle bir olayın nedeni olabilirler.Aynı rüzgar oluşumunda ısı,sıcaklık,basınç etkenlerinin birleştikleri gibi.Rüzgar oluşumunun nedenlerinin başında gelen sıcaklık ve basınç farklılıklarının büyüklüğü rüzgarın büyüklüğünüde etkiler.Rüzgar,alçak basınçla yüksek basınç bölgesi arasında yer değiştiren hava akımıdır.

  Her zaman bu hava akımı yüksek basınç bölgesinden alçak basınç bölgesine doğru hareket eder.Hava akımının büyüklüğü bu bölgelerinin arasındaki basınç farkının büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

  Peki fizik bilimi rüzgar oluşumu ile nasıl bir ilişki içindedir.Doğadaki olayların oluşumları özellikle coğrafi olayların nedenlerinin başında ısı,sıcaklık,basınç,atmosferdeki gazların hareketi,güneş ışınları ve dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi gelir.Bu sayılan nedenler fizik biliminin temellerini oluşturmaktadır.Daha doğrusu klasik fiziğin temellerini oluşturmaktadır.Bu temellerle etrafımızdaki çoğu olayı bir neden-sonuç ilişkisi içinde açıklayabiliriz.

  Rüzgarda en basitinden bir doğa olayı olarak bazı sonuçlar doğurmakta ise bunun nedenlerini ısı,sıcaklık,basınç olarak açıklamak yanlış olmaz.

  Benzer şekilde gezegenlerin oluşumunuda fizik bilimene dayandırabiliriz.Hatta gündemde olan olayların başında gelen Cern'de ki Büyük Patlama Deneyi dahi fizik biliminin açıklayabilecekleri arasındadır.

  Rüzgar oluşumunun nedeni,karalar,denizler ve atmosfer farklı sıcaklıklara sahiptirler.Yerkürenin sıcaklığı farklı bölgeleri,basınçla farklılığıyla beraber rüzgar oluşumunu tetikler.
  Isı sıcaklık ve basınç kavramları fiziksel değerlerdir.Bunların değişimi fiziksel olarak incelenebilir.
  Buda anlayacağınız gibi fizik ile rüzgar arasındaki ilişkiyi bağlı kılar.

 3. 3
  Ziyaretçi
  Eline sağlık 4. 4
  Ziyaretçi
  Yardımınız için teşekkür ederim forumalev

 5. 5
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim çok güzel.....

+ Yorum Gönder
rüzgarın oluşumu fizik bilimiyle ilgili hangi kanun veya teoriyle açıklamaktadır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi