Anka Kuşu

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Anka Kuşu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Liothé__*
  Bayan Üye
  Reklam

  Anka Kuşu

  Reklam  Anka Kuşu

  Forum Alev
  NASA’nın Mars’ta su arayış stratejisi son yıllarda sıra dışı keşifler yapmasını sağlarken Phoenix ilk kez Mars toprağında buz halinde olduğu tahmin edilen suya dokunarak ve analiz ederek Mars keşif stratejisini tamamlamayı amaçlıyor.
  Anka Kuşu Uzay Aracı NASA’nın Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarı Phoenix projesi sorumlusu Barry Goldstein düzenlediği basın toplantısında geçen ağustosta fırlatılan ve 680 milyon kilometre ötedeki Mars’a iyice yaklaşan uzay aracının çok iyi durumda olduğunu belirtti.


  Üst düzey NASA yöneticisi Ed Weiler da aynı basın toplantısında yaptığı açıklamada “Bu bir kır gezintisi değil” diyerek Mars’a kazasız belasız bir uzay aracı indirmenin çok zor ve riskli olduğunu Mars’a araç indirme girişimlerinin yarısından çoğunun başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.
  İniş yapacağı Mars’ın kuzey kutup bölgesinin bir zamanlar mikrobik yaşam için uygun koşullar sağlayıp sağlamadığını yerinde inceleyecek Phoenix hedefine başarılı bir yumuşak iniş yaparsa bu 1976′da Viking 2 ve 1999′da Mars Polar Lander uzay araçlarının Kızıl Gezegen’e alçalışı sırasında parçalanmasından bu yana ilk motorlu iniş olacak.
  Nisan başında güzergahını bir miktar değiştiren Phoenix 10 mayıstan itibaren roketlerini ateşleyerek yavaşlamaya başladı.
  Mars’a son inen NASA’nın ikiz robotları Spirit ve Opportunity ile kaybolan İngiliz uzay aracı Beagle 2′nin tersine Phoenix Kızıl Gezegen’in yüzeyine inişini yumuşatmak için hava yastığı kullanmayacak. Phoenix bunun yerine son ana kadar yumuşak iniş için motorlarını kullanarak bir ilki yerine getirmeye çalışacak.


  ZOR KOŞULLARDA GÖREV
  Sıvı haldeki suyun toprağın kimyasını ve mineral yapısını nasıl değiştirdiğini ölçerek Kızıl Gezegen’in kuzey kutbundaki buzun tarihini inceleyecek Phoenix aracı ayrıca Mars kutup çevresinin ilkel mikroplar için uygun bir yaşam alanı olup olmadığını görme olanağı sağlayacak.
  İki güneş paneli açıldığında 5 metre genişliğe ulaşan ve 152 metre uzunluğu bulunan Phoenix uzay aracının 10 cm kadar derinlikte bulunduğu tahmin edilen buz tabakasına ulaşabilmesi için toprağı kazacak 234 metre uzunluğunda bir robot kolu bulunuyor. Uzay aracının gönderdiği fotoğraflar arasında bu robot kolun da görüntüleri bulunuyor.
  Bu kola eklenen bir kamera ile bir sonda toprağı ve bulduğu buzu inceleyecek Phoenix’in Mars atmosferinde asılı su ve tozu lazerle ölçecek meteorolojik ölçüm araçları da bu misyon sırasında 3 ay süreyle hava durumunu gözleyecek.
  NASA’nın düz ve kayalık olmayan bir araziye indirmeyi planladığı Phoenix görevini sıfırın altında 73 ile sıfırın altında 33 santigrat derecede yapacak.
  Mars atmosferine giriş hızını azaltmak için önceki uzay araçları gibi bir termik kalkan kullanacak ve hızını sonrasında saatte 210 kilometreye düşürmek için bir süpersonik paraşüt açacak uzay aracı daha sonra üç ayağı üzerine yumuşak iniş yapmak için retro-füzelerini ateşleyecek.
  Toplam 8 ay sürecek yolculuktan sonra Kızıl Gezegen’e ulaşması planlanan uzay aracı NASA için Arizona Üniversitesinin Lockheed Martin şirketi Jet Motorları Laboratuvarı ve Kanada Uzay Ajansıyla yaptığı işbirliğiyle üretildi.
  Şu ana ve geçmişe ait olası yaşam belirtilerinin yanı sıra Mars’a yapılacak bir insanlı uçuş için gerekli ortamı inceleyecek Phoenix’in fırlatılmasını da içeren bu programın maliyetinin 400 milyon doları aşacağı tahmin ediliyor.
  Uzay aracı Alman bilim adamlarının “NASA’nın 30 yıl önce Mars’a gönderdiği iki Viking uzay aracının Kızıl Gezegen’de mikro organizmaların varlığını keşfedebileceği ancak bunları bilmeden öldürdüğü” yolundaki iddiaların incelenmesi açısından da bir şans olarak görülüyor.
  Gezegenin yörüngesinde araştırma yapan Mars Odyssey aracı 2002 yılında kuzey kutbunda buzulların bulunduğu bir bölge tespit etmişti.
  Bilim adamları Phoenix’in Kızıl Gezegen’in jeolojik tarihiyle ilgili önemli ip uçları elde etmesini bekliyor. Uzay aracının birinci hedefi buzun içinde mikropların yaşayıp yaşamadığını bulmak olacak.
  Phoenix NASA’nın düşük bütçeli uzun dönem sürdürülebilir uzay araştırmaları planının bir parçası. NASA insanlı uzay üsleri kurmadan önce karşılanabilir bütçelerle desteklenen araştırmalar yaparak astronotları öncül araştırma yükünden kurtarmak istiyor.
  Phoenix daha önce 2001 yılında Mars Surveyor programının bir parçası olarak uzaya gidecekti fakat bu program Mars Polar Lander’ın 1999 yılında Mars yüzeyine çakılmasının ardından geçici olarak durdurulmuştu.
  Polar Lander Mars’ın güney kutbuna ineceği sırada motoru zamansız durmuş ve araç dengesini yitirerek düşmüştü.
  Phoenix o günden beri NASA’nın uçak yapım işlerini yürüten Lockheed Martin’in deposunda bekletiliyordu.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Anka Kuşu

  Reklam  uzayın dünyaya en çok benzeyen gezegeni mars çok umutlarımız var orasıyla ilgili hatta turizm seferleri bile başlayacak düzeyde bu anlamada Anka Kuşu Uzay Aracı bize gerekeli verileri vermeye devam ediyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi