Uzayda olağanüstü bir buluş!

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Uzayda olağanüstü bir buluş! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  eRen
  Özel Üye
  Reklam

  Uzayda olağanüstü bir buluş!

  Reklam  Uzayda olağanüstü bir buluş!

  Forum Alev
  Uzayda olağanüstü bir buluş!

  Uzay.jpg  Güneşten tam 500 kat daha büyük, parlaklığı olağanüstü... Yanına yaklaşan şeyi kendine çekiyor ve zifiri karanlık...


  Uzayda, Güneş'ten 500 kat daha fazla kütleye sahip bir kara deliğin bulunduğu kaydedildi.

  Nature dergisinde bugün yayımlanan bir araştırmada, kara deliğin Avrupa Uzay Ajansının uydusu XMM-Newton tarafından tespit edildiği belirtildi.

  Araştırmada, bu yeni tip kara deliğin "süperkütleye" sahip kara delikler zincirinin "kayıp halkasını" teşkil ettiğinin düşünüldüğü kaydedildi. Kütlesi birkaç milyon Güneş kütlesiyle birkaç milyar Güneş kütlesi arasında değişen süperkütleli kara delikler çoğu galaksinin merkezinde bulunuyor.

  KÜÇÜK KARA DELİKLER BİRLEŞİP DEV DELİĞİ OLUŞTURUYOR
  Araştırmayı yapanlardan ve Toulouse'daki uzay ışınımı araştırmalar merkezinde görevli Fransız astrofizikçi Didier Barret'ye göre, süperkütleli kara deliklerin nasıl oluştuğu bilinmiyor. Barret, "Bir varsayıma göre bu tip kara delikler daha küçük kara deliklerin bir araya gelmesinden de ortaya çıkmış olabilir" diye konuştu.

  Araştırmaya göre, HLX-1 adı verilen kara delik Dünya'ya 290 milyon ışık yılı uzaklıkta, ESO 243-49 adlı galaksinin çevresinde bulundu. (1 ışık yılı = 9.500 milyar kilometre). Kara deliğin son derece parlak X ışınları yayan bir kaynak olarak tespit edildiği belirtildi.

  PARLAKLIĞI OLAĞANÜSTÜ

  Fransız uzay araştırmaları merkezi ve İngiliz Leicester Üniversitesi yayımladıkları bildiride, HLX-1'in X ışınlarının parlaklığını "olağanüstü" olarak nitelendirdi. Bildiriye göre, parlaklık Güneş'in parlaklığından 260 milyon kat daha fazla.

  Bilim adamları, maddenin kara deliğe düşerken ısındığını ve yutulmadan evvel X ışınları yaydığını kaydetti.

  ÇEKİM ALANI SON DERECE GÜÇLÜ
  Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip, HLX-1'i, Kasım 2004 ve Kasım 2008 arasında XMM-Newton teleskobuyla yaptığı gözlemler sonucu buldu ve X ışınlarının tek kaynağı olduğunu gösterdi.

  Kara delik astrofizikte, çekim alanı her türlü maddi oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisim. Kara delik, uzayda belirli nicelikteki maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir de denilebilir. Bu tür nesneler ışık yaymadıklarından kara olarak niteleniyor

 2. 2
  se7en
  Usta Üye

  --->: Uzayda olağanüstü bir buluş!

  Reklam  Çok ilginç doğrusu gerçekten olağanüstü bir buluş. 3. 3
  ÆSiя
  Özel Üye
  parlaklığı olağanüstü
  ve
  zifiri karanlık
  bunlar nasıl bir bağlantı şimdi :S 4. 4
  BLue BLadS
  Yeni Üye
  ÆSir arkadaşmızın kesinlikle söylediklerine katılıyorum:rolleyes:

 5. 5
  ÆSiя
  Özel Üye
  Keşke ona bir açıklamada gelseymiş ama :rolleyes:

 6. 6
  iliman
  Üye
  bunlar nasıl bir bağlantı şimdi
  aslinda kara delik gôrûnmez çûnki çekim gûcû isigi bile çekiyor,kara delik tarafindan çekilen cisimler yutulmadan ônce
  olaganûstû
  bir x isini yayar buda kara deligi ele verir ve kesfedilmesine yarar (bu isinlar olmasaydi kara deligi kesfetmek zor olurdu)

 7. 7
  Ziyaretçi
  Bence olabilir çünkü bir dergide yayımlanmış ve bilim adamaları boyutunu ve parlaklığını tespit etmişse geri dönüşü olamaz heralde boyutunu kafadan atamaz .. :D

+ Yorum Gönder
uzayla ilgili buluşlar,  uzay ile ilgili buluşlar,  uzayla ilgili son buluşlar,  uzayla ilgili yeni buluşlar nelerdir,  dunyadan uzayls ilgili yeni buluslar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi