Ay'da Yaşam İçin Yeni Adım

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Ay'da Yaşam İçin Yeni Adım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Ay'da Yaşam İçin Yeni Adım

  Reklam  Ay'da Yaşam İçin Yeni Adım

  Forum Alev
  NASA'NIN 'AY KAMYONU'

  Johnson Uzay Merkezi'nde, Ay'a 2020 yılında yeniden gidilmesi için bir tasarım ekibi tarafından 1 yılda geliştirilen yeni ay aracına ''Chariot'' adı verildi. NASA robot programında 17 yıldır çalışan Lucien Junkin'in başmühendis olarak çalıştığı projede geliştirilen araca, ''Ay Kamyonu'' adını da veren mühendisler, bu aracın tasarım ve üretiminde özellikle Mars'a yalnızca 3 aylığına gönderilmelerine karşın 4 yıldır görev başında bulunan ikiz araçlar Spirit ve Opportunity'den esinlendiler.
  AY'DA KOLONİ PROJESİ
  Ay'a ilk astronotları taşıyan Apollo füzesine çok benzeyen yeni Orion adlı kapsülün tasarım süreci de sürerken, Ay'da kurulacak koloninin astronotlarını keşifleri sırasında taşıyacak yeni araç, eskiden kullanılandan epeyce farklı görünüyor. İlk kuşak Ay aracının 4 tekerleğine karşılık, birbirinden bağımsız 6 tekerleği bulunan Chariot'un tasarım ve üretiminde, 1972 yılı aralık ayında Ay'ı en son ziyaret eden Harrison Schimitt ve Gene Cernan adlı astronotların öneri ve deneyimlerinden büyük ölçüde yararlanıldı.
  YER ÇEKİMİ SORUNU
  Tam donanımlı bir astronotun Dünya ağırlığıyla yaklaşık 250 kilo olacağı yeni Ay seferinde yaklaşık 1 ton taşıyabilecek Chariot, saatte 13 kilometre hızla astronot John Young'a ait Ay yüzeyindeki hız rekorunu da rahatlıkla kıracak biçimde saatte 25 kilometre hızla yol alabilecek. Ay yüzeyinde saatte 9.6 kilometre hızla toplam 35 kilometre yol yapan, 110 kilo kaya ve toprak taşıyan, 2 bin 400 fotoğraf çeken astronot Scmhmitt'in, yerçekimi Dünya'nın 6'da 1 olan Ay'da saatte 25 kilometreden daha hızlı yol almanın, aracın çok yükseğe sıçramasına ve kontrolden çıkmasına neden olabileceği uyarısı gözönüne alındı.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Ay'da Yaşam İçin Yeni Adım

  Reklam  İnsanların her zaman dünyadan başka yerlerde yaşam alanları aramaları hem merak hem de ikinci bir sığınma yeri olarak dikkat çekmektedir.Ayda yaşam yada ayda satılan yerlerin haberleri sıkça karşımıza çıkmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi