Uzayda ilginç olay

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Uzayda ilginç olay ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Uzayda ilginç olay

  Reklam  Uzayda ilginç olay

  Forum Alev

  Uzayda ilginç bir olay daha gözlendi. Satürn'ün uydularından Enceladus'tan sesten hızlı şekilde püsküren gaz ve toz bulutları yükseldi.
  Satürn'ün uydularından Enceladus'tan sesten hızlı şekilde püsküren gaz ve toz bulutları astronomlara burada önemli miktarda sıvı halinde suyun bulunduğunu düşündürüyor.
  En çok yaşam potansiyeli bulunan yer Enceladus
  Nature dergisinde bugün yayınlanan yeni bir araştırmada Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) ait Cassini uzay aracının gönderdiği görüntüleri değerlendiren gökbilimciler Güneş Sistemi'nin en çok yaşam potansiyeli bulunan yerlerinden Enceladus'un buzlu yüzeyinden gelen gizemli bulutların su buharı içerdiğini saptadılar.
  Püskürme sıvı suyun varlığına işaret mi
  Yeni hesaplamalarına göre fışkıran gaz ve tozun sesten daha hızlı hareketinin bu gökcisminde sıvı halde suyun varlığını gerektirdiğini belirten NASA'nın Kaliforniya'daki Jet Motorları Laboratuvarı'ndan bilim adamları püskürmenin hızının saatte yaklaşık 2200 km olduğunu kaydettiler.
  Araştırmayı yöneten Candice Hansen sıvı olmadan gaz ve toz püskürmelerinin bu hıza ulaşmasının çok zor olduğunu ifade etti.
  Jüpiter'in uydusu Europa'da da sıvı halde suyun bulunabileceğini ancak Satürn'ün halkalarından birisinin oluşmasına yol açtığı düşünülen Enceladus'a ulaşmanın daha mümkün olduğunu belirten Hansen Enceladus'un içerdekileri dışarı püskürttüğünü söyledi.
  Cassini uydusu

  Avrupa Uzay Kurumu'nun (ESA) da programa ortak olduğu 3 milyar 600 milyon dolarlık Cassini uydusu Satürn ve Enceladus'un yakınından geçerek gözlemlerini sürdürüyor.
  İngiliz gökbilimci William Herschel Enceladus'u 1789'daki gözlemlerinde buldu. Kütlesi Dünya'nınkinden 95 kat hacmi 750 kat büyük olan Satürn'nün minik uydusu Enceladus sadece 499 km çapında. Satürn'ün 47 uydusu 7 adet de dev çevre halkası bulunuyor.
  NASA önceki açıklamaların da da Enceladus'ta su bulunabileceğini belirtmişti.
  Doğrudan su kanıtı" taşıyan üç gökcismi
  Güneş Sistemi'nde Mars Jüpiter'in uydusu Europa ve Enceladus "doğrudan su kanıtı" taşıyan üç gökcismi.
  NASA'nın önceki açıklamasında "Cassini Enceladus'ta ABD'nin Wyoming Montana İdaho eyaletlerini kapsayan Yellowstone Milli Parkı'ndakilere benzeyen gayzerler bulunduğunu gösteren işaretler tespit etti" demişti.
  Cassini 1997'de fırlatıldıktan sonra 2004 yılının temmuzunda Satürn'ün yörüngesine girmişti.
 2. 2
  Meganus
  Yeni Üye

  --->: Uzayda ilginç olay

  Reklam  İlginç bir bilgiydi.
  emeğine sağlık arkadaşım.+ Yorum Gönder
uzayda olan ilginç olaylar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi