Vestel yazılım ve key yükleme açıklaması ve yükleme programları

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Uydu Alıcıları Frekanslar Bölümünden Vestel yazılım ve key yükleme açıklaması ve yükleme programları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  REİS
  Yeni Üye
  Reklam

  Vestel yazılım ve key yükleme açıklaması ve yükleme programları

  Reklam  Vestel yazılım ve key yükleme açıklaması ve yükleme programları

  Forum Alev
  VESTEL EMU YÜKLEME TALİMATI
  Gerekli olan ekipman

  • Uydu alıcısı ve Tv
  • PC’ nin “Hyper Terminal” programı,
  • RS232 seri haberleşme kablosu (bir ucu erkek diğer ucu dişi olacak ve hatlar 1:1 olacak ).

  Yükleme iki aşamada yapılacak birinci aşama (gerekli olan dosya) yazılımı ikinci aşama (emuup.bin) key dosyası.
  BİRİNCİ AŞAMA YAZILIM YÜKLEME

  1. Uydu alıcınızın RS232 çıkışını, bilgisayarın seri haberleşme çıkışlarından birisini, RS232 seri haberleşme kablosu yardımıyla birleştiriniz. (COM1 veya COM2) Kablo bildiğimiz birtarafı erkek bir tarafı dişi bire bir modem kablosu.

  2. Bilgisayarınızı çalıştırınız.

  3. Bilgisayarınızdan "Hyper Terminal" programını çalıştırınız. Programa bilgisayarınızın Başlat / Programlar / Donanımlar / Hyperterminal (Start / Programs / Accessories / Communications / Hyperterminal ) menüsü içinde Hypertrm.exe (Hyper Terminal) programını çalıştırınız. Daha önce bu işlemleri yaptıysanız. 8. Satıra geçiniz.

  4. Yaptığınız bağlantı için isim ve ikon belirleyiniz.

  5. Açılacak program penceresi içinde, bilgisayarınızda seri haberleşme kablosunu bağladığınız soketin (portun) adını seçiniz. (COM1 veya COM2)

  6. Seçtiğiniz soketin (Port settings) özelliklerini aşağıdaki gibi belirleyiniz:

  Bits per second : 115200
  Data Bits : 8
  Parity : None
  Stop bits : 1
  Flow control : None

  7. Bu düzenlemelerle, Hyper Terminal programıyla ilgili ayarlarınız tamamlanmıştır. (Not: Artık program ile uydu alıcınızdan çıkan bilgileri görebilir ve program aktarımı yapabilirsiniz. Bu ayarları bir sefer yapmak yeterli olacaktır.) Uydu cihazınızın anahtarını açınız yada fişini takınız. Hyper terminal ekranında çeşitli karekterlerin çıktığını görün karekterleri gördüğünüzde bilinki bilgisayarınızla uydu cihazınzın bağlantısı sağlanmış demektir bu işlemden sonra uydu cihazınızın anahtarını kapatınız yada fişini çekiniz.

  8.Hyper Terminal programı ekranındaki menülerden, "Transfer" menüsüne giriniz, bu menü içerisinde "Dosya Gönderme / Send File" satırı seçilir. Ekrana dosya gönderimi ile ilgili bilgilerin bulunduğu yeni bir pencere gelecektir.

  9. Pencerenin ilk satırındaki bölüme, bilgisayar içerisinde kayıtlı olan yazılım dosyası bulunur ve seçilir. (bin uzantılı emu dosyası) İkinci satırda ise haberleşme protokolü için "1K Xmodem" tipini seçiniz. Dosya Gönderme / Send butonuna basınız.

  10. cihazın fişini elektrik pirizine takınız. Yada anahtarını açınız ekranda ve hyper terminalda paketler 1 den başlayarak ileri doğru sayacaktır. yazılım yükleme bittiğinde FUSE yazacaktır. ÖNEMLİ: Kesinlikle cihaz tekrar açılana kadar fişini çekmeyiniz Cihaz yeniden açıldığında ekranında 0000 yazacaktır ve bu esnada tv de ise cihaz sıfırdan açıldığı için sadece dil seceneği ekranı görülecektir bu aşamada yazılım başarıyla yüklenmiş demektir.

  11. buraya kadar gelemiyorsanız bir hata yapılıyordur yukarıda yazdıklarımı mutlaka okuyunuz. 2. 2
  REİS
  Yeni Üye

  İkİncİ YÜkleme Key Dosyasi

  Reklam  KEY YÜKLEME  1.Cihazin kulanım dili seçilir ve oradan çıkılır MENU tuşuna basılarak Ana Menü'ye girilir. 1-9-0-3 tuşlanır. 1 yada 2 saniye içinde keylerin bulunduğu menü görülür Hyper terminal'den 38400, 1K Xmodem seçilerek RS232 üzerinden alıcıya bağlanılır.

  NOT : Hyper terminalden birinci yüklemedeki ayarlardan sadece port hızı değiştirilir (38400)

  2. Hyperterminal'den "Send File" fonksiyonu kullanılarak yüklenecek dosya seçilir (emuup.bin)

  3. Önce ekranda "Get Keys"(key al) üzerine gelinip kumandadan "OK" tuşuna basılır.

  4. Tam bu sırada Hyperterminal'den Send butonuna tıklanır.

  5. Keyleri yükleme işlemi bittikten sonra menuden çıkılır.

  6. "Key Menu"süne tekrar (1-9-0-3) girilerek keylerin yüklenip yüklenmediği kontrol edilir.

  Keylerin manuel olarak güncellenmesi

  1. internetten son güncellenmiş softcam.key dosyası bulunur

  2. Bu dosyadaki keyler şifreleme sistemi, provider ve index numarasına göre girilir. Girilme işlemi iki şekilde yapılır 1- var olan ıd numarasının ve index numarasının keylerinin değiştirilmesi: Key menüsünden hangi şifre sistemi değiştirilecekse onun üzerine gelinir ve OK’e basılır hangi ıd ve index numarasının keyleri değişecekse onun üzerine gelinir sağ sol tuşları ile en alt satırdaki değiştirin üzerine gelinir ve OK’e basılır seçilen keyin rengi değişir ve körsıl önce ıd nin üzerinde kırmızı bir renk alır değiştirilmeyecekse OK’e basılır körsıl bu seferde index numarası üzerinde kırmızı şekli alır.değiştirilmeyecekse OK’e basılır körsıl en sol satırdaki keylerin üzerine gelir bu esnada kumanda üzerindeki rakam ve harflerle sol satır ilk keyi girilir sağ tuşla diyer key üzerine gelinerek bütün 16 haneli key değiştirilir ve OK’ e basılır osatır daki keyler değişmiş olur.2. Yeni bir ıd yada index numarası tanıtmak için: Sağ yada sol tuşla ekle üzerine gelinir ve OK’e basılır körsılın harhangi bir key üzerinde olması önemli değildir yukarıda anlatıldığı gibi ıd , index ve keyler girilir ve OK’e basılır oluşan yeni ıd en altsatıra yazılır.Daha önce yazılmış keyleri silmek için silinecek satırın üzerine gelinir ve sol sağ tuşlrıyla en alsatır daki silin üzerine gelinir OK’e basılır.

  Manuel güncellenen keylerin alıcıdan bilgisayara aktarılması

  1. hyper terminal'den 38400, 1K Xmodem seçilerek RS232 üzerinden alıcıya bağlanılır Hyper terminal’den Transfer tıklanır oradan Receive file secilir açılan pencereden Browse tıklanır ve dosyanın kayıt edileceği yer seçilir Receive tıklanır açılan pencereye dosayanın ismi yazılır emuup.bin gibi her hangi bir isim yazılır.

  2. Önce ekranda "Send Keys"(Şifre gönder) üzerine gelinip kumandadan "OK" tuşuna basılır.
  3. Tam bu sırada Hyper terminal’deki pencereden OK butonuna tıklanır.
  4. Keyleri yükleme işlemi bittikten sonra menuden çıkılır.
  5. Bu alınan keyler yukarıda anlatıldığı gibi başka bir cihaza yüklenebilir.
  yüklemeden doğacak problemlerden sorumlu değilim :)
  KOLAY GELSİN 3. 3
  REİS
  Yeni Üye
  1: Uydu alıcınızın RS232 çıkışını bilgisayarın seri haberleşme çıkışlarından olan com1 veya com2 çıkışlarından birisine RS232 kablosu ile birleştirilir.

  2: Uydu alıcısı ve bilgisayarı çalıştırınız. Bilgisayardan hyper terminal programını çalıştırınız

  3: Hyper terminal programına bilgisayarın
  Başlat
  Programlar
  Donatılar
  İletişim
  Hyper terminal
  Olarak ulaşabilirsiniz

  4: Yaptığınız bağlantı için isim ve ikon seçiniz (isim ve ikon sizin isteğinize kalmış)

  5: Açılan program penceresi içersinde bilgisayarınız seri haberleşme kablosunu bağladığınız soketin portunu (com1 veya com2) seçin.

  6: Seçilen portun özelliklerini aşağıdaki gibi belirleyin
  Saniyedeki bit sayısı :38400
  Veri bitleri :8
  Eşlik yok :Yok
  Dur bitleri :1
  Akış denetimi yok :Yok  7: Böylelikle Hyper terminal ile ilgili ayarlar tamamlanmıştır.

  8: Hyper terminal programındaki menüler içindeki Aktarım içersindeki dosya gönder bölümüne girin.

  9: Dosya gönderme menüsüne girdiğinizde bir pencere açılacaktır. Pencerenin ilk kısmına bilgisayarınızdaki kayıtlı dosyayı seçin yani dosya adı kısmına ikinci kısımda ise 1KXModemi seçin iletişim kuralları bölümüne ve gönder butonuna basın.

  10: Hemen uydu alıcınızın servis menüsüne giriniz (servis menüsüne giriş menü 929526 yazın uydu receiverinizdeki servis menüsünden “Dowloand PGM” satırına gelin ve okey tuşuna basın

  11: Televizyon ekranında ve Bilgisayarınızın ekranında program tablosuna ait paketlerin gönderildiğini görebilirsiniz.

  12: Paket aktarımının bitmesini bekleyiniz.Paket aktarımının sonrasında uydu cihazı aldığı dosyaları kendi içersinde kopyalama yapacaktır. Bu işlem için belli bir süre daha beklemeniz gerekecektir.Kopyalama işleminin bitmesi TV ekranında açılan pencerelerin kapanması ile anlaşılacaktır.

  13: Yeni yüklenen program tablosunu görmek için uydu receiverinizi kapatıp tekrar açmalısınız

  KOLAY GELSİN
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi