Uydu Cihazı İçin Gerekli Malzemeler ???

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Uydu Alıcıları Frekanslar Bölümünden Uydu Cihazı İçin Gerekli Malzemeler ??? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Informed®
  Usta Üye
  Reklam

  Uydu Cihazı İçin Gerekli Malzemeler ???

  Reklam  Uydu Cihazı İçin Gerekli Malzemeler ???

  Forum Alev
  Kurulum:
  Televizyonunuzda uydudan gelen görüntüleri almak için gerekli olanlar:
  1. Uydudan gelen sinyalleri alabilecek bir çanak anten.
  2. Gelen sinyalleri televizyon sinyallerine çevirebilen bir LNB (bazen dönüstürücü/converter denir).
  3. Uydudan gelen sinyallerde tuner görevini yapan bir uydu alıcısı (stb /set top box, receiver).
  Ayrıca istege bağlı, hiçbir sınırı olmayan aksesuarlar:
  4. Kodlanmıs sinyalleri çözmek için bir CI/CAM. (Modül)
  5. Sifrelenmis kanallari seyredebilmek icin bir akıllı (smart) kart.
  Şimdi biraz teorik bilgi :

  1. Çanak:
  çanağınızın seçimi çok önemlidir, bulunduğunuz bölgeye göre, seyretmek istediğiniz uyduları alabilicek boyda olması gerekir. Biraz ufak veya çok daha büyük çaptaki olasılıklar ile uğraşmayın. Çünkü çanak çok küçük olursa yeterli sinyal alamazsınız. Eğer çok büyük olursa, bu sefer çok sinyal alırsınız ve bu da TV görüntü kalitesi için iyi değildir.

  2. LNB:
  Çanağınıza gelen sinyalleri toplar ve uydu alıcınıza yollar. Bunlar da birçok çeşittir. Problemsiz seyretmek istiyorsaniz terciniz universal olsun, bunlar yayınlanan frekansların çoğunu alır.

  3. Uydu alıcısı (receiver, stb):
  Bunların en basiti FTA (free to air) olanlarıdır. Eğer bu tür bir uydu alıcısına sahipseniz, bütün yapmanız gereken kodlanmamış (şifresiz) yayın yapan kanalların ömürlerinin uzun olmasi için dua etmek . Şifresiz en çok kanal Almanlar tarafından yayınlanmaktadır.
  Ama genelde yayıncıların çoğu sinyallerini kodlarlar. Eğer bu tür kodlanmış kanalları izlemek istiyorsanız, bu kodları çözebilecek bir şifre çözücüye (decoder) ihtiyacınız olacaktır. Bu tür çözücülere Common Interface (CI) ortak arayüz ya da Conditional Access Module (CAM) Kosullu Erisim Modülü adı verilir.

  4. CI/CAM:
  Bu terimler, bazen karıştırılırlar, ikisinede aynı anlam verilir. İşin aslı öyle değildir. CAM bir PCMCIA (dizüstü bilgisayarlarda modem, ethernet kartları gibi) modüldür ve uydu alıcılarına göre hazırlanmıştır. CI ise, CAM modülünün uydu alıcısında takılabileceği yuvadır. Bazen CAM'ler uydu alıcısının (receiver) içine yerleşiktirler ve CI'ye takılmazlar. Bunlara da embedded CAM (gömülü modül) adı verilir.
  Kodlanmış bir sinyal varsa, çözebilmek için mutlaka bir CAM gerekiyordur. Uydudan yayın yapan TV'lerin kullandığı Kod sistemlerine birkaç örnek verelim: Alphacrypt, Conax, Cryptoworks, Irdeto, Nagravision, Seca, ve Viaccess. Bahsi geçen her kodlama sistemine ait bir CAM türü bulunmaktadır.

  5. Smart kart:
  Bir yayıncının kodlama sistemini çözmek, kanalları bize açmaz. Eğer doğru keyler (anahtarlar) yoksa ekran karanlıktır ve kanalın şifreli olduğunu söyleyen bir hata mesajı gelir ekrana. Genelde durum böyledir. Yayıncı, o kodlama sistemini kullanan bütün yayıncılar için universal olan kodlama sistemini kullanmaktadır. Bütün bunların üzerinde ise, her yayıncının kendine özel scrambling (karıştırma, şifreleme) sistemi vardır. İşte burada smartcard devreye girer. Sinyaldeki görüntü ve sesi alabilmek, sinyali deşifre edebilmek için Smart karttaki keyler (anahtarlar) gereklidir.

  Nasıl çalışıyor:
  Kodlanmamış sinyaller, uygun her uydu alıcısı ile televizyona uyumlu sinyal haline gelirler. Eğer uydu alıcınız bir yayıncının kodlama sistemine uygun ise şifrelenmemiş yayınları alabilirsiniz. Örneğin; bir yayıncı Seca kodlama sistemini kullanarak şifrelenmemiş bir yayın sunuyor olsun, eğer sizin uydu alıcınız Seca kodlamasına uygunsa yayını izleyebilirsiniz. Ama eğer Irdeto uyumlu bir uydu alıcınız varsa seyredemezsiniz.
  Seca türü yayın üzerine, bir de yayıncının sinyali şifreli ise. Şifrelenmiş gelen sinyallerin seyredilebilmesi için, Seca uyumlu uydu alıcısının yanısıra, geçerli bir smart karta da ihtiyacınız olacaktır.
 2. 2
  batikan
  Yeni Üye
  Reklam  tesekkür usta eline saglık+ Yorum Gönder
uydu alıcıları malzemeleri,  uydu için gerekli olanlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi