Alexander Calder''in Hayatı

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Erkek Sanatçı Biyografileri Bölümünden Alexander Calder''in Hayatı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Alexander Calder''in Hayatı

  Reklam  Alexander Calder''in Hayatı

  Forum Alev
  Alexander Calder hakkında bilgi
  Alexander Calder Heykel traş ve ressam ile uğraşları
  Alexander Calder Uğraştığı sanat Dalları
  Alexander Calder sanatçı

  Alexander Calder, (d. 22 Temmuz 1898 – ö. 11 Kasım 1976), Sandy Calder olarak da bilinen ABD'li heykeltıraş ve ressam, en ünlü çalışması mobildir. Alexander Calder ayrıca tablo, taş baskı, oyuncak, kanaviçe ve mücevher gibi çalışmalar da oluşturdu.
  Biyografi

  22 Temmuz 1898 tarihinde Lawnton, Pennsylvania'da doğdu. Artist bir aileden geldi. 1902 yılında dört yaşındayken, şimdi Metropolitan Museum of Art New York'ta bulunan babasının heykeli için çıplak poz verdi. Aynı yıl içinde, ilk heykel çalışması olan kil fili tamamladı. Üç yıl sonra ailesi Oracle, Arizona'ya taşındı ve bir yıl için çocukları, arkadaşlarına bıraktı. Çocuklar, ebeveynleri ile 1906 yılının Mart ayında tekrar biraraya geldiler ve Arizona'daki çiftlikte aynı yılın sonbaharına kadar kaldılar. Arizona'dan sonra Calder'ın ailesi Pasadena, Kaliforniya'ya taşındı.
  1909 yılında, dördüncü sınıftayken ailesi için Noel hediyesi olarak pirinç levhadan bir bir köpek ve bir ördek heykeli oluştudu.
  Sanatçılık Kariyeri

  Calder, bir artist olmaya karar verince Art Students League of New York'a yerleşti. Öğrenciyken, National Police Gazette için 1925 yılında çalıştı. Burada Ringling Brothers and Barnum and Bailey Circus çizimleri için görev aldı. Daha sonraki çalışmalarında tema olacak olan sirke hayran oldu. 1926 yılında, Calder Paris'e taşındı. Sırp oyuncak tüccarının önerisiyle, artikülasyon ile oyuncak yaratmak başladı. 1927 yılında Birleşik Devletler'e geri döndü. Çocuklar için ahşaptan çekilebilen ve itilebilen oyuncaklar tasarladı ve bunlar, Gould Manufacturing Company tarafından üretildi.
  1928 yılında, Calder, ticari bir galeri olan Weyhe Galerisi New York'ta ilk solo fuarını düzenlendi. 1934 yılında ise, ilk solo müze sergisini The Renaissance Society at the University of Chicago'da düzenledi.
  Paris'teyken Calder, Joan Miró, Jean Arp ve Marcel Duchamp gibi birçok avant-garde sanatçılarıyla tanıştı. 1930 yılında Piet Mondrian'ın stüdyosuna yaptığı bir ziyaret, onu soyut sanatta şoka uğrattı. 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Alexander Calder''in Hayatı

  Reklam  amerika birleşik devletlerinden olan alexander kalder iyi bir heykeltraştır en ünlü eseri mobildir ayrıca taş baskı mücevher ve oyuncak gibi çalışmalarıda vardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi