Hayati Hamzaoğlu Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Erkek Sanatçı Biyografileri Bölümünden Hayati Hamzaoğlu Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hayati Hamzaoğlu Kimdir?

  Reklam  Hayati Hamzaoğlu Kimdir?

  Forum Alev


  Hayati Hamzaoğlu, Arzu Okay'a 'tecavüz ederken'

  Sinema sanatçısı Hayati Hamzaoğlu 2000 yılında hayata veda etti.

  Türk sinemasının 'kötü adamlar kulübü'nün seçkin bir üyesi olan Hamzaoğlu, 1933 yılında Trabzon'da doğdu. İlkokul öğreniminden sonra hayata atılarak, bir süre kuyumculuk yaptı.

  Sinemaya 1954'te 'Köy Çocuğu' filminde küçük bir rolde oynayarak girdi. Daha sonra kötü adam tiplemelerinin ve karakter rollerinin değişmez oyuncusu oldu.

  'Kuyu' (Metin Erksan), 'Duvarların Ötesi' (Orhan Elmas), 'Aç Kurtlar', 'Acı', 'Ağıt' (Yılmaz Güney), 'Kızgın Toprak' (Fevzi Tuna) gibi önemli filmlerde rol aldı.

  Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, 1970'te 'Bir Çirkin Adam' ve 1991'de Abdurrahman Çavuş rolünü oynadığı 'Tatar Ramazan Sürgün'de filmleri ile iki kez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

  Pala bıyıkları, kemerli burnu, sesini kullanışı, telaşlı hali, sinirlenmesi, tecavüz etmesi, bıyık burması, dayak yemesi ile Türk sinemasına gerçekten kötü bir tipleme kazandırdı.

  Kocaman artisleri kocaman yapan, doruğa taşıyan, merdiven insanlardan biriydi diğer kötü adamlar gibi. Yine onlar gibi, hak ettiği yerde olamadı; aç, bitap, hasta ve parasız bir hayat sürdü.

  'Köroğlu'nda, 'Ağrı Dağı Efsanesi'nde, Yılmaz Güney filmlerinde, 'Leyla ile Mecnun'da hep kötü adam oldu, filmi yaşıyor olmamızda en büyük payı sahiplendi.

  Sevilebileceğini, sevebileceğini, sevdiğiyle lirik ya da romantik zamanlar geçirebileceğini asla düşünmedi sinema izleyicisi. Hep yalnız kaldığı düşünüldü, kimse yaklaşmadı ona.

  Bunun sonucu olarak 2000 yılında, yalnız ve perişan bir halde öldü. Öldüğünde, "oh olmuş" diyenler bile vardı arkasından. Bu da ne kadar büyük bir oyuncu olduğunun kanıtı oldu.

  Ödülleri

  1969 Adana Altın Koza Film Şenliği'inde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Kuyu)
  1970 Antalya Film Şenliği'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Bir Çirkin Adam)
  1991 Antalya Film Şenliği'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Tatar Ramazan)
  1999 Antalya Film Şenliği'inde Yaşam Boyu Onur Ödülü
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Hayati Hamzaoğlu Kimdir?

  Reklam  hayati hamzaoğlu aslen trabzonludur uzun yıllar yeşilçam sinemasında emek vermiştir hep kötü rollerde hatırlanılan sanatçı 2000 yılında ölmüştür pek çok ödülü vardır sinema adına+ Yorum Gönder
hayati hamzaoğlu kimdir,  hayati hamzaoglu kimdir,  hayati hamzaoğlu biyografisi,  hayati hamzaoğlu nereli,  hayati hamzaoğlu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi