Dolores O'Riordan Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Bayan Sanatçı Biyografileri Bölümünden Dolores O'Riordan Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Dolores O'Riordan Kimdir?

  Reklam  Dolores O'Riordan Kimdir?

  Forum Alev
  Dolores O'Riordan


  İrlandalı şarkıcı ve söz yazarı. Dolores; 2003 de eski ününe göre açıkara fark atan grup The Cranberries'de nerdeyse on üç yıldır başı çeker.ilk solo albümü 'are you listening?' (dinliyor musun?)'u 2007 mayısında yayınlamıştır ve albüme ilk klibi de Prag'da 'ordinary day' (sıradan bi gün) isimli parçaya çekmiştir.7 Eylül 1971, Limerick doğumludur.1990da kurulmuş bu gurubun solisti Dolores O'Riordan'dır. grup ilk kurulduğunda ismi 'The Cranberry Saw Us' idi fakat daha sonraları 'The Cranberries' olarak değiştirilmiştir. grup ismini eskiden korku- gerilim türünde çekilen filmlerde kan izlenimi vermesi amacıyla kullanılan yabanmersini(ahududu diyebileceğimiz bir meyve) reçelinden almaktadır. Grubun diğer elemanları Noel Hogan, Mike Hogan ve Fergal Lawler'dır. yayınlanmış beş albümleri bulunmaktadır. Everybody Else Is Doing It So Why Can't We? (Bunu herkes yapıyor, peki biz niye yapmayalım?)(1993), No Need to Argue (Tartışmaya gerek yok)(1994), To the Faithful Departed (Vefalı merhumlara)(1996), Bury the Hatchet (Barışma)(1999), ve Wake Up and Smell the Coffee (Uyan ve kahve kokusunu duyumsa) (2001). 90lı yıllarda Dolores boyu ve rengi daima değişen saçlarıyla ve konserlere yalın ayak çıkmasıyla tanınırdı.

  Dolores 2003'de Örümcek Adam2'de kullanılmak üzere 'black widow' (kara cadı) isminde bi şarkı yaptı ama daha sonradan filmde kullanılmadı ve o da şarkıyı albümüne aldı. 2004'de Zucchero isimli italyan sanatçının Zu&Co. albümünde Pure love (gerçek aşk) adlı şarkısında birlikte çalıştılar. Bu albüm Sting, Sheryl Crow, Luciano Pavarotti, Miles Davis, John Lee Hooker, ve Eric Clapton gibi dev isimleri bir arada ağırlamaktadır. ayrıca sanatçı aynı yıl bestekar Angelo Badalamenti ile Angels Go The Heaven (cennette melekler) isimli parçayı da içeren Evilenko üzerinde çalıştı.2005'de Jam & Spoon albümü Tripomatic Fairytales 3003'deki "Mirror Lover" şarkısında konuk sanatçı oldu.O'Riordan'nın ilk solo albümü Are You Listening? 4 mayıs 2007'de İrlanda 'da yayınlandı.

  Dolores Eileen O'Riordan 6 Eylül 1971'de, Limerick İrlanda'da doğdu. ailesi tutucu katolikti ve o da cocukluğunda kiliseye devam etti. büyüdüğünde ise katolik kilisesine saygı duyuyor olsa da kiliseye gitmemeyi tercih etti.Dolores 18 haziran 1994'da Don Burton ile evlendi. ilk çocukları Taylor Baxter 23 kasım 1997'da, ikinci çocuk Molly, 27 ocak 2001'de, üçüncü çocuk Dakota Rain Burton10 nisan 2005'de doğdu.

 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Dolores O'Riordan Kimdir?

  Reklam  kırk dört yaşındaki irlandalı şarkıcı ve söz yazarıdır Dolores O'Riordan The Cranberries' te on üç yıl başrol oynayan sanatçının ilk labümü 2007 yılına aittir+ Yorum Gönder
the cranberries solisti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi