Afyon Kocatepe Üniversitesi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Afyon Kocatepe Üniversitesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Princess
  Üye
  Reklam

  Afyon Kocatepe Üniversitesi

  Reklam  Afyon Kocatepe Üniversitesi

  Forum Alev
  GENEL TANITIM
  Vizyonumuz

  Atatürk ilkelerine bağlı, çağdaş, dinamik, özgür düşünen, kendine güvenen, sorumluluk sahibi gençler yetiştirmek; eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra topluma hizmet etmek; katılıma, paylaşıma ve takım çalışmasına dayalı kurum kültürü ile bilim dünyasına hizmet etmektir.

  Misyonumuz

  İlimiz ve bölgemizde üniversite-sanayi-halk işbirliğini sağlamada öncülük eden, Türkiye'deki devlet üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alan, dünyadaki bilim standartlarını yakalayarak evrensel nitelikte bilgi ve teknoloji üreten bir üniversite olmaktır.

  AKADEMİK BİRİMLER
  Fakülteler

  Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyonkarahisar'da Ahmet Necdet Sezer Kampusü, Ali Çetinkaya Kampusü, Ahmet Karahisari Kampusü, Uşak'ta da 1 Eylül Kampusü ve Halit Ziya Uşaklıgil Kampusü olmak üzere toplam beş kampuste eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Rektörlük Birimleri, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü,Yabanci Diller Yüksekokulu, Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Merkez Kütüphane Ahmet Necdet Sezer Kampusündedir. Tıp Fakültesi, Afyon Meslek Yüksekokulu, Rektörlük Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi (Mavi Hastane) Ali Çetinkaya Kampusünde yer alırken Devlet Konservatuvarı ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu da Ahmet Karahisari Kampusündedir. Uşak 1 Eylül Kampusünde Uşak Fen Edebiyat Fakültesi ile Uşak Mühendislik Fakültesi bulunurken Uşak Meslek Yüksekokulu da Halit Ziya Uşaklıgil Kampusündedir. Uşak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Uşak Sağlık Yüksekokulu, şehir içindeki aynı binada eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ederken Uşak Eğitim Fakültesi de Uşak şehir merkezindedir. 2005 - 2006 akademik yılında üniversitemizin fakültelerinde 11.724 öğrenci öğrenim görmektedir.

  Eğitim Fakültesi
  Fen-Edebiyat Fakültesi
  Güzel Sanatlar Fakültesi
  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  Mühendislik Fakültesi
  Teknik Eğitim Fakültesi
  Tıp Fakültesi
  Veteriner Fakültesi
  Uşak Eğitim Fakültesi
  Uşak Fen-Edebiyat Fakültesi
  Uşak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  Uşak Mühendislik Fakültesi 2. 2
  Bera
  Üye

  --->: Afyon Kocatepe Üniversitesi

  Reklam  Afyon Kocatepe Üniversitesi http://www.aku.edu.tr
  Öğrenciye Sağlanan Hizmetler

  Beslenme

  Afyon Kocatepe Üniversitesinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin Afyon Meslek Yüksekokulunun Uşak Mühendislik Fakültesinin, öğrencinin öğle yemeği yiyebildiği birer yemekhanesi vardır. Ayrıca, Uşak Eğitim Fakültesinin, Uşak Meslek Yüksekokulunun, Uşak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun, Bolvadin ve Karahallı Meslek Yüksekokulunun birer adet kafeteryası ve kantini vardır ve bu tesislerden 500 öğrenci yararlanmaktadır. Diğer kurumlarda sadece kantin bulunmaktadır. Fen-Edebiyat Fakültesi ve Teknik Eğitim Fakültesi öğrencileri Afyon Meslek Yüksekokulunun tesislerinden, Afyon Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri ise Sağlık Meslek Lisesinin kafeteryasından yararlanmaktadırlar.

  Barınma

  Afyon Kocatepe Üniversitesinin Banaz Meslek Yüksekokuluna ait 20 kişilik, Uşak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun Uşak Üniversitesi Vakfına ait kız öğrenci yurtları vardır.

  Burslar

  Afyon Kocatepe Üniversitesinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden 47 öğrenci çeşitli kurumlar tarafından verilen burslardan yararlanmaktadır. Afyon Meslek Yüksekokulundan 3 öğrenci TEV'den, 20 öğrenci SYDTF'den, 2 öğrenci TİGEM'den ve 3 öğrenci Eskişehir Sanayi Odasından burs almaktadırlar. Bolvadin Meslek Yüksekokulundan 8 öğrenci de SYDTF'nin burslarından yararlanmaktadır.

  Kültürel Etkinlikler

  Afyon Kocatepe Üniversitesinin çeşitli fakülte ve yüksekokullarında kültürel faaliyetler öğretim üyelerinin önderliği ile yürütülmektedir. Yeni açılan kurumlarda çeşitli etkinlikler için planlamalar yapılmaktadır. Öğrencilerin boş zamanlarında dinlenebilmesi ve ihtiyaçlarını giderebilmesi için bütün fakülte ve yüksekokullarımızda sosyal tesisler bulunmaktadır.

  Halk oyunları ekibi Afyon, Kafkas, Ağrı, Adıyaman Kars ve Artvin yöresi oyunlarına hazırlanmıştır. Denizli'de yapılan üniversitelerarası halk oyunları yarışmasına katılan üniversite ekibi Kars yöresi oyunları ile jüri özel ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca Afyon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu kurum, kuruluş ve dernekler arası halk oyunları yarışmasına katılan üniversite ekibi 2 birincilik, 2 ikincilik elde etmişlerdir.

  Spor Tesisleri ve Etkinlikleri

  Üniversitede öğrencilerin sürekli etkin ve yaygın sportif faaliyetler yapmaları hedeflenmekte ve bu faaliyetler için her türlü imkan sağlanmaktadır. Basketbol, futbol, karate ve tekvando branşlarında etkin çalışmalar yapılmış ve bu branşlarda üniversiteler arası yarışmalara katılım sağlanmıştır. 1996 Mayıs ayında Gençlik ve Spor Şöleni çerçevesinde düzenlenen etkinliklerden Futbol turnuvasına 18 takım, Voleybol turnuvasına 12 erkek, 7 bayan takımı, basketbol turnuvasına 11 erkek, 6 bayan takımı katılmış olup dereceye giren fakülte ve yüksekokullara ödülleri dağıtılmış ve bu tür faaliyetler teşvik edilmiştir.

  Sağlık Hizmetleri

  Afyon Kocatepe Üniversitesinin Afyon'da bulunan öğrencileri Üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının sağlık tesislerinden, diğer il ve ilçelerdeki öğrenciler devlet hastanelerinden ve sağlık ocaklarından yararlanmaktadırlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi