Turgut Özal Üniversitesi Açılıyor

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Turgut Özal Üniversitesi Açılıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  Turgut Özal Üniversitesi Açılıyor

  Reklam  Turgut Özal Üniversitesi Açılıyor

  Forum Alev


  Ankara Etlik'te 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal adına da bir üniversite kuruluyor.
  Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Başkanı Emin Başer, 8. CumhurbaşkanıTurgut Özal'ın adını taşıyan bir üniversite kurulması amacıyla vakıf kurulduğunu, hayırsever bir vatandaşın Turgut Özal Üniversitesi için 2.5 milyon dolar bağışta bulunduğunu söyledi


  Tasarıya göre kurulacak olan Turgut Özal Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk, Mühendislik, Tıp ile Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinden oluşacak. Tasarının gerekçesinde Türkiye de ortaöğretimdeki okullaşma oranındaki yükselişin nüfus artışı ve ekonomik gelişmelerin yükseköğrenime olan talebi artırdığına dikkat çekildi.

  Gerekçede Türkiye de 2007-2008 eğitim-öğretim yılında üniversitelerin açık öğretim ve diğer yükseköğretim kurumları hariç ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarda eğitim gören toplam 1 milyon 606 bin 822 öğrencinin 123 bin 525 i vakıf üniversitelerinde eğitim-öğretim yapmaktadır. Devlet kaynakları ile değil kendi yarattıkları kaynaklarla kazanç amacı gütmeden vakıflar tarafından, kanunla kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip vakıf üniversiteleri Türk yükseköğretiminin ayrılmaz bir parçası ve önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı tarafından Ankara da Turgut Özal Üniversitesi adıyla yeni bir vakıf üniversitesinin kurulması, Türkiye nin genç nüfusunun yükseköğretim talebini karşılamada yardımcı olacaktır denildi. (ANKA)

  Üniversite nerede kuruluyor?


  Eğitim hizmetine güçlü bir akademik kadroyla hazırlanan Turgut Özal üniversitesi önümüzdeki yıl Ankara Keçiören-Etlik'de ders başı yapacak. Daha sonra kampüs çok daha büyük bir alana taşınacak.

  Hazırlıklar son aşamasına geldi. Artık öğrencilerin Turgut Özal üniversitesini tercih etmesi bekleniyor. Özal Üniversitesini seçecek öğrencilerinse bir dizi avantajı olacak.


  resmi gazetede yayınlanan üniversite bölümleri

  EK MADDE 116 � Ankara�da Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Turgut Özal Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur.

  Bu Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak;

  a) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden,

  b) Hukuk Fakültesinden,

  c) Mühendislik Fakültesinden,

  ç) Tıp Fakültesinden,

  d) Fen Bilimleri Enstitüsünden,

  e) Sosyal Bilimler Enstitüsünden,

  f) Sağlık Bilimleri Enstitüsünden, oluşur. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Turgut Özal Üniversitesi Açılıyor

  Reklam  Ülkemizde son yıllarda bir çok üniversite açıldı.Turgut Özal üniversitesi de bunlardan birisidir.Özellikle özel üniversitelerin artması puanı tutmasa bile okumak isteyenlerin yolunu açmış bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
turgut özal üniversitesi forum
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi